چهار شنبه 7 خرداد سال 1399

اخبار اقتصادی و عمرانی

توسعه دولت الکترونیک بدون بهره گیری از ظرفیت‌های بخش خصوصی امکانپذیر نیست

رییس‌‌‌‌‌ مرکز توسعه دولت الکترونیک فناوری اطلاعات و آمار وزارت کشور با تاکید بر لزوم توسعه دولت الکترونیک در کشور، افزود: توسعه دولت الکترونیک بدون بهره گیری از ظرفیت های بخش خصوصی امکانپذیر نیست.
توسعه دولت الکترونیک بدون بهره گیری از ظرفیت‌های بخش خصوصی امکانپذیر نیست


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ امیر شجاعان در اجلاس مشترک مدیران فن آوری اطلاعات، امور اداری و دبیرخانه های دستگاه های اجرایی استان کردستان، گفت: جایگاه ایران در حوزه فناوری اطلاعات خوب نیست و تا رسیدن به اهداف سند چشم انداز فاصله زیادی داریم در حالیکه ظرفیت ها و نیروی انسانی خوبی در کشور داریم.
وی با اذعان به اینکه بسیاری از مشکلات کشور که دولت. خود را موظف به رسیدگی و رفع آن می داند از طریق دولت الکترونیک قابل حل است، افزود: مباحث مربوط به شفافیت، بهره وری بالا، هزینه ها، طولانی شدن خدمت، ترافیک، فساد اداری و ... با دولت الکترونیک قابل حل است.
شجاعان دولت الکترونیک را در ۴ قالب ارتباط دولت با مردم، دولت با کسب و کارها، دولت با کارمندان و دولت با دولت تعریف کرد و افزود: ۲۰۰ خدمت را در این قالب ها احصاء کردیم که برای انجام آن باید کادرسازی کنیم و در حال حاضر ۱۰۰ نفر در حال آموزش هستند.
وی اضافه کرد: در گام اول امیدواریم ۲۰ درصد از این خدمات که ۸۰ درصد تاثیرگذاری دارد انجام شود و نحوه کار نیز بر مبنای واگذاری خدمات به استان هاست تا کارشناسان استان ها در کنار مشاورین آن را برای کشور انجام دهند.
رییس‌‌‌‌‌ مرکز توسعه دولت الکترونیک فناوری اطلاعات و آمار وزارت کشور، حکمرانی خوب را بدون حاکمیت الکترونیک نشدنی خواند و افزود: تغییر از پارادایم حکمرانی سنتی به حکمرانی الکترونیک اجتناب ناپذیر است و فرمانداران باید به این مهم توجه و خود را با آن وفق دهند.
وی در ادامه اظهار داشت: در حاکمیت الکترونیک هم بخش خصوصی هم دولتی نقش آفرینی دارند؛ باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شود و توجه به استارت آپ ها بسیار مهم است.
شجاعان خاطرنشان کرد: تحقق دولت الکترونیک را بدون حضور بخش خصوصی میسر نیست و قطعا کارکنان بخش خصوصی کارآمدتر هستند.
وی حوزه های کاری دولت الکترونیک در وزارت کشور را حوزه های اجتماعی، انتخابات الکترونیک، امنیتی، مدیریت پروژه های عمرانی، مدیریت شهری، اقتصادی و مدیریت بحران عنوان و تاکید کرد: ما می توانیم از فضاهایی که این محیط ایجاد کرده به جای برخورد تقابلی، برخورد تعاملی داشته باشیم.
شجاعان بر تسریع در ورود به دولت الکترونیک تاکید کرد و افزود: باید از بخش خصوصی دعوت و از ایده های نو استقبال کنیم و از ظرفیتی که فناوری اطلاعات برای ما ایجاد کرده به بهترین وجه استفاده کنیم.
شایان ذکر است، در چهل و چهارمین مجمع مدیران دبیرخانه های نظام اداری کشور، استانداری کردستان در زمینه تحقق دولت الکترونیک و اصلاح و بهبود فرآیندهای مکاتبات اداری رتبه برتر در میان سایر استان های کشور را کسب کرده است.

بازدید [ 640680 ]
برچسب ها