سه شنبه 7 بهمن سال 1399

اخبار

معاون اقتصادی استاندار کردستان:

تشریح دستاوردهای سفر دو روزە بە سلیمانیه عراق/ سفر به سلیمانیه پر از دستاورد و نوید بخش رویداهای چشمگیر اقتصادی و فرهنگی در آینده است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان به تشریح برنامه ها و دستاوردهای سفر دوروزه استاندار کردستان و هیات همراه به استان سلیمانیه پرداخت و به تاکید گفت: این سفر دستاوردهای درخشانی در حوزه های اقتصادی و فرهنگی برای دو طرف در پی خواهد داشت.
تشریح دستاوردهای سفر دو روزە بە سلیمانیه عراق/ سفر به سلیمانیه پر از دستاورد و نوید بخش رویداهای چشمگیر اقتصادی و فرهنگی در آینده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ حسین فیروزی با اذعان به مفیدبودن سفر و انعقاد تفاهم نامە همکاری گفت: با توجە بە جمع بندی دیدگاه ها و نظرات کارشناسی فعالان اقتصادی و تجارت خارجی هر دو بخش خصوصی و دولتی با اقلیم کردستان عراق نشست های متعددی برگزار و راهکارهای عملیاتی برای توسعە روابط اقتصادی با اقلیم کردستان برگزار و منجر بە امضای تفاهم نامە شد.

وی بە برخی از مفاد تفاهم نامە امضا شدە میان طرفین اشارە کرد و گفت: زمانبندی اجرای پروژەهای زیرساختی حمل و نقل در دو طرف مرز، ایجاد زیرساخت های مورد نیاز در مرزهای سیف سقز و سیرانبند بانە و تقویت همکاری های بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی از جمله آن موارد بود.

فیروزی در ادامه تسهیل سفر هیات های فرهنگی، هنری و ورزشی، تقویت بسترهای سرمایه گذاری های مشترک در حوزەهای صنعتی، گردشگری و بازرگانی از دیگر مفاد تفاهم نامە امضا شدە ذکر کرد و گفت: مهمترین دستاورد این سفر برنامە ریزی برای ارتقا حجم مبادلات اقتصادی تا سقف ۱۰ میلیارد دلار بود.

فیروزی پیگیری دو طرف  برای موضوع ویزا و اقامت نیروی کار را یکی دیگر از موارد مورد بحث دانست و گفت: مقرر شد استاندار سلیمانیه موانع اداری را برطرف و استاندار کردستان نیز با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مانع داخلی را پیگیری و رفع نماید.

معاون اقتصادی استاندار کردستان به نشستی با هفت سرمایه گذار عراقی  در کنسولگری جمهوری اسلامی ایران نیز اشاره کرد و افزود: استاندار کردستان در این نشست به تشریح زمینه ها و پتانسیل های سرمایه گذاری در کردستان پرداخت و ضمن استماع سخنان سرمایه گذاران برای رفع موانع و گسترش سرمایه گذاری ها تاکید کرد.

وی افزود: در این جلسه مقرر شد طی هفته ها آینده نشست های اختصاصی مشترک برای چند تن از سرمایه گذاران عراقی در سنندج برگزار شود.

فیروزی همچنین به حضور استانداران دو استان در مراسم افتتاحیه کنفرانس بین المللی برنامه ریزی استراتژیک برای رویارویی با بحران های معاصر اشاره کرد و گفت: در این کنفرانس که در دانشگاه پلی تکنیک سلیمانیه برگزار شد بحران های تاثیرگذار بر توسعه و امنیت دو کشور  بررسی شد و من نیز در پنل تخصصی  زمینه های سرمایه گذاری خارجی، راهکارها و موانع را تشریح نمودم.

حسین فیروزی ادامه داد: در این پنل همگرایی و هم نظری در خصوص همکاری های علمی و فرهنگی دانشگاه کردستان و سلیمانیه برای تقویت امنیت و رفاه مردم دو استان نیز پرداخته شد.

معاون اقتصادی استاندار کردستان در خاتمه به ضمانت های اجرایی تفاهم نامه نیز گریزی زد و گفت: در تماس تلفنی مهندس مرادنیا با رئیس جمهور عراق و معاون نخست وزیر اقلیم کردستان هر دو شخصیت بر حمایت و پشتیبانی لازم اداری و حکومتی از مفاد این تفاهم نامه و اجرای آن تاکید کردند.

بازدید [ 32661 ]
برچسب ها