ایران پایگاه تجاری كنیا در خاورمیانه می‌شود

خبرگزاری فارس14/11/87

رایزن بازرگانی كنیا:
ایران پایگاه تجاری كنیا در خاورمیانه می‌شود

خبرگزاری فارس: رایزن بازرگانی كشور كنیا گفت: كشور كنیا خواستار ارتباط بیشتر این كشور با ایران است و در آینده ایران به پایگاه تجاری كنیا در خاورمیانه تبدیل می‌شود.


ام‌گوا در حاشیه سفر به استان كردستان و بازدید از صنایع استان در گفتگو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار داشت: كشور كنیا با دارا بودن منابع طبیعی فراوان و زیبایی‌های بی‌نظیر در زمینه گردشگری و حیات وحش می‌تواند زمینه مناسب را برای سرمایه‌گذاری بسیاری از صاحبان سرمایه فراهم كند.
وی افزود: كنیا به عنوان دروازه شرق آفریقا مسیر مناسبی برای راه‌یابی ایران به بازار بزرگ كشورهای آفریقایی به وی‍ژه در شمال این كشور است و ما آماده همكاری با كشورهای همسایه به ویژه ایران هستیم.
ام‌گوا ادامه داد: بازار كنیا در حال حاضر نیاز به واردات محصولات اساسی نظیر سیمان، قیر، فرش و سایر مواد اولیه صنعتی دارد كه در این زمینه ایران می‌تواند شریك تجاری مطمئنی برای كنیا باشد.
وی خاطرنشان كرد: اگر همكاری اقتصادی كنیا با ایران گسترش پیدا كند توسط ایرا می‌توانیم به سایر كشورهای آسیای میانه نیز دسترسی پیدا كرده و از این راه با آنها نیز مبادله اقتصادی داشته باشیم.
ام‌گوا گفت: به زودی خط هوایی به پایتخت‌های دو كشور راه‌اندازی می‌شود و در صورت نیاز این مسیر به ایالت كراچی در كشور پاكستان نیز ادامه می‌یابد.
رایزن بازرگانی كنیا اظهار داشت: سفر هیئت بازرگانی كنیا به ایران به منظور فراهم كردن زمینه مقدمات سفر رئیس جمهوری ایران به كنیا است كه امید است در آینده‌ای نزدیك صورت گیرد.
وی تأكید كرد: هم‌اكنون در استان‌های شیراز، كردستان و تهران هیئت‌های كنیایی مشغول رایزینی در زمینه‌های تجاری هستند تا در دیدار رئیس جمهوری ایران از كنیا موافقتنامه‌های مربوطه آماده امضا شوند.
ام‌گوا به میزان مبادلات تجاری با ایران اشاره كرد و گفت: در سال گذشته بیش از 90 میلیون دلار كالا از ایران وارد كشور كنیا شده و در همین مدت نیز بیش از 5/7 میلیون دلار كالا از جمله محصولات كشاورزی از این كشور به ایران صادر شده است.
وی اذعان داشت: برای صاحبان صنایع خارجی كه در كشور در كنیا سرمایه‌گذاری كرده‌اند تشویق‌هایی از قبیل معافیت مالیاتی مناسب و فراهم كردن زیر بناهای اقتصادی برای بخش صنعتی در نظر گرفته شده است.
ام‌گوا در پایان فراهم كردن زمینه‌های تبادل گردشگر در بین دو كشور را ضروری خواند و خاطر‌نشان كرد: كنیا با داشتن شرایط زیست محیطی چشم‌نواز آمادگی جذب توریست و گردشگران ایرانی را دارد و همچنین ما نیز به اعزام توریست به ایران اقدام می‌كنیم.

14 بهمن 87