جمعه 22 فروردین سال 1399

اخبار اقتصادی و عمرانی

معاون اقتصادی استاندار؛

تنها ۷دهم درصد از کل مبلغ چک های برگشتی کشور متعلق به کردستان است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان، گفت: تنها ۷ دهم درصد از کل مبلغ چک های برگشتی کشور در تیرماه ۹۸ متعلق به کردستان بوده است
تنها ۷دهم درصد از کل مبلغ چک های برگشتی کشور متعلق به کردستان است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ حسین فیروزی به خبرنگار این پایگاه گفت: اگرچه در تحلیل های آماری و اقتصادی، چک برگشتی می تواند مبنایی برای تصمیم گیری ها باشد اما به تنهایی نمی تواند به عنوان مبنایی برای بررسی وضعیت اقتصادی استان ها مورد استفاده قرار گیرد. 
وی خاطرنشان کرد: در تیرماه ۹۸ تنها ۵ دهم درصد از کل مبلغ چک های مبادله ای کشور در کردستلن ثبت شده و این در حالیست که استان های تهران با ۵۲/۲% اصفهان با ۷/۳% و خراسان رضوی با ۶% به ترتیب در رتبه های اول تا سوم قرار دارند. 
فیروزی افزود: در تیرماه ۹۸ در کل کشور بالغ بر ۷۱۷ هزار فقره چک به ارزش ۱۱۲ هزار میلیارد ریال، برگشت داده شده که از این میزان، تعداد ۵هزار و ۸۰۰ فقره به مبلغ ۷۸۲ میلیارد ریال مربوط به کردستان بوده که از لحاظ تعداد ۸ دهم درصد و از لحاظ مبلغ ۷ دهم درصد را شامل می شود. 
وی در این خصوص اظهار داشت: استان کردستان تنها با ۷ دهم درصد از کل مبلغ چک های برگشتی در رتبه ۲۰ کشور قرار دارد که در این زمینه سهم تهران ۵۰ درصد، اصفهان ۸/۶ درصد، خراسان رضوی ۶/۱ درصد، آذربایجان شرقی ۴درصد و سهم سایر استانها ۳۱/۴درصد بوده است. 
معاون اقتصادی استاندار در پایان خاطرنشان کرد: بزرگنمایی مقوله چک های برگشتی و اعلام اینکه کردستان بیشترین چک برگشتی را داشته است، جز ایجاد یأس و ناامیدی در مردم و کارگزاران و همچنین جلوگیری از ورود سرمایه گذاران و جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی که لازمه ارتقاء شاخص های توسعه اقتصادی استان است، و به تبع آن تشدید رکود در شرایط ویژه اقتصادی کشور، ثمر دیگری برای استان نخواهد داشت.

بازدید [ 219222 ]
برچسب ها