چهار شنبه 7 خرداد سال 1399

اخبار

استاندار کردستان:

اصول زیست محیطی در طرح‌های توسعەای استان مورد توجە قرار می‌گیرد/ ذکر آمارهای غیر مستند در حوزە محیط زیست پسندیدە نیست

استاندار کردستان تاکید کرد کە در اجرای طرح‌های توسعەای و بهرەبرداری از معادن استان اصول و دستورالعمل‌های زیست محیطی مورد توجە قرار می‌گیرد.
اصول زیست محیطی در طرح‌های توسعەای استان مورد توجە قرار می‌گیرد/ ذکر آمارهای غیر مستند در حوزە محیط زیست پسندیدە نیست

به گزارش پایگاە اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ بهمن مرادنیا در نشست با انجمن های غیر دولتی و مردم نهاد زیست محیطی استان کردستان با بیان اینکه محیط زیست متعلق به همه است و برای حفظ آن هر اقدامی را انجام می دهیم، گفت: در طرح های که در استان اجرایی می شود حفظ محیط زیست و زیستگاه های طبیعی در اولویت قرار دارد.

وی با بیان اینکه گاها در استان شاهد انتقادهایی نسبت به توسعه معادن هستیم، عنوان کرد: در کشور و در همه جای جهان معادن مورد بهره برداری قرار می گیرند ولی باید توجه کرد که این بهره برداری ها منجر به تخریب محیط زیست نشود.

مرادنیا در ادامه سخنان خود به معدن طلای سقز و انتقادها در خصوص مشکلات زیست محیطی آن اشاره کرد و اظهار داشت: نزدیک به دوسال است مسئله طلای سقز در دستور کار است و بهره بردار موظف شده است که نظر محیط زیست را کاملا تامین کند.

وی افزود: چیزی مهمتر از حفظ سلامت مردم وجود ندارد و ما هرگز حاضر به زیر پا گذاشتن اصول نیستیم.

استاندار کردستان ضمن قدردانی و تقدیر از تلاش فعالان محیط زیست استان گفت؛ برگزاری این جلسات می تواند منجر به رفع برخی ابهامات شود و زمینه بیشتر همفکری میان دولت و مردم را فراهم کند.

وی یکی دیگر از مشکلات استان وجود پدیده شوم زمین خواری و دست اندازی به عرصه های ملی ذکر کرد و گفت: سال گذشته نقشه هوایی بخش هایی از استان تهیه شده و امسال نیز تلاش می کنیم بخش دیگری از کار انجام شود.

مرادنیا اضافه کرد؛ متاسفانه در اجرای برخی طرح ها با مشکل معارض روبرو می شویم، در حالیکه آن زمین ها در اصل متعلق به منابع طبیعی است.

استاندار کردستان همچنین آتش سوزی در عرصه های طبیعی و جنگل ها را از دیگر مشکلات پیش روی محیط زیست عنوان کرد و گفت: در سال است که اعتبارات خوبی برای خرید تجهیزات مهار آتش در اختیار منابع طبیعی قرار می گیرد و امیدواریم با بهره گیری از آن تجهیزات شاهد کمترین آتش سوزی در محیط زیست و جنگل های استان باشیم.

مرادنیا در پایان توجه به جنگل کاری و اقدام عملی در این راستا را حایز اهمیت دانست و افزود: در دو سال گذشته ٨۰ هکتار درختکاری در استان انجام شده و امسال نیز در صددیم ورودی شهرها را نیز درختکاری کنیم که کمک شایانی به زیبایی و حفظ محیط‌زیست خواهد کرد.

بازدید [ 4959 ]
برچسب ها