چهار شنبه 7 خرداد سال 1399

اخبار اقتصادی و عمرانی

توسعه صادرات، راهکار حفظ اشتغال

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان، توسعه صادرات را یکی از مهمترین راه های حفظ اشتغال در شرایط ناشی از شیوع کرونا و کاهش تقاضای داخلی، عنوان کرد.
توسعه صادرات، راهکار حفظ اشتغال

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ خالد جعفری در جلسه ویدئو کنفرانس با معاون اقتصادی وزیر کشور، اظهار داشت: در شرایط فعلی کشور، حفظ اشتغال مهمترین برنامه ای است که باید داشته باشیم و در این راه مهمترین مولفه، تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی است. 
وی در این خصوص پیشنهاد کرد جدا از خط اعتباری واحدهای آسیب دیده از کرونا، خط های اعتباری برای کمک به سایر واحدها نیز ایجاد شود.
جعفری دومین راه حفظ اشتغال را توسعه صادرات عنوان کرد و افزود: حفظ اشتغال نیازمند تحریک تقاضا است اما در شرایط فعلی که تقاضای داخلی کاهش یافته باید تلاش کنیم صادرات را توسعه دهیم که اگر محقق نشود با کاهش تولید و در نتیجه کاهش اشتغال مواجه خواهیم بود. 
وی در ادامه خواستار تسریع در ابلاغ آیین نامه تسهیلات کرونا و تسهیلات تبصره ۱۸ ملی شد.
 معاون اقتصادی استاندار کردستان در خصوص تسهیلات اشتغال پایدار روستایی پیشنهاد کرد تسهیلات بازپرداخت شده این حوزه به جای بازگشت به صندوق توسعه ملی، مجدداً در چرخه پرداخت تسهیلات قرار گیرد. 
جعفری در این جلسه در تشریح اقدامات استان در حوزه اقتصادی در سال جاری، به برگزاری جلسه با بخش های مختلف اقتصادی دولتی و خصوصی، شناسایی واحدهای آسیب دیده، راکد، نیمه فعال و با پیشرفت فیزیکی بالای ۴۰%  و همچنین تدوین برنامه های عملیاتی با برش های شهرستانی و دهستانی اشاره کرد. 
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خاطرنشان کرد: علیرغم بسته بودن مرزهای کشور، مرز باشماق مریوان باز بوده و حجم صادرات از این مرز در فروردین ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۶% افزایش داشته و  مرز سیرانبند بانه نیز بازگشایی شده است.
وی با یادآوری اینکه اقاله واحدهای در تملک بانک ها به صورت اقساطی ممنوع شده، خواستار رفع این ممنوعیت در راستای بازگشت این واحدها به چرخه تولید شد.

بازدید [ 67887 ]
برچسب ها