شنبه 16 فروردین سال 1399

اخبار

درخواست استاندار کردستان از دولت:

توسعه مرز باشماق، تسریع شود

استاندار کردستان خواستار تسریع و پیگیری جدی تر توسعه مرز باشماق از سوی دولت شد.
توسعه مرز باشماق، تسریع شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ بهمن مرادنیا در سی و چهارمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کردستان که با حضور دکتر نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهور برگزار شد، با اذعان به اینکه باشماق با دیدگاه و سازوکار ۲۰ سال قبل اداره می شود خاطرنشان کرد: باشماق به عنوان پیشانی جمهوری اسلامی ایران باید چارچوب ها و شرایط خاص مورد نیاز را داشته باشد. 
وی همچنین اظهار داشت: در حوزه تجاری و مرزی در گمرکات کردستان با مشکلاتی مواجه هستیم که در سایر مرزها کمتر است، لذا از همه مسوولان درخواست داریم با نگاه ویژه و با توجه به اینکه باشماق نزدیکترین مرز به اقلیم (کردستان عراق) است کردستان را ببینند. 
مرادنیا در ادامه تاکید کرد: اگر بخواهیم باشماق در قیاس با سایر گمرکات، فعال تر شود باید تخفیف گمرکی داشته باشیم و تسریع در این خصوص نیازمند توجه ویژه دولت است. 
استاندار کردستان با اشاره به ۶/۴ میلیارد دلار مبادلات مرزی سال گذشته از طریق باشماق مریوان، افزود توسعه این مرز می تواند مبادلات را تا ۱۰ میلیارد دلار افزایش دهد. 
وی در خصوص گله مندی تجار کردستان از برون سپاری ها در مرز باشماق، با اشاره به اینکه در سایر مرزها کماکان خود دستگاه متولی هستند، خواستار یکسانی باشماق با سایر مرزهای کشور شد.  
مرادنیا با تاکید بر اینکه در کردستان مخالفتی با پرداخت مالیات نیست، خاطرنشان کرد: با توجه به پایین بودن ارزش افزوده در استان و واسطه بودن شهرهای مرزی (تجاری) بانه و مریوان، در پرداخت مالیات ها نباید کردستان با تهران مقایسه شود. 
وی در ادامه به مصوبه شورای عال امنیت ملی در خصوص سرمایه گذاری بخشی از سود بانکها در مناطق مرزی، اشاره کرد و اجرای این مصوبه را در تحقق اهداف برنامه توسعه شرق و غرب موثر دانست.
استاندار کردستان در ادامه این جلسه با اذعان به اینکه کارهای زیادی در بخش های مختلف در استان انجام شده، خاطرنشان کرد: بخش خصوصی فداکارانه برای توسعه استان قدم برداشته اند اما توقع داریم بیشتر پای کار باشند. 
وی همچنین بر اهمیت اجرای ۳ طرح پیشران توسعه در حوزه کشاورزی تاکید کرد و افزود: اجرای این طرح ها نیازمند برداشت ۱/۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی طی ۵ سال است که با یقین به عنایت ویژه مقام معظم رهبری به کردستان، درخواست داریم این طرح ها مصوب و درخواست برداشت این مبلغ از صندوق، توسط رییس محترم جمهور خدمت ایشان ارسال شود. 
مرادنیا در پایان صحبت های خود، ضمن تقدیر از دکتر نهاوندیان و هیات همراه ایشان در سفر ۳ روزه به کردستان، یادآور شد: یکی از مشکلات ما، عدم ارتباط با مرکز است و این سفرها حتما می تواند در حل و فصل مشکلات استان موثر باشد.

بازدید [ 184110 ]
برچسب ها