شنبه 18 مرداد سال 1399

اخبار

استاندار کردستان؛

بهره‌برداری از راه آهن کردستان، قبل از پایان دولت دوازدهم

استاندار کردستان ابراز امیدواری کرد راه آهن کردستان تا قبل از پایان دولت دوازدهم به بهره برداری برسد.
بهره‌برداری از راه آهن کردستان، قبل از پایان دولت دوازدهم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ بهمن مرادنیا در هجدهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که به ریاست رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، برگزار شد، ضمن قدردانی از دکتر نوبخت بابت تخصیص ۳۲۰ میلیارد تومان به راه آهن کردستان پیش از این سفر، ابراز امیدواری کرد با تخصیص بودجه لازم، این پروژه قبل از پایان دولت دوازدهم به بهره برداری برسد.

وی در ادامه به اهمیت تکمیل سدهای استان اشاره و اظهار داشت: سد سیازاخ در تامین آب شرب ۱۸۰ هزار نفر جمعیت شهری و روستایی، ۱۷ هزار هکتار زمین کشاورزی و همچنین بخش صنعت استان بسیار حائز اهمیت است و امیدواریم به زودی به بهره برداری برسد.

مرادنیا سد آزاد را جزو سدهای حائز اهمیت برای کشور و استان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف بهره برداری این سد، انتقال ۴۰ میلیون متر مکعب آب به سد قوچم برای تامین آب کشاورزی دشت های ممنوعه قروه و دهگلان است.

وی با اشاره به وجود زمزمه هایی در خصوص انتقال آب سد آزاد به همدان، خاطرنشان کرد: با توجه به نیاز استان به آب شرب و نیاز دشت های (کشاورزی) قروه و دهگلان و همچنین نظر به اینکه ۴۷ درصد از زمینهای کشاورزی همدان آبی هستند که فاصله زیادی با زمینهای آبی کردستان دارد، انتقال آب سد آزاد به همدان به صلاح استان نیست.

مرادنیا در ادامه ۳ درخواست مهم استان را مطرح کرد و اظهار داشت: با توجه به اهمیت و نیاز کردستان به توسعه صنعت، درخواست داریم ۱۰۰ میلیار تومان از محل تبصره ۱۸به استان اختصاص یابد.

استاندار ادامه داد: دومین درخواست ما این است که امروز مصوب شود از ابتدای سال ۹۹ کار ریل گذاری در پروژه راه آهن شروع شود؛ ان شاالله تا پایان سال به بهره برداری برسد.

وی در خصوص سومین خواسته کردستان، با تاکید بر اهمیت ۳ طرح کشاورزی استان شامل توسعه باغات، افزایش تولید گوشت قرمز و تبدیل زمین های دیم به آبی، از دکتر نوبخت خواست در تامین اعتبارات اجرای این طرح ها، به استان کمک کند.

استاندار کردستان در این جلسه از توجه ویژه رییس سازمان برنامه و بودجه به کردستان و همچنین تلاش ها و حمایت های دکتر عدل معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور در تخصیص آب به کردستان و تبدیل ۹۶ هزار هکتار زمین کشاورزی دیم به آبی تقدیر و تشکر کرد.

شایان ذکر است، بازدید از راه آهن، گردنه صلوات آباد، سد سیازاخ، سد آزاد و کلنگ زنی ۳۰۰۰ هزار واحد مسکونی محرومین و روستایی از جمله برنامه های سفر یکروزه دکتر نوبخت به کردستان بود.

بازدید [ 341544 ]
برچسب ها