دو شنبه 20 مرداد سال 1399

اخبار اقتصادی و عمرانی

استاندار در نشست خبرنگاران؛

افتتاح 464 پروژه در ایام دهه فجر با سرمایه‌گذاری بیش از 874 میلیارد تومان در استان کردستان/ تعدای از افراد در فضای مجازی تنها تخریب مدیران را در دستور کار قرار داده‌اند/

استاندار کردستان از افتتاح و بهره برداری از 464 پروژه با اعتباری بیش از 874 میلیارد تومان همزمان با آغاز دهه مبارک فجر خبر داد.
افتتاح 464 پروژه در ایام دهه فجر با سرمایه‌گذاری بیش از 874 میلیارد تومان در استان کردستان/ تعدای از افراد در فضای مجازی تنها تخریب مدیران را در دستور کار قرار داده‌اند/به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ بهمن مرادنیا در نشست خبری با اصحاب مطبوعات به مناسبت آغاز دهه فجر و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با بیان اینکه مجموعه پروژه های قابل افتتاح در سطح استان در بخش های مختلف صنعتی، کشاورزی، خدماتی و عمران شهری است اضافه کرد: مجموعه سرمایه گذاری ها و اعتبارات هزینه شده توسط بخش دولتی و خصوصی انجام شده است بطوریکه از مجموع 874 میلیارد و 861 میلیون تومان اعتبارات، بالغ بر 228 میلیارد تومان آن را بخش خصوصی و 661میلیارد و 599 میلیون تومان آن را دولت انجام داده است.
وی همچنین به میزان اشتغال ایجاد شده از محل طرحها و پروژه‌های قابل افتتاح در دهه فجر امسال در کردستان اشاره کرد و افزود: مجموع اشتغال ایجاد شده از محل این پروژه ها نه هزارو 421 شغل است .
مرادنیا اظهار داشت: از مجموع کل پروژه های قابل افتتاح، برای 34 پروژه در استان کردستان بیش از سه میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و اشتغالی معادل شش هزار و 428 برای جوانان و افراد جویای کار ایجاد کرده است.
استاندار کردستان رکورددار بیشترین طرح های قابل افتتاح را با 252 پروژه متعلق به جهاد کشاورزی استان ذکر کرد و افزود: سازمان جهاد کشاورزی با سرمایه گذاری حدود 597 میلیارد تومان  در طرحهای کشاورزی برای شش هزارو 884 نفر ایجاد اشتغال کرده است.
وی دومین دستگاه‌های اجرایی با بیشترین پروژه های قابل بهره برداری را به ترتیب شرکت توزیع برق و سازمان صنعت، معدن و تجارت با 46 و 37 پروژه نام برد و گفت: این دو دستگاه اجرایی حدود 23 میلیارد تومان طرح برای افتتاح دارند.
وی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید به اهمیت تامین آب شرب سالم ودفع بهداشتی فاضلاب در استان توجه جدی شده است خاطر نشان کرد: آب و فاضلاب شهری استان برای 12 پروژه قابل بهره برداری 110 میلیارد تومان اعتبار هزینه کرده است.
مرادنیا مجموع هزینه های صورت گرفته در بخش راه و شهرسازی، راهداری و حمل ونقل جاده ای در پروژه های آماده بهره برداری دهه فجر امسال را حدود 37 میلیارد تومان با 17 پروژه اعلام کرد و اظهار داشت: شرکت گاز و سازمان میراث فرهنگی نیز بیش از 56 میلیارد تومان طرح و پروژه آماده افتتاح دارند
وی ادامه داد، سازمان ورزش وجوانان، نوسازی مدارس،مخابرات،کمیته امداد حضرت امام(ره)، شرکت شهرک های صنعتی، دفتر فنی استانداری، دانشگاه علوم پزشکی، تامین اجتماعی، بهزیستی وبنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مجموع حدود 39 میلیارد تومان طرح برای افتتاح دارند که از محل آنها برای 112 نفر شغل ایجاد شده است.
استاندار کردستان همچنین به نقش شهرداری ها در خدمت رسانی و ایجاد فضای مطلوب شهری نیز اشاره کرد و افزود: شهرداری های استان با سرمایه گذاری و صرف هزینه ای معادل شش میلیارد و 300 میلیون تومان در مجموع 18 طرح عمران شهری را افتتاح دارند.
مرادنیا در ادامه سخنان خود گریزی نیز به بحث بودجه سال 98 استان زد و گمانه زنی ها در خصوص کاهش بودجه را رد کرد و گفت: بودجه استان کردستان در بخش های مختلف استانی، ملی، ملی استانی شده و بین استانی با رشد مواجه بوده است.
وی افزود: اعتبارات استانی ما در سالجاری 830 میلیارد تومان بوده که در بودجه 98 به 915 میلیارد تومان رسیده است.
مقام عالی دولت در کردستان اعتبارات ملی  استانی  از 107 میلیارد تومان سال جاری به 276 میلیارد تومان در سال 98 را نیز یادآوری کرد و اظهار داشت: اعتبارات ملی استانی شده‌ی ما از 80 میلیارد تومان کنونی به 148 میلیارد تومان رسیده است و پروژه های بین استانی ما از 122 میلیارد کنونی به 229 میلیارد تومان در بودجه 98 رسیده است.
مرادنیا مجموع اعتبارات سال جاری کردستان را هزار و 148 میلیارد تومان وپیش بینی بودجه 98 را هزارو 410 میلیارد تومان خواند و گفت: ما در ردیف های متفرقه نظیر آب های مرزی و سدها نیز اعتبار داریم وردیفی معادل 500 میلیارد تومان نیز از صندوق توسعه ملی دریافت خواهیم کرد ودر مجموع می توان گفت کل اعتبارات استان در ردیف ها و سرفصل های مختلف استان به بیش از دو هزار میلیارد تومان می رسد.

وی به مجموعه تلاش ها برای تخصیص آب به بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: در مدت خدمت خود در کردستان بیش از 20 جلسه با وزارت نیرو و دیگر مقامات برای تخصیص آب استان برگزار کرده‌ام.
استاندار کردستان با بیان اینکه خواسته ما در حال حاضر تخصیص آب برای 100 هزار هکتار از اراضی کشاورزی است گفت: با هزینه امروز اعتبار مورد نیاز برای این 100 هزار هکتار هفت هزارو 400 میلیارد تومان است که در بازه زمانی پنج تا 10 ساله باید اجرا شود.
مرادنیا افزود: اگر این تخصیص 100 هزار هکتاری محقق شود تازه به رقم 23 درصد می رسیم که با میانگین 43 درصدی کشور هنوز فاصله داریم.
وی به دریافت برخی تخصیص ها در سال گذشته اشاره کرد و گفت: از سد چراغ ویس سقز شش هزار و 400 هکتار و از حوزه سیروان مجوز برداشت 19 میلیون متر مکعب دریافت کرده ایم و برای آینده نیز از محل سدهای در دست احداث برای 32 هزار هکتار مجوز داریم.
استاندار کردستان از نگارش نامه ای به محضر مقام معظم رهبری برای دریافت یک و نیم میلیارد دلار اعتبار برای توسعه بخش های مختلف و اشتغالزا در استان خبر داد و گفت: اگر این درخواست مورد موافقت ایشان قرار بگیرد حتما تحولات بنیادی در توسعه استان روی خواهد داد.
وی در ادامه سخنان خود حضور و فعالیت رسانه ها برای توسعه استان را حایز اهمیت برشمرد و گفت: توسعه یک امر یکسویه نیست و همگان در آن نقش دارند.
وی ادامه داد: کشور ما هم اکنون در یک جنگ تمام عیار اقتصادی به سر می برد و نقش رسانه ها در تلطیف فضای جامعه و آرامش بخشی به جامعه حیاتی است.
مرادنیا با انتقاد از وجود فضای ناسالم در فضای مجازی  تاکید کرد: متاسفانه عده ای در فضای مجازی تخریب مدیران را در دستور کار خود قرار داده اند.
وی ادامه داد: انتقادات موجود در فضای مجازی برای من کوچکترین اهمیت ندارد و من خود را گرفتار بازی های کودکانه در فضای مجازی نمی کنم، بلکه تنها هدف من تمرکز و پیشبرد مباحث توسعه ای استان است.
وی اظهار داشت: ظاهرا رسالت عده ای در فضای مجازی تخریب دستاوردهای  دولت و نظام است، در حالیکه در این شرایط باید کار اصلی زدودن فضای یاس و ناامیدی از جامعه باشد.

بازدید [ 25821 ]
برچسب ها