چهار شنبه 7 خرداد سال 1399

اخبار سایت قدیم

واگذاری سوله و زمین صنعتی به بانوان کارآفرین کردستان

مشاور استاندار و مدیرکل دفتر بانوان و خانواده کردستان از عقد تفاهم نامه بین این دفتر و شرکت شهرک های صنعتی استان به منظور واگذاری سوله و زمین صنعتی به بانوان کارآفرین کردستان خبر داد
واگذاری سوله و زمین صنعتی به بانوان کارآفرین کردستان
دو شنبه 19 تیر سال 1396

ليلا آژير در سومين نشست فصلي مشاورين امور بانوان فرمانداران در توضيح بيشتر اين مطلب گفت: کردستان جزو معدود استان هايي است که دفتر بانوان و خانواده با همکاري شرکت شهرک هاي صنعتي «شوراي توسعه و تعاون کارآفريني بانوان» را راه اندازي کرد و طبق تفاهم نامه عقد شده در تمام شهرستان هاي استان زمين يا سوله به بانوان واگذار مي شود.

وي در خصوص شرايط واگذاري اظهار داشت: واگذاري زمين به صورت 20 درصد نقدي، 80 درصد اقساط و با 6 ماه تنفس خواهد بود و البته شرط لازم براي اين واگذاري، اعلام طرح و معرفي فرد از سوي مشاورين امور بانوان فرماندار هر شهرستان خواهد بود.

آژير با اذعان به اينکه طبق اين تفاهم نامه برخلاف روال معمول شرکت شهرک ها که زمين کمتر از 1000 متر واگذار نمي کند براي بانوان امکان واگذاري زمين از 300 متر مربع ميسر شده است و در خصوص صدور مجوز نيز سازمان صنعت، معدن و تجارت متعهد شده صدور مجوز براي خانم ها خارج از نوبت انجام شود.

مشاور امور بانوان استاندار در بخش ديگري از اين جلسه به تشريح شرايط ويژه فراهم شده براي بانوان جهت اخذ وام از صندوق کارآفريني اميد پرداخت و گفت: دوره بازپرداخت اين وام ها 60 ماهه با سود 4 درصد و تنفس 6 ماهه است و شرط سرپرست خانوار يا بي سرپرست بودن زنان نيز از آن حذف شده و اگر فرد متقاضي شرايط اخذ وام را نداشته باشد شوهر يا پسر وي به شرط نداشتن شغل و يا داشتن درآمد ماهانه کمتر از 2/5 ميليون تومان مي توانند وام را دريافت نمايند. 

آژير در ادامه به ديگر اقدامات حمايتي دفتر امور بانوان و خانواده از اشتغال زنان اشاره کرد و گفت: اين دفتر به منظور کمک به حضور زنان در نمايشگاه ها به افرادي که از سوي مشاورين امور بانوان فرمانداران معرفي شوند از طريق شرکت شهرک ها مبلغ يک ميليون تومان به صورت بلاعوض پرداخت خواهد کرد و دوره هاي آموزشي رايگان در حوزه هاي مديريتي، کارآفريني و مهارتي برگذار خواهد کرد.

مديرکل دفتر بانوان و خانواده استانداري کردستان بر اهتمام اين دفتر در تشکيل بانک اطلاعاتي از زنان فعال در شهرک هاي صنعتي و همچنين شناسايي زنان کارآفرين استان تاکيد کرد و اظهار داشت: اين اقدام به منظور برگزاري تورهاي صنعتي انجام مي شود و کردستان اولين استاني است که اين تورها را برگزار مي کند و اولين تور را به مقصد همدان انجام داده ايم.

آژير در ادامه به طرح کاج (کارانه اشتغال جوانان) اشاره و آنرا راهکار فعلي دولت براي ايجاد زمينه اشتغال فارغ التحصيلان اعلام کرد و گفت:در اين طرح افرادي که 6 ماه از فارغ التحصيلي آنها گذشته باشد مي توانند با ثبت نام در سامانه اعلام شده از سوي وزارت کار و معرفي به بنگاه هاي اقتصادي، 6 ماه در محيط واقعي کار  به عنوان کارورز فعاليت کنند و کارانه آنها (270 تا 310 هزار تومان) از سوي دولت پرداخت مي شود.

وي در اين خصوص افزود: افرادي که مدرک تحصيلي آنها ديپلم يا کمتر و سن آنها از 15 سال بيشتر است مي توانند از طرح مهارت آموزي محيط کار واقعي که توسط فني حرفه اي و به صورت رايگان برگزار مي شود بهره مند شوند.

شايان ذکر است برگزاري کنگره 5400 شهيد استان، ديگر دستور کار اين نشست بود که بر هماهنگي مشاورين امور بانوان فرمانداران با مسئولين بسيج خواهران شهرستان ها به منظور عملکرد هر چه بهتر کميته بانوان اين کنگره، تاکيد شد.