سه شنبه 7 بهمن سال 1399

اخبار اقتصادی و عمرانی

حامی سرمایە‌گذاری خارجی در کردستان هستیم/همه توان خود را برای تکمیل زنجیره فولاد در کردستان بکار خواهیم بست

وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: ما حامی کسانی هستیم که در استان کردستان سرمایه‌گذاری می‌کنند و در این راه بسترهای لازم را برای آنان فراهم می‌کنیم.
حامی سرمایە‌گذاری خارجی در کردستان هستیم/همه توان خود را برای تکمیل زنجیره فولاد در کردستان بکار خواهیم بستبه گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کردستان؛ وزیر صنعت، معدن وتجارت در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح تولید کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی سقز با ابراز رضایت از حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کردستان با ابراز امیدواری نسبت به اینکه طی سال‌های باقیمانده دولت دوازدهم گام‌های مهمی برای توسعه کردستان برداشته شود افزود: نیازمندی‌های فوق العاده کردستان می‌طلبد که سرمایه‌گذاری در این استان انجام شود و این مسئله همواره دغدغه دولت بوده است.

محمد شریعتمداری وجود و ایجاد پروژه تولید آهن اسفنجی در شهرستان سقز برای ایجاد اشتغال و رونق تولید را حایز اهمیت توصیف کرد و اظهار داشت: حضور سرمایه گذار خارجی در سقز نشان امنیت بالای استان برای رونق فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی است.

مقام عالی وزارت  با بیان اینکه از مجموع سرمایه‌گذاری‌های خارجی سه سرمایه‌گذار در سقز فعالیت می‌کنند گفت: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ۷/۴  میلیارد دلار سرمایه گذاری شده که تاکنون ۲/۴ میلیارد دلار آن به نتیجه رسیده است.

شریعتمداری با بیان اینکه در مجموعه فعالیت‌های اقتصادی استان معدن جایگاه ویژه‌ای دارد ادامه داد: همه پهنه استان به وسعت ۱۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع مورد اکتشاف قرار گرفته است و این مهم پایه توسعه معدنی در استا ن به شمار می رود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه عملیات‌های پیوسته اکتشافی را در استان با قوت ادامه خواهیم داد گفت: بنابر مطالعات اولیه در هشت هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع پهنه‌های مطالعه شده نتایج و ذخایر قابل توجه طلا، سنگ آهن وباریت پیدا شده است.

شریعتمداری با بیان اینکه حتما مطالعات معادن طلای سقز به جد در دستور کار مطالعه وبررسی قرار خواهد گرفت ادامه داد: تلاش خواهیم کرد که معادن کردستان به دست بخش خصوصی مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

وی از بکارگیری همه ظرفیت‌ها برای تکمیل زنجیره فولاد خبر داد و گفت: تکمیل زنجیره فولاد سقز از همه چیز مهمتر است و تلاش خواهیم کرد واحد گندله سازی و کارخانجات کنسانتره آن نیز اجرا شود.

وی در ادامه سخنان خود وجود بازارچه‌های مرزی در استان را مزیتی اقتصادی برشمرد و گفت: با تفکیک لیست کالاهای ممکن در بازارچه‌ها درصددیم فعالیت‌های اقتصادی و مبادلات مرزی را رونق دهیم.

شریعتمداری همچنین وعده داد: بازگشایی بازارچه سیف سقز را پیگیری خواهم کرد و در این خصوص رایزنی‌هایی با مقامات عراقی انجام شده است.

وی افزود: عدم بازگشایی بازارچه سیف سقز به دلیل مشکلات امنیتی آنسوی مرز است و امیدوارم در کمترین زمان این بازارچه نیز بازگشایی شود. 

شریعتمداری در پایان به سرمایه گذاری های انجام شده برای ایجاد طرح آهن اسفنجی سقز نیزاشاره کرد و گفت: در این پروژه بالغ بر هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری ارزی و ریالی انجام شده است که در نهایت از محل  آن برای هزار و ۱۵۰ شغل ایجاد خواهد شد و همچنین پنج هزار نفر دیگر غیر مستقیم از منافع آن بهره خواهند برد.

بازدید [ 914679 ]
برچسب ها