چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ , ۰۸:۳۲:۰۶
avatar avatar avatar
نوشته شده در ۱۴۰۰/۷/۱۱ ساعت ۲۰:۴۶
لینک کوتاه مطلب:

استاندار کردستان:

۲ هزار میلیارد تومان برای راه آهن همدان – سنندج هزینه شد

استاندار کردستان با اشاره به اتمام ریل گذاری و ترمینال راه آهن همدان - سنندج تا پایان هفته جاری، گفت: در طول سه سال گذشته ۲ هزار میلیارد تومان برای این پروژه مهم هزینه شده است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛  بهمن مرادنیا روز یکشنبه در بازدید از پروژه راه‌آهن همدان – سنندج اظهار داشت: کار ریل‌گذاری این طرح مهم و حیاتی تا آخر این هفته پایان می‌یابد و برای اولین بار واگن و لوکوموتیو وارد ایستگاه سنندج خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه بهره‌برداری از این پروژه تا ۲ ماه آینده نهایی خواهد شد، اضافه کرد: راه‌آهن همدان – سنندج مدت ۲ سالی است که پیشرفت بسیار خوبی دارد و امیدواریم به زودی شاهد بهره‌برداری از آن در استان باشیم.
استاندار کردستان با بیان اینکه پروژه مشکل نقدینگی نداشته و در کمترین زمان به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: قرار بود خط آهن همدان – سنندج در مرداد ماه امسال به بهره برداری برسد اما به دلیل مشکلات قطعی برق و کمبود سیمان و برخی موارد مربوط به انتقال تجهیزات به پروژه، کار ریل گذاری به تاخیر افتاد.
نماینده ولی فقیه در کردستان نیز در حاشیه این بازدید، ضمن ابراز خوشحالی از حضور در محل پروژه اظهار داشت: به نظر می رسد، روند پیشزفت پروژه خیلی خوب و رضایتبخش است و امیدواریم مردم استان به زودی از شبکه ریلی بهره مند شوند.
حجت الاسلام عبدالرضا پورذهبی، پشتیبانی مسوولان و هزینه‌های صورت گرفته برای اجرای سریع پروژه را طی مدت اخیر، قابل تقدیر دانست و افزود: طبق گفته مجریان طرح، در آینده‌ای نزدیک و حداکثر تا سه ماه آینده، راه آهن همدان – سنندج به بهره برداری می رسد.
وی با بیان اینکه کار پیشرفت خوبی داشته و معطل نمانده است، گفت: امیدواریم با بهره‌برداری از این طرح، شاهد توسعه و رونق اقتصادی در استان باشیم.

طول خط آهن تهران، همدان – سنندج ۴۲۰ کیلومتر است که مسیر تهران تا همدان به طول ۲۷۰ کیلومتر به بهره‌برداری رسیده است و از ۱۵۱ کیلومتر طول خط ریلی همدان – سنندج نیز ۶۴ کیلومتر از آن در حوزه استان همدان واقع شده و از شهر بهار و لالجین عبور و به استان کردستان منتهی می شود.

از جمله مزایای بهره برداری از این خط ریلی می‌توان به کاهش تصادفات جاده‌ای، تسهیل سفر، توسعه صنعت گردشگری، کاهش آلودگی‌های زیست محیطی، اشتغالزایی و کاهش مصرف سوخت اشاره کرد.