یک شنبه 28 دی سال 1399

اخبار اقتصادی و عمرانی

فیروزی تاکید کرد؛

تجارت مرزی، راه توسعه مریوان

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار، تجارت مرزی را راه توسعه شهرستان مریوان عنوان و بر لزوم ساماندهی مرز باشماق تاکید کرد.
تجارت مرزی، راه توسعه مریوان


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ حسین فیروزی در دهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که با دستور کار بررسی وضعیت پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای شهرستان مریوان و تعیین پروژه های اولویت دار شهرستان، برگزار شد، اظهار داشت: مرز رسمی باشماق یکی از محورهای اولویت دار  برنامه اقتصاد مقاومتی است و باید از ظرفیت بالای آن به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم. 
وی خاطرنشان کرد: سال گذشته حجم مبادلات مرزی از باشماق ۶/۸ میلیارد دلار بوده که با ۴ خطه کردن جاده سنندج - مریوان و تجهیز لاین های تردد مسافر و ترانزیت این مرز، می توانیم این رقم را به ۱۰ میلیارد دلار افزایش دهیم. 
فیروزی با یادآوری اینکه باشماق کارکرد کشوری دارد، افزود: ساماندهی مرز باشماق با استفاده از منابع داخلی استان میسر نیست بلکه به اعتبارات ملی و منابع داخلی وزارتخانه نیاز دارد که با توجه به ظرفیت صادراتی مرز، در دیدار آقای استاندار با وزیر محترم راه و شهرسازی، وزیر در خصوص کمک به این پروژه از محل منابع ملی قول مساعد داده اند. 
معاون اقتصادی استاندار، در ادامه در خصوص منطقه ویژه اقتصادی مریوان نیز گفت: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی مریوان در سال ۸۸ مصوب شد و طی ۲ مصوبه هیات دولت در سال های ۹۶ و ۹۷ بر اجرای آن با رویکرد توانمندسازی ساکنان مناطق مرزی تاکید شده و ما ملزم به اجرای این پروژه هستیم. 
وی عدم تعیین متولی را دلیل اصلی اجرایی نشدن این پروژه عنوان و پیشنهاد کرد با موافقت شورای برنامه ریزی و توسعه، شرکت شهرک های صنعتی استان به عنوان متولی و مجری تعیین شود. 
فیروزی خاطرنشان کرد: این پروژه در هر مرحله ای از اجرا، قابل واگذاری به بخش خصوصی خواهد بود اما برای آغاز آن منتظر بخش خصوصی نمی مانیم.

بازدید [ 522861 ]
برچسب ها