چهار شنبه 7 خرداد سال 1399

اخبار اقتصادی و عمرانی

آمارهای اعلامی سازمان مدیریت باید ملاک عمل باشد/ بازار نیازمند توجه ونظارت بیشتر در همه شهرستانهای استان است/کالاهای متفرقه وبادوام بیشترین افزایش قیمت را داشته اند

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان تاکید کرد از میان آمارهای موجود باید اطلاعات و آمار سازمان مدیریت ملاک عمل قرار بگیرد و در درستی آنها نباید تشکیک کرد.
آمارهای اعلامی سازمان مدیریت باید ملاک عمل باشد/ بازار نیازمند توجه ونظارت بیشتر در همه شهرستانهای استان است/کالاهای متفرقه وبادوام بیشترین افزایش قیمت را داشته اند
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ حسین فیروزی  در جلسه کارگروه تنظیم بازار استان کردستان به وجود آمارهای مختلف و متعدد در خصوص افزایش قیمت کالاها اشاره کرد و گفت: در سازمان مدیریت و برنامه ریزی ماهانه نرخ ۱۵ هزار قلم کالا مورد محاسبه قرار می گیرد و بر همین مبنا نباید به آمارهای سازمان مدیریت شک کرد و باید آن آمارها ملاک عمل قرار بگیرد.
وی با بیان اینکه در یک بررسی اجمالی مشخص می شود  که استانهای مرزی، کمتر توسعه یافته و دور از مرکز  با افزایش بیشتر شاخص قیمت مصرف کننده نسبت به سال قبل برخوردار بوده اند.
فیروزی جو روانی، افزایش قیمت حمل و نقل خروج کالاهای اساسی به خارج از مرزها به هر مقداری باعث شده است که شاخص قیمت مصرف کننده در کردستان و استان‌هایی نظیر آن نسب به کل کشور افزایش پیدا کند.
وی با بیان اینکه بخشی از مسائل مربوط به افزایش قیمت کالاها کشوری و بخشی استانی است که باید در استان برای آن چاره جویی کرد ادامه داد: آمارها نشان نمی دهند که روستائیان کردستانی فقیرتر شده اند و شاخص قیمت مصرف کننده معرف فقیر تر شدن جامعه روستایی نیست و بر اساس یک شاخص نمی توان کلیت وضعیت اقتصادی را محاسبه کرد.
فیروزی همچنین به افزایش قیمت کالاهای متفرقه و بادوام نظیر مبلمان و کیف و کفش اشاره کرد و افزود: این نوع از کالاها در کردستان با افزایش قیمت بیشتری نسبت به کل کشور مواجه بوده ا ست که شاید دلیل آن ضعف در نظارت ها و توجه به نظارت بیشتر بر اقلام خوراکی و نیازهای اساسی بوده است.
معاون اقتصادی استاندار کردستان تاکید کرد: نظارت مناسب بر توزیع و قیمت این قبیل از کالاها باید با کمک اصناف و اتحادیه ها بیشتر شود و این امر باید در تمامی شهرستانها انجام پذیرد.
حسین فیروزی در ادامه سخنان خود به مردم اطمینان داد که کالاهای اساسی و مورد نیاز به اندازه کافی تامین شده و مردم نیز جهت تنظیم  و متعادل شدن بازار به اندازه نیازشان خرید کنند.
وی همچنین به دستگاههای نظارتی در امر تنظیم بازار نیز تاکید کرد با متخلفان و گرانفروشان کالاهای اساسی با جدیت برخورد شود.
فیروزی اختصاص سهمیه مناسب گوشت گرم وارداتی به استان و نظارت همه جانبه بر نان تولید شده در نانوایی ها را خواستار شد و ادامه داد: علیرغم افزایش قیمت نان، گزارش همچنان از وزن و نحوه پخت نان مطلوب نیست و در این مورد سازمانهای دارای مسئولیت جدی تر وارد عمل شوند.

بازدید [ 18297 ]
برچسب ها