جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ , ۲۱:۳۴:۳۵
avatar avatar avatar
نوشته شده در ۱۴۰۰/۷/۴ ساعت ۲۲:۳۳
لینک کوتاه مطلب:

ثبت میزان تولید مرغ استان در سامانه جامع تجارت، موجب ایجاد شفافیت در بازار می شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان، بر ضرورت ثبت میزان مرغ تولید شدهٔ استان در سامانه جامع تجارت تاکید و خاطرنشان کرد: هر چه بیشتر شفافیت ایجاد کنیم بیشتر از سوءاستفاده های احتمالی جلوگیری می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ خالد جعفری در جلسه کارگروه تنظیم بازار محصولات کشاورزی، با اشاره به روند مناسب تامین نهاده های دامی و جوجه ریزی مرغداری های استان، گفت: ان شاالله در تامین مرغ مورد نیاز بازار، مشکلی نخواهیم داشت.

معاون اقتصادی استاندار، در خصوص دلیل بالا بودن قیمت گوشت قرمز در سنندج اظهار داشت: بخش زیادی از گوشت قرمز (دام سنگین) استان توسط چوبداران و دلالان از استان های دیگر و به صورت خرید قرضی تامین می شود و هزینه دیرکرد در پرداخت، به مصرف کننده نهایی تحمیل می شود. 

وی کیفیت بالای گوشت عرضه شده در سنندج را دیگر دلیل بالا بودن قیمت گوشت قرمز عنوان کرد و گفت: کشتارگاه و دامپزشکی سنندج، بسیار سختگیرانه بر پاک کردن گوشت نظارت دارند و این امر سبب شده گوشت باکیفت تری در سنندج توزیع شود. 

جعفری اضافه کرد: قیمت دام سنگین استان پایین تر از قیمت سایر استانهاست اما دلالان و قصابان به خرید قرضی تمایل دارند و این امر هم موجب می شود هم گوشت گرانتر به دست مصرف کنند برسد و هم گاهاً دام روی دست دامداران استان بماند. 

معاون اقتصادی بر لزوم ساماندهی و کنترل عرضه و قیمت گوشت قرمز تاکید کرد و گفت: اتحادیه قصابان در این بحث ورود نمی کنند چون منافعشان ایجاب می کند، اما اتحادیه دامداران به عنوان متولی و حامی دامداران باید با حمایت جهاد کشاورزی و صندوق توسعه کشاورزی به موضوع ورود کنند. 

وی خاطرنشان کرد: اگر کنترل این زنجیره، از سرحلقه توسط اتحادیه دامداران انجام شود، روی کاهش قیمت نهایی گوشت قرمز تاثیر مثبت خواهد داشت. 

جعفری در پایان اظهار داشتت: خوشبختانه با توجه به فراوانی کالا، بازار ثبات دارد، اگرچه قیمت ها بالاست اما اقلام مورد نیاز به وفور موجود است.