جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ , ۲۱:۴۹:۴۲
avatar avatar avatar
نوشته شده در ۱۴۰۱/۳/۲ ساعت ۰۰:۴۵
لینک کوتاه مطلب:

تلفیق میراث ملموس هورامان و فرهنگ مردم کُرد ظرفیت بى نظیری است/غار کرفتو در دستور ثبت جهانى قرار گيرد

استاندار کردستان تلفیق میراث ملموس هورامان و فرهنگ بالا و غنی مردم ساکن در منطقه را بی‌نظیر عنوان کرد و گفت: باید از این ظرفیت در راستای کمک به توسعه منطقه بهره ث‌برداری شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان، اسماعیل زارعی کوشا در مراسم رونمایی از الواح ثبت جهانی پایگاه منظر فرهنگی هورامان که با حضور قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شماری از مدیران دو استان کردستان و کرمانشاه به همراه نماینده یونسکو در ایران برگزار شد، گفت: جا دارد از همه عزیزانی که در طی فرایند ثبت جهانی هورامان نقش داشته و تلاش کرده اند تقدیر و تشکر کنم.
وی ضمن گرامیداشت هفته میراث فرهنگی به ویژه روز جهانی موزه، از متولیان برگزاری این برنامه و مراسم به صورت ویژه تقدیر کرد و افزود: همچنین از نگاه ویژه وزیر محترم میراث فرهنگی و قائم مقام ایشان هم به دلیل هماهنگی در برگزاری این مراسم تقدیر و تشکر می کنم.
وی با بیان اینکه منطقه هورامان به دلیل ویژگی ها و زیبایی های منحصر به فرد به عنوان یک میراث جهانی به ثبت رسیده است، افزود: همه ما وظیفه داریم در راستای حفظ این میراث ارزشمند تلاش کنيم.
استاندار کردستان افزود: میراث ملموس هورامان در تلفیق با یک میراث و گنجینه ناملموس ارزش صداچندان پیدا کرده است که آن روحیات، شخصیت و فرهنگ والای مردم ساکن در این منطقه است.
زارعی کوشا این غنای بالای فرهنگی مردم ساکن در منطقه را یک ظرفیت مهم عنوان کرد و گفت: این فرهنگ بالای مردم ساکن در منطقه کردی امروز در قالب منظر فرهنگی در دو استان کردستان و کرمانشاه یک میراث ارزشمند برای همه بشریت به شمار می رود.
زارعی کوشا ادامه داد: همه عزیزانی که به منطقه هورامان مسافرت کرده و با مردم ساکن در این خطه ارتباط برقرار کرده اند می دانند که مهمتر از همه مواهب طبیعی و نعمت های بی نظیر خداوندی، فرهنگ غنی مردم ساکن در این دیار است که رنگ و بویی دیگری به اورامانات بخشیده است.
وی با بیان اینکه امیدوارم در سایه برنامه ریزی خوب و ارتباط و تعامل مناسب بین مجموعه وزارت میراث فرهنگی و دو استان کردستان و کرمانشاه، بتوانیم از این ظرفیت بسیار مهم به بهترین شکل ممکن بهره برداری کنیم، بیان کرد: بهره مندی از ظرفیت ایجاد شده برای رونق اقتصادی منطقه یکی از مسائل مهمی است که ما در کردستان به این مهم توجهی ویژه خواهیم داشت.
وی به دیگر ظرفیت مهم استان کردستان برای ثبت جهانی اشاره کرد و یادآور شد: امیدوارم که بعد از ثبت جهانی منظر فرهنگی و تاریخی هورامان، غار قدیمی کرفتو یکی دیگر از ظرفیت ها و قابلیت های مهم استان کردستان برای ثبت در میراث جهانی در دستور کار قرار گیرد.
وی با اشاره به ویژگی های مهم غار کرفتو، عنوان کرد: غار کرفتو با قدمتی بیش از دو هزار و ۵۰۰ سال ظرفیت و استعداد بی نظیری در کردستان است و با توجه به مطالعات انجام شده امیدواریم که زمینه برای ثبت جهانی آن نیز فراهم شود.
در جریان برگزاری این مراسم که نمایندگان مردم استان های کردستان، کرمانشاه و قزوین، مدیران و مسئولان استانی و کشوری نیز حضور داشتند الواح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران و منظر فرهنگی هورامان /اورامانات رونمایی شد.