نژاد جهانی : بیمه نیروی کار شاغل در خارج از کشور تاثیرات انسانی بسیار زیادی دارد .

دبیر شورای استانی ایرانیان خارج از کشور در جلسه این شورا گفت: بیمه نیروی کار شاغل در خارج از کشورتاثیرات انسانی بسیار زیادی دارد و امیدواریم هرچه سریعتر به نتیجه برسد.


 

 

به گزارش روابط عمومی شورای ایرانیان خارج از کشور ؛ در راستای دستورات اکید استاندار کردستان مبنی بر رسیدگی به مسائل و چالش‌های مختلف نیروی کار کردستانی شاغل در شمال عراق جلسه کارشناسی رسیدگی به مشکلات بیمه‌ای با حضور سازمان‌های بیمه‌ای و دستگاه‌های اجرایی مرتبط با موضوع، برگزار شد.

نژاد جهانی حل مسئله بیمه نیروی کار کردستانی شاغل در شمال عراق را نیازمند کمک فرابخشی دانست و افزود: اکثر این نیروها هم از پوشش بیمه‌های مستمر محروم هستند و هم بیمه‌های حوادث که با توجه به شرایط عراق بسیار مورد نیاز است؛ و حتی بیمه درمانی نیز ندارند.

وی بیمه این افراد را یک مسئله انسانی دانست و تاکید کرد: از نظر حقوقی، نگاه دولت با رویکرد خدمت محور و فرصت محور به ایرانیان خارج از کشور، منجر به فعالیت مجدد و جدی شورای عالی ایرانیان خارج از کشور شد.

جهانی با ابراز تاسف از بروز حوادث ناگوارناشی از کار برای هم میهنان شاغل در شمال عراق ادامه داد: باید با همفکری در چارچوب پیشنهادات بربستر ظرفیت‌های قانونی و استفاده از ایده‌های موثر، برای بهبود وضعیت ایرانیان خارج از کشور با رویکرد کردستانی‌های شاغل در شمال عراق تلاش کنیم.

دبیر شورای استانی ایرانیان خارج از کشور افزود: نباید منتظر باشیم همه‌ی شرایط آرمانی پیش بیاید، شاید مسائل استان ما در تمام کشور همسان نباشد لذا ما باید این ضرورت را انتقال دهیم.

نژاد جهانی در خصوص برقرای روابط با اقلیم کردستان خاطر نشان کرد: با توجه به مشکل هماهنگی وزارتخانه ها که نشات گرفته از برخی چالشهای سیاسی و اداری است، بحث برگزاری نشست در سطح استان‌های مرزی، با استان‌های هم مرز در اقلیم کردستان مطرح شده تا هم قدرت دیپلماسی و چانه ‌زنی خود را بالا ببریم و هم از ظرفیت‌های استانی و استانداران استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اقلیم کردستان نسبت به عقد تفاهم نامه با استانداران و حتی تعهد به اجرای آن ابراز تمایل نموده است.

جهانی همچنین در بحث مربوط به مسائل درمانی شاغلین در شمال عراق اظهار داشت: خود عراقی‌ها نیز نه تنها از لحاظ توان علمی پزشکی که از لحاط روانی نیز ترجیح می‌دهند در موارد تخصصی در ایران مداوا شوند به همین دلیل ایرانیان شاغل در آنجا از این نظر زیاد متوقع نیستند اما در سطح عمومی درمانی می‌توان مذاکراتی انجام داد.

دبیر شورای استانی ایرانیان خارج از کشور در پایان گفت: برای حل مشکلات هم استانی‌های شاغل در شمال عراق بویژه بحث بیمه چاره‌ای نیست جز اینکه از ظرفیت‌های آقای استاندار، ارتباطات، لابی و دیپلماسی استفاده کنیم و در موارد لزوم تهران را اقناع کنیم و حداقل در نشست بین استانداران این بحث به عنوان مسئله‌ای مهم مطرح شود.

 


20 مرداد 93