چهار شنبه 7 خرداد سال 1399

اخبار

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار:

تورم، برای مردم کردستان آزار دهنده‌تر است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان، گفت: تورم، برای همه کشور آزاردهنده بود اما در کردستان که میانگین درآمد پایین تر از نصف میانگین کشور است، بیشتر به مردم فشار می آورد.
تورم، برای مردم کردستان آزار دهنده‌تر است


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛
حسین فیروزی در هفتمین جلسه کارگروه تنظیم بازار استان که با حضور معاون اقتصادی و بازرگانی وزارت صمت برگزار شد، خاطرنشان کرد: پیش از نوسانات نرخ ارز و دلار، کردستان یکی از استان های نرمال کشور بود و تا پایان سال ۹۶ از لحاظ شاخص تورم در میانه جدول قرار داشت اما از ۶ ماهه دوم سال ۹۷ بیشترین تاثیر را از نوسانات اقتصادی گرفت و گزارشات مرکز آمار در ماه های گذشته نیز موید این تاثیرپذیری بوده است.
وی یکی از دلایل این تاثیرپذیری را مرزی بودن کردستان عنوان و تشریح کرد: سال گذشته مبادلات مرزی استان ۶/۸ میلیارد دلار بوده که ۱/۳ میلیارد دلار آن صادرات بوده، لذا ما استانی هستیم که بلافاصله از آزاد شدن صادرات کالاهای داخلی متاثر می شویم.
معاون اقتصادی استاندار، بالا بودن هزینه حمل و نقل در استان را یکی دیگر از دلایل تاثیر بالای تورم بر کردستان دانست و یادآور شد: به دلیل نبود حمل و نقل ریلی، همه ترددهای استان جاده ای انجام می شود.
وی در پایان خواستار توجه ویژه ستاد تنظیم بازار کشور به کردستان شد و افزود: در توزیع کالاهای اساسی لازم است علاوه بر بُعد جمعیتی، سایر شاخص ها نیز مدنظر قرار گیرد.

بازدید [ 283518 ]
برچسب ها