کنگره 5400 شهید کردستان باید باشکوه و در شآن جایگاه والای شهدا برگزار شود

استاندار کردستان گفت: همه مردم و دستگاه های اجرایی استان باید تلاش کنند تا کنگره بزرگداشت 5400 شهید کردستان باشکوه و در خور شآن و جایگاه والای شهدا برگزار شود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ عبدالمحمد زاهدی عصر امروز در جلسه هماهنگی برگزاری کنگره 5400 شهید استان کردستان در محل سالم شهدای گمنام استانداری با بیان این مطلب اظهار داشت: قبل از برگزاری کنگره پیشمرگان مسلمان کرد خدمت رهبر معظم انقلاب رسیدیم و ایشان بر برگزاری کیفی این مراسمات تاکید کردند.
وی افزود: مقام معظم له در این دیدار تاکید فرمودند که کنگره یک مراسم صرف نباشد، و بایستی کنگره به گونه‌ای برگزار شود که هم گذشته را به درستی تبیین کند و هم برای آینده آثاری از خود به جای بگذارد که ارزش‌‌های آفریده شده دوران دفاع مقدس را به نسل‌های بعد انتقال دهد.
استاندار کردستان خاطر نشان کرد: ما تجربه موفق برگزاری کنگره پیشمرگان کرد مسلمان را داریم در کنگره‌های فراوانی در استان‌های مختلف حضور داشته‌ایم اما کنگره‌ای که در سنندج برگزار شد بسیار بی‌نظیر و قابل مقایسه با کنگره‌های سایر استان‌ها برگزار شد.
وی به این نکته اشاره کرد که شهدای کردستان متفاوت از سایر شهدا بودند چون همزمان در دو جبهه مقابله با رژیم بعث و گروهک‌های معاند، از کیان کشور دفاع می‌کردند لذا کنگره سال 97 باید در شان این شهدا و استان باشد.
زاهدی ابراز داشت: هرچند هر کار بزرگی که انجام می‌شود شاید نواقصی داشته باشد، اما نقاط مثبت کنگره شهدای پیشمرگان مسلمان کرد پررنگ‌تر از نقاط ضعف آن بود به گونه‌ای که قابل قیاس با نقاط قوت این کنگره نبود.
وی در ادامه گفت: آن جمعیت و شوری که در استان ایجاد شده بود و بازتابی که در سطح ملی و بین‌المللی داشت کار بسیار ارزشمندی بود که از طریق رسانه‌ها نیز به آن پرداخته شد.


زاهدی همچنین با بیان اینکه عظیم‌ترین سرمایه در انقلاب، دفاع مقدس و در تثبیت پایه‌های انقلاب شهدا هستند، تصریح کرد: خون پاک این شهدا در جای‌جای کشور در مناطق جنگی دوران دفاع مقدس ریخته شده است.
وی گفت: شهدایی که خونشان در کردستان به زمین ریخته شده با شهدای سایر مناطق کشور فرق می‌کند چراکه بسیاری از شهدای این استان همزمان با مقابله با صدام با گروهک‌های معاند می‌جنگیدند و از نظام و کشور دفاع می‌کردند.
استاندار کردستان در بخشی دیگر از سخنانش با بیان اینکه نباید این تصور به وجود بیاید که این 5 هزار و 400 شهید مال سپاه هستند و این نهاد باید تمام کارهای این کنگره را انجام دهد اظهار کرد: این شهدا متعلق به تک‌تک خانواده‌ها و مردم هستند و حالا علاقمندی و همت سپاه موجب شده که آغاز کننده این حرکت باشد و این ایده را مطرح کنند.
استاندار کردستان با تاکید بر اینکه کار برای شهدا نباید صرف یک وظیفه اداری تلقی شود، خاطرنشان کرد: باید با علاقه و انگیزه در این مسیر گام برداریم تا کار به نحو مطلوب انجام شود.
به گفته زاهدی، باید از همه ظرفیت‌ها برای برگزاری یک کنگره ارزشمند و در شان شهدا و استان استفاه کنیم و در این راستا از همه امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای اجرای این کنگره مورد استفاده قرار گیرد.
وی اضافه کرد: معتقدم در کنار آن برنامه‌هایی متعددی که در کنگره باید اجرا شود در کل شهرها و محلات استان با موضوع نکوداشت شهیدان کارهای کیفی و ماندگار انجام شود.
استاندار کردستان با بیان اینکه برای برگزاری هرچه کیفی این کنگره باید از ظرفیت هنرمندان، شعرا، ادبا و هرکس که ذوق و سلیقه‌ای در انجام کاری ماندگار دارد استفاه بکنیم، گفت: کردستان خوشبختانه در حوزه هنر استعدادهای بسیار خوبی دارد که می‌توان از آنها به نحو احسن در برنامه‌ها بهره‌گیری کرد.
زاهدی برگزاری این برنامه در سالن 6 هزار نفری 22 گولان را مورد تاکید قرار داد و گفت: کارهای لازم برای اتمام این سالن و افتتاح به موقع آن قبل از برگزاری کنگره به کار خواهیم گرفت.
وی در پایان بر بهره‌گیری هرچه بیشتر از ظرفیت‌های مردمی در این کنگره تاکید کرد و افزود: باید به نحوی عمل شود که مردم احساس کنند که برنامه متعلق به خود آنان است.


18 دی 95