سه شنبه 7 بهمن سال 1399

اخبار اقتصادی و عمرانی

اتحادیه خبازی‌های، از سوی مردم بر نانوایی‌ها نظارت کند

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان از اتحادیه خبازان خواست همانگونه که از سوی نانوایی‌ها مطالبه‌گر هستند از طرف مردم نیز بر نانوایی‌ها کنترل و نظارت داشته باشند.
اتحادیه خبازی‌های، از سوی مردم بر نانوایی‌ها نظارت کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ خالد جعفری در جلسه کارگروه اصلاح نظام یارانه گندم، آرد و نان استان، گفت: با توجه به اینکه استان ما در رده ۲ تا ۴ تولید کننده گندم در کشور قرار دارد باید بتوانیم صنایع فرآوری جهت تامین آرد نه تنها برای استان بلکه برای خارج از استان را هم داشته باشیم.
وی در خصوص اسرار برخی نانوایی ها برای خرید آرد مورد نیاز از خارج از استان، اظهار داشت: یکی از مسائل مهمی که باید بازنگری کنیم، شیوه کنترل کیفیت آرد است شاید در استان های دیگر دقت کافی را ندارند اما در استان باید دقت کافی را داشته باشیم.
جعفری ضمن یادآوری تاثیر میزان سبوس بر سلامت دستگاه گوارش، خاطرنشان کرد: هدایت ذائقه مردم به سمت مصرف نان های سبوسدار، در کشور مورد نظر است.
معاون اقتصادی استاندار در ادامه در خصوص درنظر گرفته شدن  ۱۰۲۰ سهمیه تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی برای نانوایی های استان در راستای بهسازی و تعمیرات، تامین تجهیزات و ماشین الات، و سرمایه در گردش با نرخ ۱۵ درصد، تاکید کرد: باید سعی کنیم نانوایی های متقاضی، از این تسهیلات بهره مند شوند اما باید دقت شود استفاده خبازی ها از تجهیزات جدید، صرفاً منجر به حذف شغل نشود بلکه موجب ارتقاء استاندارها شود.
جعفری همچنین اهمیت نظارت بر خبازی ها را متذکر شد و از اتحادیه خبازان خواست همانگونه که از سوی نانوایی ها مطالبه گر هستند از طرف مردم نیز بر نانوایی ها کنترل و نظارت داشته باشند.
وی کنترل و نظارت را بسیار مهم عنوان و تصریح کرد: باید واقعیت ها را ببینیم و باید بتوانیم از توزیع آرد خارج از شبکه، جلوگیری کنیم.
جعفری در خصوص درخواست کبابی ها برای تعیین تکلیف سهمیه آرد جهت پخت نان، گفت: واحدهای متقاضی این صنف می توانند آرد مورد نیاز خود را از محل آرد آزاد و با قیمت تعیین شده از سوی سازمان صمت، تامین کنند.
وی اصلاح هزینه حمل آرد را نیز اجتناب ناپذیر عنوان کرد و در خصوص اصلاح قیمت نان نیز اظهار داشت: امسال قیمت نان به صورت نسبی اصلاح شده اما باید بررسی مجدد شود.
در این جلسه همچنین مصوب شد، اختیار اصلاح سهمیه آرد خام پز (پخت نان در منازل روستایی) و جابجایی آن با مصرف نانوایی شهری و روستایی، به شهرستان ها واگذار شود.

بازدید [ 56715 ]
برچسب ها