چهار شنبه 7 خرداد سال 1399

اخبار سایت قدیم

سمن ها می توانند بازوان قدرتمند حاکمیت در مبارزه با قاچاق باشند

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان در جمع بانوان فعال در حوزه سازمان های مردم نهاد، اظهار داشت: شما می توانند بازوان قدرتمند نظام و حاکمیت در مبارزه با قاچاق باشید چون اثرگذاری بیشتری دارید.
سمن ها می توانند بازوان قدرتمند حاکمیت در مبارزه با قاچاق باشند
دو شنبه 19 تیر سال 1396

 

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني استانداري کردستان؛ رضا ميرزايي خاطرنشان کرد: يکي از خصيصه هاي ngo ها داوطلبانه و خيرخواهانه بودن آنهاست به همين دليل نفوذ کلام زيادي در جامعه دارند.

وي مهمترين راه مبارزه با قاچاق را فرهنگ سازي عنوان کرد و افزود: فرهنگ سازي اگرچه کاري هزينه بر است اما ماندگار خواهد شد و سرمايه گذاري براي آينده محسوب مي شود.

ميرزايي همچنين يادآور شد: سازمان هاي مردم نهاد مي توانند در جذب مشارکت هاي مردمي و تسهيل در اجراي سياست هاي مقابله و پيشگيري از قاچاق و همچنين تقويت مهارت هاي اجتماعي در پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي موفق عمل کنند.

دبير کميسيون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با تاکيد بر اينکه در خصوص مقابله با قاچاق کالاهاي سلامت محور هيچگونه اغماضي وجود ندارد، خاطرنشان کرد: کالاها آرايشي ـ بهداشتي و مواد غذايي که علاوه بر غيربهداشتي بودن بخش زيادي از آن تقلبي است، خطر بيوتروريسم را به همراه دارند.    

 وي در ادامه خروج ارز از کشور، فرار مالياتي، پول شويي، تحميل هزينه مبارزه و ورود کالاهاي غير استاندارد و بي کيفيت به کشور را از مضرات اقتصادي قاچاق کالا عنوان کرد و افزود بيکاري 1083 نفر از کارگران واحدهاي توليدي استان از جمله نتايج قاچاق براي استان است.

ميرزايي با يادآوري اينکه کولبراني که با کارت تردد و از معابر مجاز اقدام به جابجايي کالا مي کنند به هيچ وجه قاچاقچي محسوب نمي شوند، اذعان داشت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به دنبال مقابله با باندها و شبکه هاي کلان قاچاق است که به صورت کانتينري اقدام به قاچاق کالا به کشور مي کنند.

وي همچنين با اعلام اين مطلب که قاچاق کالا در کشور از 25 ميليون دلار در سال 92 طي مدت 3 سال به 6/12 ميليون دلار کاهش يافته، افزود: تصميمات متخذه در حوزه سياست هاي کلان اقتصادي، انجام اقدامات پيشگيرانه و بهره گيري از توان و همکاري ساير دستگاه هاي اجرايي از جمله عوامل کاهش قاچاق در کشور بوده است.

ميرزايي در پايان سخنان خود با اشاره به اينکه در راستاي مقابله با قاچاق طي 3 ماهه اول سال 96 به 25 باند قاچاق در استان ضربه وارد شده، آماري از ميزان کشفيات اين 3 ماهه را اعلام کرد.