آب ، كشاورزی و منابع طبیعی

وسعت اراضی زراعی استان كردستان حدود 1100000 هكتار است كه سالیانه 700000 هكتار آن به كشت انواع محصولات اختصاص داده می شود و 15 درصد كل اراضی زیر كشت به كشت آبی اختصاص دارد .
استان كردستان با دارا بودن بارندگی حدود 500 میلی متر (بیش از دو برابر بارندگی متوسط ایران) یكی از پر آب ترین استان های ایران است. ( ادامه...)


میراث فرهنگی و گردشگری

یكی از مهمترین جاذبه های كردستان ویژگی های فرهنگی آن است . این ویژگی ها عبارتند از : زبان ، لباس ، موسیقی ، رقص ، جشن ها و مراسم خاص و صنایع دستی .
زبان مردم استان كردستان كردی است . زبان كردی همانند بان فارسی یكی از زبان های گروه هند و اروپایی است كه دارای قوانین خاص زبان از لحاظ دستوری و نوشتاری است . به علت وسعت زیاد مناطق كردنشین این زبان دارای لهجه های اصلی و زیر لهجه هائی می باشد. (ادامه...)


صنعت و معدن

استان كردستان دارای ذخایر قابل توجه معدنی است و سنگ های تزئینی با تنوع فراوان در رنگ شاخص ترین ماده معدنی در سطح منطقه ای را تشكیل می دهند . مقداری از گونه های مواد معدنی استان عبارتند از :
سنگ های تزئینی : مرمریت ، مرمریت قرمز ، گرانیت و تراورتن. (ادامه...)

پروژه کشف طلا

علاوه بر اكتشافات سیستماتیك ناحیه ای كه در 15 بركه یكصد هزارم استان توسط سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی و سازمان صنایع و معادن استان انجام گرفته است پروژه های اكتشافی مهم طلا در شهرستان های سقز – بانه و قروه در مقیاس منطقه ای ادامه دارد . ( ادامه... )