سه شنبه 14 مرداد سال 1399

اخبار

استاندار کردستان در نشست با وزیر نیرو:

بازنگری در تخصیص آب‌های کردستان ضروری است/ مشکلات گذشته عامل عقب ماندگی در توسعه زیرساخت‌ها بوده است/ تخصیص مناسب آب به بخش کشاورزی سیمای کردستان را متحول می‌کند

استاندار کردستان در جلسه‌ای که با حضور دکتر رضا اردکانیان در سنندج برگزار شد تمامی نیازهای استان در بخش تخصیص آب و ضرورت بهره‌مندی مردم از منابع آب برای توسعه کشاورزی و افزایش درآمد را بیان کرد.
بازنگری در تخصیص آب‌های کردستان ضروری است/ مشکلات گذشته عامل عقب ماندگی در توسعه زیرساخت‌ها بوده است/ تخصیص مناسب آب به بخش کشاورزی سیمای کردستان را متحول می‌کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ بهمن مرادنیا در این جلسه که نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و شورای هماهنگی مدیران صنعت آب و برق استان حضور داشتند گفت: میزان تخصیص آب در استان کردستان ناکافی و مردم نیز از این مسئله گلایه‌مند و خواهان جبران هستند.

وی با بیان اینکه به دلیل ضعف بخش صنعت بیشترین مصرف برق استان در بخش خانگی است یادآوری کرد: از مجموع یک میلیون و ۲۴۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان تنها ۱۰ درصد آن بصورت آبی کشت می‌شود.

مرادنیا میزان آب‌های موجود در پشت سدهای استان را ۳/٥ میلیارد متر مکعب اعلام کرد و افزود: از این مقدار ۳۷۰ میلیون متر مکعب به بخش کشاورزی اختصاص یافته است که ضرورت دارد این معادله به نفع توسعه کشاورزی و افزایش درآمد مردم تغییر پیدا کند.

استاندار کردستان به میزان اندک بهره‌مندی مردم استان از حوزه دریاچه ارومیه اشاره کرد و افزود: حوزه دریاچه ارومیه توسعه خود را متوقف نکرده‌اند ولی مردم استان ما همچنان از این حوزه محروم هستند.

مرادنیا با ابراز امیدواری نسبت به اینکه در موضوع تخصیص آب‌های استان باید بازنگری شود گفت: استان‌های همجوار ما میزان بهره‌مندی شان در تخصیص آب ۴۰ درصد است و ما نیز باید با برنامه‌ریزی مناسب به این میانگین دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکە میانگین درآمد مردم استان نصف میانگین کشوری و در رتبه ۲۷ کشور قرار دارد گفت: بی‌گمان تخصیص مناسب آب به بخش کشاورزی افزایش درآمد و عامل ماندگاری مردم در روستاها خواهد شد.

وی ادامه داد: بهره‌مندی و تخصیص مناسب از آب‌های مرزی، حوزه دریاچه ارومیه و سفید رود اساسی‌ترین خواسته مردم است.

بازدید [ 597816 ]
برچسب ها