شنبه 18 مرداد سال 1399

اخبار

استاندار کردستان ابراز امیدواری کرد:

جشنواره اسب اصیل کُرد مقدمه‌ای برای ثبت جهانی آن شود

استاندار کردستان گفت:‌ ‌ این جشنواره به همت اداره ورزش و جوانان و هیات سوار کاری استان کردستان برگزار شده و امید است مقدمه ای برای ثبت جهانی انجمن اسب کرد شود.
جشنواره اسب اصیل کُرد مقدمه‌ای برای ثبت جهانی آن شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان، عبد المحمد زاهدی شامگاه پنج شنبه در آیین افتتاحیه اولین جشنواره اسب اصیل کرد که در استادیوم ۲۲ گولان شهر سنندج برگزار شد، گفت:‌ اسب کرد یکی از اصیل ترین نژاد های اسب که طی سالیان طولانی در کشور مورد بی توجهی قرار گرفته است.

استاندار کردستان عنوان کرد:‌ در چند سال گذشته مراکز سوارکاری و پرورش اسب کرد در کشور به ویژه کردستان ایجاد شده که کمک شایانی به احیاء این نژاد از اسب ایرانی کرده است.

وی افزود:‌ این جشنواره به همت اداره ورزش و جوانان و هیات سوار کاری استان کردستان برگزار شده و امید است مقدمه ای برای ثبت جهانی انجمن اسب کرد شود.

زاهدی با بیان اینکه امید است شاهد یک جشنواره موفق باشیم، گفت:‌  اسب یک میراث طبیعی است که می تواند به اقتصاد منطقه نیز کمک کند و باید با دید خوبی به آن نگاه کرد.

گفتنی است، به همت این جشنواره بازی های بومی محلی با اسب با هدف گستره فرهنگی میراث معنوی در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت گردید.

در آیین افتتاحیه این جشنواره از لوح بازی های بومی محلی با اسب کُرد که در فهرست عادی میراث ناملموس ثبت شده است، رونمایی شد.

این جشنواره به مدت سه روز همراه با موسیقی و هلپرکی کُردی و حرکات نمایشی سوارکاران کُرد برگزار می شود.

در روزهای اول و دوم جشنواره، سوارکاران در رده های مختلف سنی اسب ها تا 6 ماه، 6 تا 12 ماه، 1 تا 2 سال، 2 تا 3 سال،3 تا 4 سال، 4 تا 5 سال، 5 تا 7 سال و 7 سال در بخش زیبایی به رقابت می پردازند.

روز شنبه 18 شهریور نیز با برگزاری کُردی سواری یا ' شو سواره' این جشنواره پایان خواهد یافت.

 

 

 

 


آیین افتتاحیه اولین جشنواره اسب اصیل کرد با حضور استاندار کردستان

برچسب ها