سازمان ها خود را با اهداف شورای ایرانیان خارج از کشور هماهنگ کنند

دولت تدبیر و امید با احیای شورای ایرانیان خارج از کشور و فعال کردن ستادهای استانی آن به دنبال فعالیت گسترده و تاثیرگذار در این بخش است سیاستی که با همراهی دستگاه های اجرایی استان کردستان با این ماموریت و اهداف دولت، بیشتر تحقق پیدا می کند.

 


 به گزارش روابط عمومی شورای ایرانیان تاکنون پنج جلسه کمیته های شورای استانی ایرانیان خارج از کشور در استان کردستان برگزار شده است اما نکته قابل توجه در تمام این جلسات، عدم توجیه اعضای جلسه در ارتباط با برنامه ها، اهداف و وظایف این شورا است.
نمایندگان دستگاه های اجرایی در این جلسات ثابت نیستند و در هر جلسه یک نفر به عنوان نماینده در جلسه حضور می یابد و از این رو اشرافیت کاملی بر موضوعات مطرح شده ندارند.

جا داشت که قبل از تشکیل کمیته ها، مدیران کل و روسای ادارات، سازمان ها و کارشناسان در جلسه ای آموزشی و توجیهی نسبت به اهداف، وظایف و ماموریت های شورا آگاه می شدند و پس از آن جلسات کمیته ها برگزار می شد.

با توجه به عدم آگاهی از اهداف و برنامه های این شورا اکنون برخی از دستگاه های اجرایی، شورای استانی ایرانیان خارج از کشور را جدی نمی گیرند و به گفته مشاور استاندار و دبیر شورای استانی این شورا، برخی از دستگاه های اجرایی حتی با شورا همکاری نمی کنند.

نژاد جهانی روز دوشنبه در جلسه کمیته های شورای استانی امور ایرانیان خارج از کشور در سالن شهدای گمنام استانداری کردستان در سنندج از اینکه برخی از دستگاه ها اقدام جدی در ارتباط با مصوبات شورا نکرده اند انتقاد کرد و گفت: برخی از ادارات خوب عمل کردند اما تعدادی نیز توجهی به مصوبات و درخواست های فرستاده شده از سوی شورا ندارند.

وی با اشاره به اینکه شورای ایرانیان خارج از کشور ساختاری جدید و نوپا است، نقش این شورا را هماهنگ کننده دانست و گفت: ایده ها و تفکرات مطرح شده در کمیته های شورا را باید به پیشنهاد تبدیل کنیم و ارایه نماییم

مشاور استاندار کردستان و دبیر شورای استانی ایرانیان خارج از کشور افزود: برخی از نمایندگان ادارات به دلیل مشغله کاری و وظایف متعددی که در سازمان خود دارند مصوبات و درخواست های شورا را به صورت جدی پیگیری نمی کنند و تنها به حضور صرف در جلسات بسنده می کنند.

به گفته وی این رویه باید تغییر کند و سازمان ها و ادارات جلسات شورا را جدی بگیرند و نمایندگانشان با مطالعه و آگاهی در جلسات حضور یابند.

وی از دانشگاه کردستان به عنوان دانشگاهی با ظرفیت بالا در سطح منطقه یاد کرد و از اینکه مسوولان این دانشگاه اعتنایی به مصوبات شورا نمی کنند انتقاد کرد.

جهانی گفت: با وجود اینکه نماینده دانشگاه کردستان در شورا پیگیر مصوبات است و مستمر به جلسات می آید اما مسوولان دانشگاه کردستان به مصوبات و درخواست های شورا توجهی نمی کنند.

به گفته وی اکرچه رییس دانشگاه کردستان در جلسات متعدد همکاری خود را با شورا اعلام کرده اما خروجی مناسبی از این دانشگاه ندیدم و نگاه مسوولان به شورای ایرانیان آن نیست که رییس دانشگاه مطرح کرد.

وی با اشاره به اینکه اطلاعاتی از تعداد دانشجویان بورسیه دانشگاه کردستان در خارج از کشور لازم داریم، گفت: این اطلاعات را تاکنون در اختیار شورا قرار نداده اند.

مشاور استاندار کردستان و دبیر شورای استانی ایرانیان خارج از کشور، از دستگاه های اجرایی استان خواست خود را با ماموریت های دولت در این حوزه تطبیق دهند و مصوبات این جلسات را جدی بگیرند.

نکته دیگر در ارتباط با جلسات کمیته های تخصصی این شورا این است که باید مدیران کل و روسای سازمان ها در آن شرکت کنند اما بسیاری از ادارات، کارشناسان خود را روانه این جلسات می کنند و این نشان می دهد که مدیران نیز شورا را جدی نگرفته اند.

دولت با احیای شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در نظر دارد سرمایه های مادی و معنوی این افراد را در راستای تسریع در توسعه و آبادانی کشور به کار گیرد و از این رو ایجاد ارتباط و تعامل دو سویه با این افراد را در دستور کار قرار داده است.

در اواخر سال 1383 ˈشورای عالی امور ایرانیان خارج از کشورˈ شکل گرفت که در بدو تاسیس بر اساس آئین نامه مصوب، شورای عالی زیر مجموعه وزارت امور خارجه قرار گرفت و با آغاز به کار دولت نهم و با نظر رییس جمهور وقت، سطح و ساختار دبیرخانه ارتقاء یافت و به نهاد ریاست جمهوری منتقل شد.

این شورا در استان کردستان اواخر سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرد و تاکنون پنج جلسه برگزار کرده است.

مسوولان استان کردستان تصمیم دارند از طریق این شورا، کردستانی های مقیم خارج از کشور را تشویق و ترغیب به سرمایه گذاری در استان نمایند و با استفاده از مشارکت و سرمایه های آنان، طرح های سرمایه گذاری و اقتصادی در سطح استان اجرا کنند.

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور متشکل از هفت کارگروه شامل کارگروه کنسولی، علمی و آموزشی، فرهنگی و رسانه، اقتصادی و بازرگانی، علوم و فناوری های نوین، حقوقی و قضایی و کارگروه دین و اندیشه است.

برگزاری جلسات شورای استانی ایرانیان خارج از کشور با روال فعلی و بدون حضور مدیران کل و روسای سازمان ها و توجیه اعضای حاضر در جلسه در ارتباط با اهداف و وظایف این شورا خروجی مناسبی نخواهد داشت و اهداف و ماموریت های دولت تدبیر و امید در این حوزه محقق نخواهد شد.

امید است مسوولان استان کردستان جدیت بیشتری به خرج دهند و با دستگاه ها و مسوولانی که در راستای اهداف و ماموریت های دولت کارشکنی می کنند برخورد جدی کنند چون انتظارات مردم از دولت فراوان است و همین مسوولان باید انتظارات مردم را محقق کنند.
3 خرداد 93