سه شنبه 14 مرداد سال 1399

اخبار

وزیر کشور در بازدید از بازارچه مرزی سیران‌بند بانه خبر داد:

تلاش برای بازگشایی امکان تردد از مرز سیران‌بند

وزیر کشور در بازدید از بازارچه مرزی سیران‌بند بانه از تلاش برای بازگشایی تردد مسافر در این مرز خبر داد.
تلاش برای بازگشایی امکان تردد از مرز سیران‌بند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در ادامه برنامه های روز دوم سفر به استان کردستان؛ پس از حضور در مناطق مرزی شهرستان های سروآباد و مریوان، وارد شهرستان بانه شد و از بازارچه مرزی سیران بند در این شهرستان بازدید کرد.

وزیر کشور پس از بازدید از امکانات و زیرساخت های بازارچه مرزی سیران بند، در گفت و گو با خبرنگاران گفت: تقاضای مردم منطقه این است که امکان تردد از این مرز فراهم شود. نظر به بررسی های صورت گرفته با توجه به اینکه تجار از این مرز کالا صادر می کنند و اینجا به مرز سلیمانیه نزدیک است و امکان تردد می تواند در رونق مبادلات تجاری سهولت ایجاد کند، امیدواریم در این خصوص با دولت مرکزی عراق به توافق برسیم.

وی افزود: وزارت خارجه و استاندار کردستان تلاشهایی کردند که در اقلیم این امکان فراهم شود. بنده نیز از طریق وزارت خارجه پیگیری می کنم و با نگاه و نظر مثبت با توجه به اینکه از نزدیک این مرز را دیدم و توجیه کافی دارد، امیدواریم این اتفاق بیفتد.

وزیر کشور همچنین در خصوص وضعیت معافیت ۱۰۰ قلم کالا برای کولبران گفت: در دولت تصمیم خوبی گرفته شد که معابر غیرمجاز بسته شد و در مقابل آن بازارچه ها می توانستند تعدادی کالا را با ثبت سفارش و پرداخت سود گمرکی وارد کنند ولی متاسفانه در مسیر اجرا در ثبت سفارش و سامانه های وزارت صنعت، معدن و تجارت مشکلاتی ایجاد شد، بنابراین مجدداً با وزارت صمت طرحی به صورت مشترک تهیه و به دولت برده ایم که امیدواریم با پیشنهاداتی که داده شده است، دولت را قانع کنیم که این امکان فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: ما به مردم قول دادیم و مردم نیز تبعیت کردند که از معابر غیرقانونی استفاده نشود. حق این مردم است که از روشهای قانونی مناسب، تسهیلات لازم فراهم شود و تلاش دولت نیز بر همین امر است.

وزیر کشور تصریح کرد: طرح جدید به زودی در صحن دولت مطرح خواهد شد، چرا که مسیر کاشناسی را طی کرده است و براساس این طرح ۱۳۰-۱۴۰ کالا با شرایط خاص مجوز خواهیم داد که حتما در رونق اقتصادی و تجاری منطقه تاثیر خواهد داشت.

گفتنی است؛ وزیر کشور پس از بازدید از مرز، ضمن حضور در یادمان شهدای سیران بند، قبور این شهدای گرانقدر را زیارت  کرد.

بازدید [ 312759 ]
برچسب ها