سه شنبه 14 مرداد سال 1399

اخبار فرهنگی و سیاسی

استاندار کردستان:

بانه می‌تواند قطب اقتصادی صادرات شود

استاندار کردستان گفت: با توجه به ظرفیت هایی که در شهرستان بانه وجود دارد، این شهر باید به قطب اقتصادی برای صادرات کالا و خدمات تبدیل شود.
بانه می‌تواند قطب اقتصادی صادرات شود

 

   

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کردستان از خبرنگار ایرنا، بهمن مرادنیا روز دوشنبه در آیین افتتاح واحد دانشگاه آزاد اسلامی بانه که با حضور فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کشور برگزار شد، اظهار داشت: همه توان خود را بکار می گیریم تا بانه نگین صادراتی غرب کشور باشد. 

وی به ساماندهی وضعیت بازارچه های مرزی و صدور کارت پیله وری برای مرزنشینان اشاره کرد و افزود: بعد از ساماندهی بازارچه ها و آغاز فعالیت آنها، طی 2 ماه گذشته به اندازه یکسال کالا وارد استان شده است. 

مرادنیا اضافه کرد: به زودی مابه تفاوتی را که از فروش سوخت به خارج از مرزها دریافت کرده ایم به ازای هر خانوار مرزنشین پنج میلیون و 400 هزار ریال به حساب آنها واریز می شود. 

استاندار کردستان همچنین از سفر تیمی پزشکی به شهرستان بانه در چند روز آینده خبر داد و یادآور شد: پزشکانی در رشته های مختلف از جمله دندانپزشکی و قلب در روستاهای بانه حضور پیدا کرده و بیماران را رایگان ویزیت می کنند. 

وی از خیرین این شهرستان خواست تا به این تیم پزشکی کمک کرده و با پرداخت هزینه دارو و درمان بیماران تحت معاینه در این کار خیر سهیم شوند. 

مرادنیا به افتتاح دانشگاه آزاد اسلامی خیر ساز در بانه نیز اشاره کرد و گفت: کمک خیرین برای ساخت این دانشگاه نشان از درایت و فرهنگی بودن مردم این شهرستان دارد. 

دانشگاه ازاد اسلامی بانه به عنوان نخستین دانشگاه آزاد خیر ساز کشور با حضورفرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از مسئولان اجرایی و اساتید دانشگاه و دانشجویان استان کردستان برگزار شد. 

این دانشگاه با صرف 43 میلیارد ریال اعتبار شامل 30 میلیارد ریال توسط خیرین و 13 میلیارد ریال نیز توسط خود دانشگاه احداث شده است. 

ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی بانه در چهار طبقه و با زیربنای سه هزار و 200 متر احداث شده و سه چهارم هزینه ساخت آن توسط خیرین و نیکوکاران بانه ای و مابقی نیز توسط دانشگاه تامین و هزینه شده است. 

این مجموعه مرکز آموزش عالی شامل ساختمان دانشگاه، مسجد،، بوفه و مهمانسرا، کتابخانه، سایت کامپیوتر و آزمایشگاه به مساحت پنج هکتار است که ساخت آن سال 94 آغاز شد. 

این دانشگاه دارای 24 کلاس است و اینک یک هزار و 200 دانشجو دارد ولی امکان و ظرفیت افزایش این تعداد تا 2 هزار و 500 دانشجو را دارد. 

در حال حاضر در این واحد دانشگاهی 28 رشته در مقاطع کاردانی و کارشناسی شامل رشته های فنی مهندسی، حقوق و علوم انسانی، حسابداری و کامپیوتر دارد. 

هم اکنون دانشگاه آزاد اسلامی در کردستان به 20 هزار دانشجو در قالب 420 رشته تحصیلی در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارایه خدمات می دهد.

بازدید [ 55233 ]
برچسب ها