جمعه 3 خرداد سال 1398

اخبار

بازگشت به فرهنگ ایثار و شهادت راه پیشبرد كشور

مشاور وزیر و مسوول هماهنگی امور ایثارگران وزارت کشور گفت: اگر می‌خواهیم نظام ما با اقتدار پیش برود چاره‌ای جز برگشت به فرهنگ ایثار و شهادت نداریم.
بازگشت به فرهنگ ایثار و شهادت راه پیشبرد كشور

به گزارش خبرگزارش پایگاه اطلاع رسانى استاندارى؛ علیرضا یاوند عباسی در جلسه شورای هماهنگی امور ایثارگران استان اظهار داشت: استان کردستان در بین استان‌های درگیر جنگ ویژگی‌های ممتازی دارد، مردم کردستان در دوران جنگ تحمیلی در شرایط سخت و فقر با وجود مشکلات جدی اقتصادی همواره با روی خوش پذیرای رزمندگان بوده‌اند.
وی با بیان اینکه کردستان در دوران جنگ تحمیلی ویژگی‌های خاصی به واسطه شرایط منطقه و قومیت‌ها داشت، گفت: در آن دوران رسانه‌ها بر طبل نفاق می‌کوبیدند و مردم آماج تهدیدها بودند.
یاوندعباسی خاطرنشان کرد: با وجود تمام تبلیغات و تهدیدات سوء دشمنان مردم ایستادگی کردند و اگر به واسطه ایثارگری این مردم نبود امنیت امروز را در این نقطه مرزی و حتی کل کشور نداشتیم.
وی امنیت امروز در کردستان را مثال‌زدنی توصیف کرد و گفت: این امنیت را کسانی می‌توانند درک کنند که شرایط سخت سال‌های اول انقلاب و جنگ تحمیلی را دیده‌ باشند.
وی گفت: نگاه عزتمندانه به خدمات‌رسانی به ایثارگران و تولید و ترویج فرهنگ ایثارگری در کردستان باید متمایز باشد، نمی‌توانیم بگویم آن روزها ویژگی‌هایی داشته‌ایم که امروز باید فراموش شود.
وی با بیان اینکه موضوع ایثار و شهادت موضوع تمام ناشدنی است، گفت: ایثار و شهادت همواره جاری بوده و این جاری بودن در کردستان به صورت کاملا مشهود دیده می‌شود.
مشاور وزیر کشور گفت: کسانی در راستای دفاع از این کشور و امنیت امروز ایثار و از خود گذشتگی کردند نباید هیچ وقت فراموش شوند و همواره باید مورد احترام و تکریم قرار گیرند.
وی افزود: درست است مشکلات در جامعه ما زیاد است، اما خدمت به خانواده شهدا و ایثارگران نباید فراموش شود چرا که در غیر اینصورت نظام با مشکل مواجه خواهد شد.
وی با خاطرنشان كرد: عدم توجه به ایثارگران موجب مى شود برخی افراد سربزنگاه‌های مجاهدت پاهایشان بلغزد و در عرصه حاضر نشوند.
وى همچنین افزود: جهاد ما همیشه ادامه دارد و یکی از جلوه‌های جهاد در نظام مقدس اسلامی ایران ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.
یاوندعباسی بی‌توجهی به خانواده شهدا و عدم رعایت حق و حقوق آنان را غیرقابل قبول دانست و گفت: دوات یازدهم خدمات‌رسانی به جامعه ایثارگران را ریل‌گذاری کرد.
وی اظهار داشت: هرچند قانون جامع خدمات خانواده شهدا و ایثارگران در دولت دهم تصویب شد، اما عملیاتی نشد و در دولت یازدهم بنا به گفته مسوولان حدود 80 درصد آن جامه اجرایى شده است.
وی با بیان اینکه ریل‌گزاری دیگر دولت یازدهم در زمینه توجه به رزمندگان بود، گفت: اگر رزمنده به جبهه نمی‌رفت ایثارگر، شهید، خانواده شهید و جانباز نمى شدند اما رزمندگان در قوانین دیده نشدند.
وی با اشاره به اینکه سند راهبردی خدمات به جامعه رزمندگان تولید دولت یازدهم بود، خاطرنشان کرد: آیین نامه این سند و کارهایی که باید در خصوص جامعه رزمندگان انجام شود در حال تدوین است.
یاوند عباسی اذعان کرد: تشکیل شورای عالی ترویج فرهنگ و شهادت از دیگر ریل‌گزاری‌هایی بود که در دولت قبل صورت گرفت و رئیس این شورا خود رییس جمهور است.
وی توجه به فرهنگ ایثار و شهادت را ضروری دانست و گفت: امروز رفاه زدگی و دور شدن از مدیریت جهادی پدر مملکت را درآورده اگر می‌خواهیم نظام ما با اقتدار پیش برود چاره‌ای جز برگشت به فرهنگ ایثار و شهادت نداریم.
وی در ادامه با بیان اینکه ریل‌گذارها امروز انجام گرفته و قوانین تصویب شده است، گفت: دغدغه همه ما باید امروز اجرای این قوانین در راستای خدمت هرچه بهتر به خانواده شهدا باشد.
وی خاطرنشان کرد: ایثار و ایثارگری موتور حرکتی نظام است و دولت بدون ادعا سعی کرده در حوزه ایثارگران نقش خود را ایفا کند، اما این اجازه را نمی‌دهد که در بزنگاه‌های سیاسی برخی‌ها حوزه ایثار و ایثارگری را مصادره کنند.
وی با بیان اینکه حوزه ایثار و ایثارگری سرمایه نظام است، افزود: هر دولتی که باشد این سرمایه باید برای خدمات‌رسانی بهتر به مردم ایفای نقش داشته باشد.
وی گفت: قانون برنامه ششم توسعه ظرفیت بالایی برای ارتقای معیشت خانواده شهدا دارد که باید در تصویب قانون و مقررات مربوط به حوزه ایثارگران بیشتر توجه شود.
وی توجه به ایثارگران در سازمان‌‌های مربوطه و نظارت بر اجرای دقیق قوانین و مقررات و تلاش برای اجرایی شدن آن را از مهم‌ترین رسالت‌های مشاورین امور ایثارگران دانست و خاطرنشان کرد: مشاورین ما در حوزه فرهنگ نیز اجرای برخی برنامه‌ها مانند برگزاری اردو و غیره را مورد توجه قرار داده و بستر عملیاتی شدن قوانین و مقررات در حوزه ارتقای رفاهی ایثارگران را فراهم سازند.
وی گفت: مشاور امور ایثارگران در ادارات باید خوش فکر باشد و با تولید فکر و ایده زمینه را برای خدمت هرچه بهتر به جامعه ایثارگران فراهم سازد.
وی تشکیل هر سه ماه یک بار شورای هماهنگی امور ایثارگران را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید مشکلات در قالب این شورا مطرح و بستر رفع آنها فراهم شود.

برچسب ها