پنج شنبه 14 آذر سال 1398

اخبار

معاون عمرانی استاندار کردستان:

درآمد شهرداری‌ها شفاف شود/با رویکردهای قدیمی امکان اداره شهرها نیست

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان بر ضرورت شفاف سازی درآمد شهرداری‌ها تأکید کرد و گفت: مردم باید به اطلاعات در حوزه شهری دسترسی آسان داشته باشند و نباید رانت اطلاعاتی به وجود بیاید.
درآمد شهرداری‌ها شفاف شود/با رویکردهای قدیمی امکان اداره شهرها نیست


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان، امیر قادری روز شنبه در جلسه شورای اداری شهرستان مریوان که با محوریت تودیع و معارفه شهردار سابق و فعلی شهر مریوان انجام شد، گفت: مدیریت مانند قطاری در حال حرکت است و مدیران مختلف آن را در مقطعی هدایت کرده و سپس تحویل مدیر بعدی می دهند.
وی افزود: ممکن است سرعت و کیفیت هدایت این قطار با یکدیگر متفاوت باشد، اما قطعا همه مدیران قصد دارند در مدت زمانی که مسئولیت دارند کار خود را و هدایت این قطار را به درستی انجام بدهند.
معاون عمرانی استاندار کردستان خاطرنشان کرد: مدیران باید نقدها را حتی اگر گزنده باشد بپذیرند چراکه ممکن است در این نقدها نکاتی باشد که برای اصلاح امور به کار مدیر بیاید، البته طبعا نقد با تخریب تفاوت دارد و تخریب از جانب هیچ کس قابل پذیرش نیست.
قادری در ادامه با بیان اینکه در طراحی شهری شهرها نوعی بی انضباطی مشاهده می شود، گفت: این مسئله باید ساماندهی باشد و شوراها و شهرداریها نقش کلیدی و اساسی در این ارتباط دارند.
قادری با بیان اینکه شهر یک سازمان و نهاد اجتماعی است، گفت: باید مشارکت مردم را در شهرها جلب کنیم و این مشارکت با ایفای نقش شهروندی و شرکت آنها در مدیریت شهری محقق می شود تا توسعه شهرها از این منظر اتفاق بیفتد و شوراها و شهرداریها مؤظفند در این راستا قدم بردارند.
وی در ادامه بر ضرورت رعایت کامل و دقیق قانون تأکید کرد و افزود: اما می توان قانون را به گونه ای تفسیر کرد که در راستای منافع عمومی و توسعه شهرها باشد.
معاون عمرانی استاندار کردستان با تأکید بر اینکه شهرداریها حق ندارند در برابر برخی فشارها تسلیم شوند، افزود: شهرداریها باید تنها تکالیف قانونی خود که دامنه آن نیز گسترده است را انجام دهند.
قادری با بیان اینکه با رویکرد و نگرش قدیمی دیگر نمی توان شهرها و شهرداریها را اداره کرد، گفت: مجلس شورای اسلامی در حال آماده سازی طرحی است که سهم شهرداری را از ارزش افزوده بیشتر کند تا شهرفروشی در کشور کنار گذاشته شود.
وی پرداخت حقوقو و مزایای پرسنل را از اولویت های اصلی شهرداریها عنوان کرد و افزود: با اعتبارات قطره چکانی و محدود دولتی نمی توان توسعه شهرها را محقق کرد و در این زمینه باید به شکل عملیاتی زمینه ورود بخش خصوصی را در شهرها فراهم کرد.
وی تصریح کرد: جذب و استخدام بی ضابطه در شهرداریها خط قرمز است، چراکه موجب کاهش خدمات رسانی شهرداری به شهروندان می شود و لذا باید جذب نیرو در چهارچوب قانون و از طریق آزمون انجام بگیرد.
معاون استاندار کردستان بر ضرورت شفاف سازی درآمد شهرداریها تأکید کرد و گفت: مردم باید به اطلاعات در حوزه شهری دسترسی آسان داشته باشند و نباید رانت اطلاعاتی به وجود بیاید.
قادری استفاده از توان و ظرفیت اقتصادی شهر مریوان برای پررنگ کردن جنبه اقتصادی شهرداری را یک نیاز دانست و گفت: علاوه بر این لازم است در طرحهای عمرانی شهرداری پیوستهای زیست محیطی درنظر گرفته شود و این مسئله بویژه در مداخلاتی که در زریوار انجام می گیرد بسیار مهم است.
وی کنترل ساخت و ساز در حریم و محدوده شهر توسط شهرداری و جلوگیری از ساخت وسازهای بدون مجوز و همچنین تقویت تعاملات اجتماعی و انسانی از طریق ایجاد پیاده راه با لحاظ کردن همه جوانب آن را از دیگر موضوعات مهم عنوان کرد.
معاون عمرانی استاندار کردستان در پایان به جاده در حال احداث سنندج – مریوان هم اشاره کرد و گفت: امیدواریم هرچه سریعتر مسیر  تیژتیژ- گاران آماده شود.
در ادامه این جلسه مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری کردستان هم گفت: طی 4 سال گذشته در حوزه فضای سبز مریوان اقدامات خوبی توسط شهرداری صورت گرفت.
جمشید اسدی گفت: سرانه فضای سبز در سال 94 به میزان 7.1 مترمربع و در سال 95 به میزان 7.7 مترمربع بود و پیش بینی می شود این عدد در سال جاری نیز افزایش داشته باشد.
وی بودجه پیش بینی شده برای شهرداری در سال 95 را 37 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: این بودجه با اصلاحاتی که انجام گرفت به 25.8 میلیارد تومان رسید، اما خوشخبتانه 33 میلیارد تومان محقق شد که معادل 89 درصد بودجه ابتدایی تصویب شده بود.
در پایان این جلسه از خدمات فواد کریمی شهردار سابق و بختیار سعیدی سرپرست شهرداری مریوان تقدیر شد و جمال شریفی به عنوان شهردار جدید این شهر معرفی شد.
معاون استاندار کردستان همچنین بازدیدی از پروژه های ایجاد پیاده راه و مصلی شهر مریوان به عمل آورد.

 

 

 

برچسب ها