حمایت از بانوان کارآفرین به توسعه صنعت فرش کردستان کمک می کند.

مشاور استاندار و مدیرکل دفتر بانوان و خانواده استانداری کردستان گفت: حمایت از بانوان کارآفرین حوزه فرش به توسعه صنعت فرش کردستان و افزایش صدور فرش کردستان به کشورهای مجاور کمک می کند.

دومین جلسه شورای توسعه تعاون بانوان کارآفرین با حضور پریچهر سلطانی مشاور محترم رییس سازمان صنایع کوچک وشركت شهركهای صنعتی  ایران ظهر دیروز تشکیل گردید. با بیان اینکه فرش کردستان قابلیت ثبت برند و ثبت جهانی را دارد و فرش بیجار یک برند محسوب می شود گفت: بافندگان خوبی در استان کردستان در عرصه فرش فعالیت دارند.   وی اظهارکرد: در همین راستا بانوان حوزه فرش بافی باید مورد توجه قرار گیرند و مسئولان حمایت های لازم را از این قشر بعمل آورند.وی نیاز به مکان برای عرضه محصولات، پارک بانوان و بازارهای خود اشتغالی را از نیازهای مهم کارفرینان برشمرد و افزود: در برخی موارد کارآفرینان استان، کارگاه و فضای مناسبی برای کار و فعالیت ندارند و نیاز به کارگاه یکی از نیازهای اولویت دار کارآفررینان است.

آژیر با بیان اینکه بانوان کارآفرین توان ورود به بازار کار را دارند اما در برخی موارد از اعتماد به نفس پایینی برخوردارند گفت: با برگزاری تور صنعتی در استان حداقل می توان به ایجاد انگیزه و روحیه خودباوری در بانوان کمک کرد.

مشاور امور بانوان استاندار کردستان افزود: بانوان کارآفرین از نظر ضمانت های بانکی آسیب پذیر هستند در همین راستا بانوان کارآفرین که می توانند در چرخه اقتصادی تاثیرگذار باشند نیازمند توجه بیشتر هستند.

آژیر آموزش را یکی از نیازهای مهم بانوان کارآفرین استان عنوان کرد و گفت: آموزش در 2 حوزه فضای کسب و کار برای کارآفرینان مورد نیاز است.

وی نیاز به مکان برای عرضه محصولات، پارک بانوان و بازارهای خود اشتغالی را از نیازهای مهم کارفرینان برشمرد و افزود: در برخی موارد کارآفرینان استان کارگاه و فضای مناسبی برای کار و فعالیت ندارند و نیاز به کارگاه یکی از نیازهای اولویت دار کارآفرینان است.

استان کردستان رتبه هفتم زنان بیکار و رتبه چهارم فارغ التحصیلان بیکار کشور را دارد. 90 هزار بافنده فرش در کردستان فعالیت می کنند که از این تعداد 75 هزار نفر آن را بانوان تشکیل می دهند. 91 کارگاه متمرکز قالی بافی در استان وجود دارد که 33 کارگاه توسط بانوان اداره می شود از این تعداد 29 کارگاه در سنندج واقع شده اند که 19 مورد آن را بانوان اداره می کنند.

مشاور امور بانوان رییس سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک‌های صنعتی گفت: بانوان بدنه اقتصادی خانواده ها را بعهده دارند و نقش مهمی در خرید کالاهای ایرانی داشته باشند.ودر راستای نهادینه کردن فرهنگ مصرف کالاهای ایرانی و حمایت از تولید داخلی کشور و جلوگیری از مصرف کالای خارجی ایشان می توانند نقش بارزی ایفاء کنند.

وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید در شرایط تنگنای اقتصادی و تحریم ها و خالی بودن خزانه، دولت را تحویل گرفت گفت: اقدامات دولت تدبیر و امید در عرصه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بسیار مثبت و تاثیرگذار بوده است.

سلطانی ادامه داد: دولت تدبیر و امید از بانوان کارآفرین صاحب ایده و فکر ، طرح هایی که منجر به اشتغالزایی شود و نیز برگزاری نمایشگاه ویژه بانوان کارآفرین و واحدهای کسب و کار حمایت می کند.
وی نهادینه کردن فرهنگ کار و تلاش در جامعه را ضروری عنوان کرد و افزود: بانوان به عنوان نیمی از جمعیت کشور می توانند حضور پر رنگ و تاثیرگذاری در رشد و توسعه اقتصادی کشور ایفاء کنند و به آهنگ رشد اقتصادی جامعه کمک کنند.

وی حل مشکلات کارآفرینی را نیازمند مشارکت بانوان کارآفرین عنوان کرد و افزود: بهترین راهکار توسعه کارآفرینی توسعه خلاقیت و نوآوری است.

مشاور امور بانوان رییس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به پتانسیل بانوان کارآفرین در شرکت های صنعتی اشاره کرد و گفت: زنان کارآفرین در 2 حوزه استقرار و مدیریت در حوزه شهرک های صنعتی و صنایع کوچک بویژه در حوزه فرش بافی می توانند به موفقیت هایی دست یابند.
دکتر سلطانی راه اندازی صندوق کارآفرینی امید در استان ها را بسیار تاثیرگذار ارزیابی کرد و گفت: صندوق کارآفرینی امید با اولویت قرار دادن طرح های اشتغالزایی، تسهیلاتی خوبی به متقاضیان پرداخت کرده است.

وی اظهارکرد: حمایت از طرح های تاثیرگذار و طرح ها و ایده هایی که می تواند عملیاتی شود باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه برخی کشورها فضاهایی به بانوان برای بازاریابی اختصاص می دهند گفت:در همین راستا شهرداری ها موظفند 30 درصد غرفه ها را به زنان کارآفرین واگذار کنند.

سلطانی حضور بانوان کارآفرین در بازارهای بین المللی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: فراهم کردن زمینه کسب تجارب بانوان سایر کشورهای موفق می تواند به ایجاد انگیزه کارآفرینی در بانوان کمک کند.
وی شناسایی پتانسیل ها و ظرفیت های استان را لازم و ضروری عنوان کرد و گفت: کار آفرینی را می توان از کارهای کوچک آغاز کرد همچنین دولت بویژه شرکت شهرک های صنعتی تسهیلات بیشتری به بانوان کارآفرین اختصاص دهد.

وی گسترش سمن ها و نهادهای غیر دولتی در استان و نیز حضور حداقل یک خانم در شورای شهرستان را ضروری بیان کرد و افزود: در راستای حمایت از بانوان کارافرین از تورهای صنعتی استقبال می کنیم.
استان کردستان رتبه هفتم زنان بیکار و رتبه چهارم فارغ التحصیلان بیکار کشور را دارد.
شاهو حاجبی مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان کردستان نیز در این جلسه و در راستای

توسعه فعالیت های اقتصادی در حوزه توسعه فرش برای سال 96 مجوز فعالیت گرفته است و این فرصتی خوبی برای توسعه صنعت فرش توسط بانوان است.

وی از بانوان به عنوان سرمایه ارزشمند اجتماعی نام برد و گفت: بانوان با ورود به عرصه های اقتصادی می توانند به رشد و توسعه اقتصادی جامعه کمک کنند.

وی با اشاره به اینکه شرکت شهرک های صنعتی در راستای اختصاص امکانات شرکت به بانوان کارآفرین تفاهم نامه منعقد کرده است گفت: بانوان کارآفرین در این شرکت می توانند در خدمت تولید کارآفرینی و توسعه صنایع کوچک قرار گیرند.حاجبی اظهار کرد: عملکرد شرکت شهرک های صنعتی پیش از ادغام تنها شهرک سازی بود، اما اکنون این شرکت وارد فعالیت های نرم افزاری شده است.وی ایده ها و نظرات بانوان کارافرین را در راستای توسعه صنایع کوچک مهم ارزیابی کرد و افزود: مقوله آموزش، مهارت افزایی و آموزش مدیریت بانوان کارآفرین فعال در حوزه شرکت های صنعتی بسیار مهم است در همین راستا برگزاری دوره آموزشی کارآفرینی برای بانوان ضروری است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان کردستان با بیان اینکه بانوان در بدو ورود به حوزه کسب و کار آسیب پذیر هستند اظهارکرد: بانوان باید با مسائل کسب و کار و طرح های کسب و کار آشنا شوند.
وی اظهار کرد: علیرغم اینکه تاکنون 20 تور صنعتی در استان برگزار شده است اما این تورها ویژه بانوان نبوده است در همین راستا برگزاری تورهای صنعتی و صنایع کوچک ویژه بانوان کارآفرین ضروری است.

19 بهمن 95