چهار شنبه 15 مرداد سال 1399

اخبار

دو کلمه حرف حساب برای سایت تابناک کردستان

روابط عمومی استانداری کردستان با هدف تنویر افکار عمومی اقدام به انتشار جوابیه در خصوص مطلبی تحت عنوان " یک کمدی به نام کارگروه تنظیم بازار کردستان" منتشر شده در سایت تابناک کردستان کرده است.
دو کلمه حرف حساب برای سایت تابناک کردستانسایت تابناک کردستان در تاریخ  ۱۴ آذر ۹۷ اقدام به انتشار مطلبی تحت عنوان  " یک کمدی به نام کارگروه تنظیم بازار کردستان" و دوکلمه حرف حساب، در خصوص محتوای جلسه کارگروه تنظیم بازار استان کرد که آن گزارش تا حد زیادی آغشته به توهین و ارائه آمارهای غیر واقعی بود. به همین دلیل روابط عمومی استانداری کردستان طبق وظیفه ذاتی خود اقدام به تهیه جوابیه وارسال به گردانندگان سایت مذکور کرد که متاسفانه برخلاف رویه قانونی و اخلاق رسانه ای از انتشار آن سرباز زدند. به همین دلیل و تنها با هدف تنویر افکار عمومی مردم شریف استان کردستان، و صرفا با هدف روشنگری در جامعه  منتشر می گردد.

اینکه گردانندگان محترم سایت خبری تابناک کردستان غمخوار مردم شده‌اند جای بسی خوشحالی است و ارائه هر خدمتی به مردم فهیم استان به شرطی که صادقانه و به دور از هرگونه غرض باشد شایسته تقدیر و احترام است .
         ای کاش آن رسانه محترم همانند سایر رسانه¬ها و خبرنگاران محترم در جلسه حضور می داشت تا آنچه که در کارگروه مطرح گردید بدون کم و کاست منعکس می¬شد و صرفا از روی مطالب دیگران و شنیده¬ها به قضاوت و داوری در باب چند و چون و مسائل مرتبط با آن جلسه نمی¬پرداخت و اخلاق رسانه¬ای نیز حکم می¬کند تا صحت و سقم مطلبی روشن نباشد از انتشار آن در فضای جامعه پرهیز شود که این اصل بدیهی متاسفانه در آن سایت خبری و کانال مرتبط با آن در نظر گرفته نشده است.
اینکه به علت شرایط اقتصادی پیش آمده برای کشور، تورم در استان¬های مختلف دستخوش تغییراتی ناخواسته شده شکی نیست و استان کردستان نیز همانند جزیی از این مملکت  از این قاعده مستثنی نبوده و نیست.
 از مهرماه سالجاری تاکنون همانند سایر نقاط کشور با افزایش شاخص تورم مواجه بوده¬ایم و در این راستا جلساتی به منظور مهار وضعیت پیش¬رو برگزار گردید، از جمله کارگروه تنظیم بازار مورخ ۱۳ آذر۹۷ که محور هتاکی و تاخت و تاز آن سایت خبری قرار گرفته است.
در جلسه فوق¬الذکر به تجزیه و تحلیل شاخص¬های آمار مرکز آمار ایران توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و دستگاه¬های ذیربط و سایر اعضاء کارگروه پرداخته شده که براساس این بررسی¬ها مشخص شد وضعیت تورم استان در طول یک سال گذشته منتهی به تیر¬ماه 1397 در شرایط بسیار مناسبی قرار داشته و حتی شاخص کل 12 ماهه منتهی به شهریور¬ماه استان در سال جاری 7/0 از میانگین کشور پایین¬تر بوده و تورم ماهانه خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 5/1 و 1/0 از میانگین کشور کمتر ثبت شده است.
          اما بررسی تغییرات شاخص قیمت از تیرماه سالجاری تا آبان ماه موید آن است که استان با افزایش بی رویه قیمت بعضی از کالاهای غیرخوراکی و بیشتر کالاهای خوراکی مواجه بوده که تغییرات این دو گروه به نسبت میانگین کشور به ترتیب 9/2 واحد برای شاخص گروه خوراکی و آشامیدنی و دخانیات و 5/6 واحد برای گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات بوده است كه می¬توان بیشترین عوامل تأثیرگذار بر این افزایش قیمت را به شرخ ذیل برشمرد:
1.    تغییرات نرخ ارز در کشور
2.    جو روانی مرتبط با  مساله تحریم¬های ظالمانه
3.    تردد قابل ملاحظه اتباع عراقی به استان و افزایش تقاضا برای خرید اقلام گوناگون
4.    مسائل و مشکلات مربوط به ناوگان حمل و نقل کشوری و تأثیر ِآن براستان¬های مرزی
5.    زمانبر بودن تصمیمات کشوری مبنی بر ممنوعیت ورود و خرج کالا از مرز
6.    نگرانی مردم از تورم ایجاد شده که خود به عاملی تاثیرگذار بر افزایش قیمت كالا و خدمات از شهریور ماه به بعد تبدیل شد که افزایش قیمت بعضی از کالاها از جمله نان ، مرغ، تخم مرغ و گوشت موید این مطلب است.
مسائل مطرح شده که پیشتر به آن اشاره شد شرایطی را به وجود آورد که دستگاه¬های ناظر بازار نتوانند پوشش صددرصدی کنترل قیمت همه کالاهای بازار را داشته باشند و ترس مردم از گرانی نیز مزید بر علت شد تا مردم به خاطر حفظ ارزش دارایی خود به خرید کالاهای بادوام و بیش از میزان مصرف سایرکالاها مبادرت ورزند که این مساله نیز خود عاملي دیگر براي افزايش آني و حداكثري قيمت¬ها شد.
در همین راستا و در کارگروه تنظیم بازار مورد اشاره، مسائلی مطرح و تصمیماتی اتخاذ شد که به شرح ذیل جهت تنویر افکار عمومی اعلام می گردد:
1.    حضور پررنگ¬تر اصناف واتحادیه¬های استان در جهت جلوگیری از افزایش خودسرانه قیمت¬ها و خود تنظیمی وخود نظارتی قبل از ورود تیم¬های بازرسی   
2.    نظارت بیشتر بر قیمت کالاهای غیر خوراکی (از جمله کیفیت پوشاک، مبل و لوازم خانگی)  توسط حوزه بازرسی سازمان صمت و همکاری اداره کل تعزیرات حکومتی استان
3.    تاکید بر حضور و نقش رسانه¬ها و جراید استانی برای آرامش¬بخشی به مردم و دادن اطمینان در این خصوص که کالاهای اساسی به اندازه کافی در انبارها موجود است و مردم از خرید بیش از نیاز خود خودداری کنند.
4.    نظارت بر همه فروشگاهها (بویژه فروشگاه¬های زنجیره¬ای) بر اساس یک زمان بندی مشخص
5.    تاکید بر افزایش میزان ذخایر کالاهای اساسی استان (ازجمله برنج، گوشت قرمز، گوشت مرغ و...) توسط سازمان جهاد کشاورزی استان از مرکز پیگیری لازم در این خصوص.
6.    درخواست برای افزایش بیشتر کالاهای اساسی واختیار توزیع آن کالاها به کارگروه تنظیم بازار استان
7.    تقویت سامانه ارتباط مردم با بازرسی سازمان صمت استان و تعزیرات حکومتی برای مقابله با افزایش خارج از عرف قیمت کالاها
8.    بررسی¬های لازم برای صادرات سیب زمینی و نخود مازاد بر نیاز استان .
به مردم شریف استان کردستان اطمینان می¬دهیم که  دستگاه¬های نظارتی استان سعی و تلاش خود را به منظور مهار این وضعیت دوچندان نموده و امیدواریم که با همکاری مردم و رسانه¬های جمعی آرامش روانی دوباره برجامعه حاکم شود.
 می طلبد در شرایط دشوار کنونی که کشور با آن دست و پنجه نرم می کند همه آحاد جامعه با مسئولیت-پذیری بیشتر همکاری کرده  تا به امید پروردگار وت دبیر مسئولان از این وضعیت با افتخار و سربلندی عبور نماییم و بی¬شک یاری اصحاب رسانه در تحقق این امر مهم و حیاتی است.


روابط عمومی و امور بین الملل استانداری کردستان

بازدید [ 623751 ]
برچسب ها