یک شنبه 26 مرداد سال 1399

اخبار

توضیحات معاون استاندار کردستان درباره تأخیر در معرفی فرماندار مریوان

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان دلیل تأخیر در معرفی فرماندار مریوان را بیان کرد.
توضیحات معاون استاندار کردستان درباره تأخیر در معرفی فرماندار مریوان

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کردستان؛ حسین خوش‌اقبال در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج، ضمن عذرخواهی از مردم به دلیل تأخیر در معرفی فرماندار شهرستان مریوان اظهار داشت: بنده در 31 شهریورماه امسال اعلام کردم که فرمانداران جدید مریوان و بانه هفته آینده معرفی می‌شوند و بنا به وعده داده شده، گزینه‌های مورد نظر برای تصدی فرمانداری شهرستان‌های مذکور در کمتر از یک هفته یعنی دوم مهرماه به وزارت کشور معرفی شدند.

وی گفت: فرایند انتصاب مدیرات سیاسی شهرستان‌ها (فرمانداران) بر این اساس است که پس از نهایی شدن گزینه مورد نظر و تطبیق شرایط، ضوابط و دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت کشور، مراتب در قالب فرم‌های مخصوص معرفی فرمانداران به معاونت سیاسی وزارت کشور پیشنهاد می‌شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان تصریح کرد: وزارت کشور هم پس از بررسی مدارک مربوط به گزینه‌ها و گرفتن استعلامات و انجام مصاحبه با فرد پیشنهادی، نسبت به صدور حکم انتصاب آن فرد به‌عنوان فرماندار شهرستان معرفی شده اقدام می‌کند.

وی ادامه داد: متأسفانه در جریان شناسایی و پیشنهاد افراد مورد نظر برای تصدی فرمانداری مریوان و علی‌رغم معرفی افراد با تجربه و صاحب صلاحیت، دخالت، انتظار و موضع‌گیری‌های خارج از عرف و رویه نماینده مردم شهرستان مریوان و سروآباد در مجلس سبب شد که تکلیف فرماندار شهرستان نهایی نشود و صدور حکم گزینه پیشنهادی با تأخیر مواجه شود.

خوش‌اقبال با اشاره به ضرورت رعایت اصل تفکیک قوا و ضمن احترام به جایگاه نمایندگان مردم در مجلس و دغده آنان در خدمتگزاری به مردم یادآور شد: استانداران به‌عنوان نماینده عالی دولت در استان‌ها به منظور پاسخگویی به مسائل و مشکلات احتمالی و موجود در قلمرو مسئولیت خود حق دارند بتوانند افراد واجد شرایط و دارای صلاحیت را از جنبه‌های مختلف شناسایی و پیشنهاد دهند اما براساس قانون انتصاب فرمانداران جزو اختیارات استاندار و  استانداری کردستان در مورد معرفی فرماندار مریوان تصمیم نهایی را می‌گیرد.

وی اظهار کرد: نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس اخیراً در مصاحبه‌ای به‌نوعی عملکرد و عدم همراهی خویش که منجر به تأخیر در این انتصاب شده است، را با فرافکنی به دیگران نسبت داده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: سؤال اینجاست در نزد افکار عمومی چه کسی می‌بایست پاسخگوی این تأخیر و نادیده‌گرفتن مصلحت شهرستان که دلیل آن معرفی و سفارش افرادی بوده که از کم‌ترین تجربه مدیریت اجرایی در حوزه وزارت کشور برخودار نیستند، باشد؟

وی بیان کرد: انتظار همسوبودن فرماندار با نماینده شهرستان که اخیراً نماینده مردم مریوان در مجلس از آن به‌عنوان عامل توسعه شهرستان نام برده، سبب صدمه‌زدن به اعتماد عمومی در حوزه انتخابیه می‌شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان خاطرنشان کرد: از یک سو تاکید رسانه‌ای و مردم برای معرفی فرماندار، ضرورت رعایت و معرفی افراد توانمند، دارای تجربه، شایسته‌سالاری و غیرجناحی است و از سوی دیگر اصرار نماینده بر پافشاری غیرمعمول و بیش از حد بر گزینه فاقد تجربه و ناکارآمد است، حال سؤال اینجاست این دخالت‌ها چگونه می‌تواند افکار عمومی را اقناع کند؟

وی اعلام کرد: زیرسوال بردن فرایند انتصابات در استان که براساس اصل توانمندی و ضابطه و شایسته‌سالاری است، سزاوار و قانونی نبوده و در شأن نمایندگان مردم در مجلس نیست.

خوش‌اقبال ضمن احترام به جایگاه و شأن نماینده مریوان و با تأکید بر آمادگی همیشه مسئولان استان برای همفکری و همکاری با نمایندگان استان افزود: اصرار در معرفی افراد خاص و منتسب به خود، نه تنها موجب تداخل در وظایف و نادیده‌گرفتن اصل تفکیک قوا و عدم رعایت سلسله مراتب فرایندهای اداری می‌گردد، بلکه شهرستان را هم از حضور نیروهای توانمند و دارای صلاحیت محروم و عدم ارتقاء شاخص‌های توسعه را به‌دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: یقیناً همه دلسوزان شهرستان مریوان نیز باور دارند که هرگونه حرکتی که در تعیین مدیریت شهرستان تأخیر ایجاد کند و یا روند را از مسیر درست و منطقی خارج کند نه تنها در فرایند توسعه پایدار موثر نخواهد بود بلکه شرایط را برای انتخاب گزینه اصلح سخت‌تر خواهد کرد و باید آن فرد در مقابل افکار عمومی نیز پاسخ‌گو باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان تصریح کرد: بنده به سهم خود از صبر، شکیبایی و متانت مردم نجیب شهرستان مریوان عذرخواهی و اعلام می‌کنم در صورت تداوم اصرار و پافشاری نماینده مردم مریوان در مجلس، استانداری با هدف جلوگیری از رکود کاری و حفظ حقوق مردم و برای خروج شهرستان از وضعیت موجود، حق خود را در معرفی گزینه مورد نظر محفوظ می‌دارد.

بازدید [ 794979 ]
برچسب ها