پنج شنبه 2 خرداد سال 1398

اخبار

در کردستان سهم بانک ها در اشتغال و تولید بیش از متوسط کشوری است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان، گفت: در کردستان سهم بانک ها در اشتغال و تولید بیش از متوسط کشوری است و این مساله مسئولیت مدیران بانک های استان را بیشتر می کند.
در کردستان سهم بانک ها در اشتغال و تولید بیش از متوسط کشوری است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ حسین فیروزی در چهل و یکمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، ضمن یادآوری مسئولیت بانک ها در اشتغال و تولید استان، خطاب به مدیرا بانک ها اظهار داشت: انتظار همه اعضای این کارگروه و کارگروه اشتغال استان این است که نسبت سهم مصارف به منابع در بانک های استان به 120 درصد برسد.

وی در این جلسه خاطرنشان کرد: کل معوقات بانکی در کردستان 6% منابع است که این رقم پایین تر از متوسط کشوری با 7/7% می باشد و این امر نشان دهنده آن است که مشتریان بانک های کردستان خوش حساب ترند و این مژده خوبی برای مدیران بانک های استان است.

فیروزی اضافه کرد: در استان هایی مانند کردستان که منابع غیربانکی کم است و تامین منابع از محلی غیر از بانک ها محدود و ناچیز است، سهم بانک ها در اشتغال و تولید بیش از متوسط کشوری است و این مساله مسئولیت مدیران بانک ها را بیشتر می کند.

معاون استاندار با یادآوری سیاست های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و طرح موضوع توزیع منابع و توازن منطقه ای ، افزود: با این ابلاغ ذهن مسئولان به سمت استان های کمتر توسعه یافته و سوق منابع از سایر استان ها به سمت آنها، می رود.

وی در ادامه با بیان اینکه سهم مهم اشتغال، سهم JDP و سهم توزیعی هر کدام از بخش ها، 3 مولفه در چگونگی توزیع بخشی منابع محسوب می شود، خاطرنشان کرد: اجرای صحیح این 3 مولفه مدیریتی کاملا هوشمندانه برای اشتغال و تولید نیاز دارد اما نکته مهم این است که منابع کافی برای همه این بخش ها در اختیار نداریم.

فیروزی در این خصوص اظهار داشت: برای تامین منابع لازم باید هم از سرمایه گذاران داخل استان، هم از خارج از استان و هم از مردم استان بخواهیم وجوه نقد خود را در بانک های استان بگذارند که این امر نیازمند کار فرهنگی و کارشناسی است و در این راه به همکاری رسانه ها و صدا و سیما نیاز داریم.

وی با اذعان به اینکه رسوب نقدنگی در بانک های استان کم است از مدیران بانک های استان خواست ریسک پذیری بیشتری داشته باشند و تسهیلات بیشتری پرداخت نموده و تلاش خود را برای رسیدن به سهم 120 درصدی مصارف نسبت به منابع افزایش دهند تا تحقق شعار سال میسر شود.

در ادامه این جلسه راهکارهای اجرای تصویب نامه هیات دولت، مبنی بر اینکه هر نوع خرید کالا و خدمات توسط دستگاه های دولتی باید بر اساس سامانه ستاد «سامانه تدارکات الکترونیک دولت» انجام شود، بررسی و تاکید شد: اگر تولیدکنندگان و تامین کنندگان کالا و خدمات در استان، می خواهند با دستگاه های دولتی همکاری داشته باشند، باید در سامانه ستاد ثبت نام کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان در این خصوص توصیه کرد: برای صرفه جویی در وقت سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با کمک اداره کل صنعت، معدن و تجارت جلسه آموزشی برای مسئولان مالی و تدارکات دستگاه های اجرایی استان برگزار نمایند.

وی همچنین افزود: برای سرعت بخشی به موضوع و عملیاتی شدن این تصویب نامه کارگروهی شکیل شده که باید کارگروه استانی آن هرچه سریع تر به ریاست اداره کل صنعت، معدن، تجارت و با عضویت سازمان برنامه بودجه، سازمان بازرسی، اداره کل اقتصاد و دارایی و دفتر جذب و سرمایه گذاری استانداری تشکیل شود و همه موضوعات مربوط به اجرای بهینه تصویب نامه بر عهده این کارگروه خواهد بود.

در بخش دیگری این جلسه مشکلات تعدادی از واحدهای تولیدی استان مورد بررسی قرار گرفت؛ فیروزی در این خصوص تاکید کرد: در استانی که آمار بیکاری 7/15% است مسئول باید دغدغه مند باشد، باید تنمان بلرزد از این بیکاری، در این شرایط حمایت مدیران از ایجاد اشتغال و حفظ اشتغال موجود، ارزشمند است و باید تک تک مدیران این دغدغه را داشته باشند.

برچسب ها