مرکز مقابله با گرد و غبار در عراق راه اندازی می شود

رئیس سازمان محیط زیست گفت: ایران مرکزی در عراق برای آموزش و توان افزایی در مقابله با گرد و غبار را راه اندازی می کند.

 

به گزارش پایگاە اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ معصومه ابتکار در نشست شورای برنامه ریزی استان کردستان در سنندج افزود: از ماه گذاشته مذاکرات را با دولت عراق آغاز کرده ایم که در چند روز آینده نهایی می شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این مرکز، مزرعه ای آموزشی نیز پیش بینی شده که کارهای مقدماتی آن انجام شده است.

وی گفت: دولت عراق ماه پیش اعلام کرد با توجه به اینکه در این کشور امنیت بیشتری برقرار شده است آمادگی کار در زمینه کنترل گرد و غبار را دارد.

وی با اشاره به اینکه هشت میلیون هکتار کانون بحرانی در کشور عراق وجود دارد، افزود: این کشور آمادگی دارد تا در حوزه احیای تالاب ها، کاشت نهال و تثبیت خاک فعالیت کند.

به گفته وی موضوع گرد و غبار را در سطح بین المللی مطرح کردیم و سازمان ملل چند قطعنامه در این رابطه صادر و گزارش وضعیت جهانی گرد و غبار را تهیه کرد.

ابتکار همچنین از برگزاری نخستین اجلاس بین المللی گرد و غبار در تهران در تیرماه امسال توسط سازمان ملل خبر داد.

وی یکی از دلایل اصلی معضل گرد و غبار را ساخت چند سد در ترکیه دانست و ادامه داد: دولت گذشته زمانی که باید به این موضوع واکنش نشان می داد هیچ اقدامی انجام نداد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور افزود: دولت کنونی از سه سال پیش به طور مرتب به کشور ترکیه تذکر داده و موضوع را پیگیری کرده است اما کار ساخت سدها تقریبا تمام شده است.

وی با اشاره به اینکه در برنامه ششم و دولت یازدهم تاکیدات ویژه ای بر محیط زیست شده است اظهار کرد: بدون مشارکت دستگاه ها و بدون اجرای سیاست ها با هدف گذاری مشترک، نمی توانیم به اهداف مدنظر برنامه ششم و تاکیدات رئیس جمهوری در زمینه محیط زیست دست یابیم.

ابتکار دریاچه ارومیه را شاهد عینی مشکلات جدی محیط زیست کشور دانست و افزود: با نگاه و رویکرد علمی دولت به حل مشکل دریاچه ارومیه، امروز وضعیت این دریاچه بهتر شده است و از بحران جدی جلوگیری شد.

وی در رابطه با مناطق حفاظت شده گفت: استاندارد جهانی مناطق حفاظت شده 17 درصد است که این میزان در کردستان 10 درصد و در کشور 11 درصد است.

ابتکار افزود: بر اساس تخریب هایی که صورت می گیرد کشورها به این نتیجه رسیدند که بخشی از طبیعت خود را به صورت بکر حفظ کنند.

معاون رئیس جمهوری تاکید کرد: محافظت از مناطق حفاظت شده با مشارکت جوامع محلی امکان پذیر است به نحوی که می تواند اشتغالزا نیز باشد.

وی با اشاره به 2 اتفاق مفید محیط زیستی در ماه گذشته گفت: قانون حفاظت از تالاب ها و دریاچه ها در مجلس تکلیف این حوزه را به صراحت روشن کرد.

ابتکار دومین اتفاق را نیز تصویب قانون هوای پاک بیان کرد و افزود: این قانون در مسئله گرد و غبار رویکرد جدیدی دارد و می تواند کمک کند.

وی گفت: استان کردستان ظرفیت زیادی در حوزه صنایع پاک و صنایع دستی برای اشتغالزایی دارد.

امروز همچنین با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ، نخستین مدرسه طبیعت در کردستان افتتاح شد.

24 ارديبهشت 96