جمعه 22 آذر سال 1398

اخبار

در جلسه شورای توسعه استان مطرح شد

درخواست معاون عمرانی استاندار کردستان از کمیسیون برنامه و بودجه مجلس برای توجه به شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که با حضور اعضای کمیسون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در محل استانداری کردستان برگزار شد، نکات مهمی را پیرامون موضوعات مختلف مطرح کرد.
درخواست معاون عمرانی استاندار کردستان از کمیسیون برنامه و بودجه مجلس برای توجه به شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان، امیر قادری در این جلسه که روز سه شنبه برگزار شد، گفت: سیاست های کلی در ارتباط با شهرها به گونه ای است که به شهرهای زیر 100 هزار نفر جمعیت از محل بند "و" تبصره 6 و بند " ه" تبصره یک قانون بودجه و به کلانشهرها از محل ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده 12 درصد به کاهش آلودکی و افزایش سهم ناوگان حمل و نقل عمومی، کمک های دولتی اختصاص می یابد.
وی افزود: اما شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت این کمکهای دولتی را دریافت نمی کنند، در حالی که این شهرها می توانند به عنوان یک راه حل مفید برای مشکلات کلانشهرها عمل نمایند و به عنوان شهرهای میانی نقش مؤثری در توسعه منطقه ای داشته باشند.
معاون عمرانی استاندار گفت: در استان کردستان شهرهای سنندج، سقز، مریوان و بانه که 72 درصد از جمعیت شهرنشین استان را در خود جای داده اند از جمله این شهرها هستند؛ لذا توجه ویژه دولت به این شهرهای میانی "با جمعیت بیش از 100 هزار نفر" می تواند در قالب سیاستهای برنامه ریزی درون منطقه ای کمک خوبی به رفع مشکلات این شهرها باشد.

درخواست کمکهای اعتباری و ماشین آلات برای پسماند و آتشنشانی
قادری در ادامه ضمن درخواست کمک های اعتباری و تأمین ماشین آلات برای پسماند شهرهای استان گفت: در 29 شهر استان، روزانه 1450 تن پسماند تولید می شود و در اکثر این شهرها، کار دفن پسماند به شکل روباز و شیوه پردازش آن سنتی و مکانیزه و عمدتا سنتی انجام می شود و لذا برای حل این مشکل نیازمند اعتبار هستیم. 
قادری گفت: با توجه به زلزله خیز بودن استان کردستان نیاز به تأمین نردبان آتشنشانی و بالابر هیدرولیکی یک ضرورت جدی به شمار می رود.
24 درصد کلاسهای مدارس استانداردهای فنی را دارند
وی در بخش دیگری از صحبتهای خود گفت: با توجه به آمارها، 24 درصد از کلاسهای درس مدارس سطح استان اعم از شهری و روستایی از استانداردهای فنی و مقاوم سازی برخوردار هستند و از این نظر در رتبه 30 کشوری قرار داریم.
معاون استاندار کردستان افزود: در زلزله اخیر به 1084 مدرسه شهری و روستایی در کردستان آسیب جدی وارد شد که از این تعداد 134 مدرسه نیازمند بازسازی و 950 مدرسه هم نیازمند مقاوم سازی هستند.
قادری تصریح کرد: با توجه به وجود 2139 هکتار بافت فرسوده در شهرهای مراکز شهرستانهای استان، اغلب مدارس در معرض آسیب، درون این بافتهای فرسوده قرار دارند.

بدهی 300 میلیارد تومانی شهرداریهای استان
معاون عمرانی استاندار کردستان همچنین در خصوص شهرداریهای استان نیز به بدهی 300 میلیارد تومانی آنها اشاره کرد و گفت: 280 میلیارد تومان از این بدهیها، ناشی از مطالبات پروژه های عمرانی و پیمانکاران و 20 میلیارد تومان هم حقوق و مزایای پرسنل شهرداریهای سطح استان می باشد.
وی در پایان در خصوص وضعیت اراضی آبی استان تأکید کرد: با وجودی که کردستان به نسبت استانهای همجوار بیشترین متوسط بارندگی سالیانه "500 میلی متر" را دارا است، اما کمترین اراضی آبی، یعنی حدود 12 درصد را در اختیار دارد.

برچسب ها