یک شنبه 28 دی سال 1399

اخبار

اعضای خانه احزاب کردستان از ٢ پروژه راه بازدید کردند

جمعی از اعضای خانه احزاب کردستان روز چهارشنبه همراه با معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی و معاون عمرانی استاندار کردستان از پروژه در دست اجرای راه‌آهن همدان - سنندج و طرح چهار خطه کردن گردنه صلوات آباد سنندج بازدید کردند و در جریان آخرین وضعیت این طرح‌ها قرار گرفتند.
اعضای خانه احزاب کردستان از ٢ پروژه راه بازدید کردند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ طرح چهار خطه گردنه صلوات‌آباد سنندج اولین پروژه‌ای بود که برخی از اعضای احزاب کردستان با همراهی حسین‌ خوش‌اقبال معاون سیاسی، امنیتی، شهرام ملکی معاون عمرانی استاندار کردستان و جمعی دیگر از مسوولان استان، از آن بازدید کردند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان در بازدید از این طرح اظهار داشت: پروژه چهار خطه گردنه صلوات آباد سنندج به طول ۲۱.۵ کیلومتر در قالب چهار  قطعه در حال اجرا است که با هدف ارتقا ایمنی مهمترین محور استان و دستریی سریع به نقاط مرکزی کشور و تسهیل توسعه گردشگری منطقه انجام می‌شود.
شهرام ملکی اضافه کرد: این پروژه از سال ۹۵ به منظور بهسازی و ارتقا وضع موجود به صورت اجرای باند دوم با برآورد اولیه ۶۰ میلیارد تومان هزینه در دستور کار اداره کل راه و شهرسازی کردستان قرار گرفت اما کار با یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان آغاز شد.
وی با اشاره به اینکه تاکنون ۵۷ میلیارد تومان برای اجرای این پروژه تخصیص یافته است، یادآور شد: تاکنون ۱۱ کیلومتر این مسیر به بهره‌برداری رسیده و قرار است تا آبان ماه امسال این رقم به ۱۸ کیلومتر ارتقا یابد و برای تحقق این مهم، ۵۰ میلیارد تومان دیگر نیاز است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان اضافه کرد: ۲.۷ کیلومتر از پروژه چهار خطه گردنه صلوات‌آباد سنندج باقی مانده که قرار است به صورت تونل ایجاد شود و با انتخاب پیمانکار، اجرای آن در دستور کار قرار می‌گیرد.

بازدید از راه‌آهن همدان - سنندج
برخی از اعضای خانه احزاب کردستان در ادامه از پروژه راه‌آهن همدان - سنندج نیز بازدید کردند که معاون عمرانی استاندار کردستان در بازدید از این طرح اظهار داشت: این طرح از سال ۸۲ تعریف شد و طول آن ۱۵۱ کیلومتر است که ۶۰ کیلومتر آن در استان همدان و مابقی در کردستان بوده و هدف از اجرای آن اتصال سنندج به شبکه سراسری راه‌آهن، تامین رفاه حال مسافران،کاهش تصادفات جاده‌ای و توسعه گردشگری در منطقه است.
ملکی با بیان اینکه این خط آهن شامل هفت ایستگاه، ۲۰ دهنه پل، ۲۹ تقاطع تعریف شده با ۶۴۰ متر طول است، یادآور شد: راه‌آهن همدان - سنندج، شامل سه قطعه بوده که قطعه اول ۶۵ کیلومتر طول و ۷۱ درصد پیشرفت، قطعه دوم ۵۶ کیلومتر طول و ۴۱ درصد پیشرفت و قطعه سوم نیز ۳۰ کیلومتر با ۱۰۰ درصد پیشرفت است، ضمن اینکه زیرسازی این طرح در مجموع ۶۵ درصد پیشرفت دارد. 
وی اعتبار تخصیص یافته به پروژه راه‌آهن همدان- سنندج را در سال گذشته ۳۹۰ میلیارد تومان اعلام کرد و اظهار داشت: امسال نیز ۳۵۰ میلیارد تومان به این طرح تخصیص یافته که ۲۴۹ میلیارد تومان آن تخصیص نقدی و ۱۰۰ میلیارد تومان از استاد خزانه است و مشکلی از لحاظ اعتبارات نقدی نداریم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان افزود: برای پیشرفت در اجرای این پروژه، کار ریل‌گذاری از سمت ایستگاه سنندج به صورت دستی آغاز شده و تاکنون ۱۱ کیلومتر آن انجام شده است، ضمن اینکه عرصه ایستگاه تشکیلاتی سنندج ۵۲ هکتار وسعت دارد.
ملکی به انجام مطالعات برای اجرای قطعه چهارم این پروژه اشاره و اضافه کرد: قرار است در قالب قطعه چهارم، راه‌آهن تا ورودی شهر سنندج نیز ادامه یابد و برای انجام آن جانمایی ایستگاه سنندج نیز مصوب شده است.
وی با بیان اینکه اتصال راه‌آهن همدان - سنندج به مرز باشماق نیز در حال بررسی است، تاکید کرد: این طرح به وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد شده است که قرار است تصمیم نهایی در وزارتخانه گرفته شود.

بازدید [ 282207 ]
برچسب ها