شنبه 5 بهمن سال 1398

اخبار

بازدید معاون عمرانی استاندار کردستان از پروژه های آب و فاضلاب شهرهای سقز و بانه

مهندس امیر قادری معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان از پروژه های آبفا شهرهای سقز و بانه بازدید کرد.
بازدید معاون عمرانی استاندار کردستان از پروژه های آب و فاضلاب شهرهای سقز و بانه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان در این بازدیدها محمدی مدیرعامل شرکت آبفا کردستان، اقبال مدیرکل مدیریت بحران استان، معاون فرماندار بانه و فرماندار سقز، معاون بهره برداری آبفا کردستان و مدیر امور آبفا بانه و سقز حضور داشتند.
مهندس قادری در شهر بانه و در جریان بازدید از پروژه تأمین آب اضطراری این شهر اظهار کرد: تأمین آب شرب شهرهای مختلف استان همواره جزو دغدغه های ما بوده و این دغدغه بویژه در مورد آب بانه بیشتر هم بوده است.
وی افزود: به همین دلیل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان در یک اقدام بافوریت، کار تأمین آب شرب شهر بانه از محل سد عباس آباد را  دستور کار قرار داد.
معاون عمرانی استاندار کردستان با اشاره به نیاز آبی 250 لیتر در ثانیه شهر بانه تصریح کرد: خط انتقالی برای تأمین این نیاز کار شده و تا دهه مبارکه فجر به طور کامل آماده بهره برداری خواهد شد.
مهندس قادری یکی از ویژگی های این پروژه را تأمین آب باکیفیت تر برای شهر بانه از محل سد عباس آباد عنوان کرد و افزود:  همچنین با این اقدام نگرانی برای آب شرب شهر بانه در سال های بعد از بین خواهد رفت.
وی یادآور شد: طرح بلندمدت تأمین آب شرب بانه برنامه ای است که شرکت آب منطقه ای استان در دستور کار دارد و در یک فاصله زمانی مشخص به انجام می رسد، اما تا آن زمان، این اقدام شرکت آبفا استان نگرانی را بابت آب شرب بانه بویژه با توجه به کمبود نزولات جوی برطرف کرده است.
معاون استاندار کردستان خاطرنشان کرد: اعتبار این پروژه 6 میلیارد تومان می باشد که 3 میلیارد تومان آن از طریق وزارت نیرو و 3 میلیارد تومان دیگر از محل منابع داخلی شرکت آبفا استان تأمین می شود.
همچنین مدیرعامل شرکت آبفا کردستان نیز در جریان این بازدید اظهار کرد: پروژه تأمین آب اضطراری شهر بانه برای تأمین 250 لیتر در ثانیه آب از محل سد عباس آباد طراحی شده  است.
مهندس محمدحسین محمدی افزود: این پروژه شامل ایجاد تأسیسات انتقال آب به بانه، احداث خط انتقال جدید به طول 6.5 کیلومتر، بهره برداری از یک باب مخزن 5 هزار مترمکعبی، بازسازی و توسعه تأسیسات موجود و ایجاد ظرفیت پمپاژ برای باقیمانده کار به میزان 180 لیتر در ثانیه می باشد.
وی با اشاره به اینکه این پروژه در دو فاز اجرا می شود، گفت: فاز نخست پروژه از ابتدای آبان ماه به میزان 90 لیتر در ثانیه وارد مدار شده و آب شرب بانه را تأمین کرده است که اگر این کار انجام نمی شد، با مشکلات زیادی مواجه می شدیم.
،معاون عمرانی استاندار کردستان همچنین از برخی پروژه های مهم آب و فاضلاب شهری در شهر سقز نیز بازدید کرد.
فاز دوم تصفیه خانه فاضلاب سقز در مجموع 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تاکنون برای آن 4 میلیارد تومان هزینه شده و مجموع اعتبار در نظر گرفته شده برای این طرح 11.4 میلیارد تومان از محل ایجاد تأسیسات فاضلاب می باشد.
همچنین در این سفر از پروژه های آبرسانی و اجرای شبکه توزیع آب تازآباد، آبرسانی به شهرک زاگرس 1 و 2 و شبکه جمع آوری فاضلاب بهارستان سقز بازدید شد.
در پروژه آبرسانی به تازآباد 1500 متر عملیات، در اجرای شبکه توزیع آب این منطقه 7200 متر، در آبرسانی به شهرک زاگرس یک و دو یکهزار متر، در اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب بهارستان 3200 متر و در اجرای کلکتور فاضلاب تازآباد و زاگرس یک و دو نیز، یک کیلومتر عملیات انجام گرفته و در مجموع برای پروژه های تازآباد و زاگرس 2 میلیارد تومان هزینه شده است.

برچسب ها