دو شنبه 20 مرداد سال 1399

اخبار

استاندار کردستان:

رسانەها فضای باز برای توسعە ایجاد کنند/ سفر به سلیمانیه در راستای حل مشکلات و تحکیم روابط بود/ سرمایه‌گذاران عراقی مشتاق به حضور در کردستان هستند/ تا یک ماە آیندە وضعیت مرز سیرانبند و سیف سقز مشخص می‌شود.

استاندار کردستان در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه به بیان مهمترین دستاوردهای سفر دو روزه به استان سلیمانیه عراق پرداخت.
رسانەها فضای باز برای توسعە ایجاد کنند/ سفر به سلیمانیه در راستای حل مشکلات و تحکیم روابط بود/ سرمایه‌گذاران عراقی مشتاق به حضور در کردستان هستند/ تا یک ماە آیندە وضعیت مرز سیرانبند و سیف سقز مشخص می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ بهمن مرادنیا دراین  نشست خبری ارتباط با دنیای بیرون را لازمه توسعه دانست و گفت: لازم است رسانه‌ها به جای پردازش حواشی بی اهمیت به مسائل اساسی و حایز اهمیت که برای استان سودمند است بپردازند.

وی با بیان اینکه هزینه سفر به سلیمانیه به عهده میزبان بوده و در برخی رسانه‌ها  مسائل را وارونه جلو دادند گفت: برخی مسائل به حدی پیش پا افتاده است که لزومی به توضیح درباره آن نیست.

مرادنیا گفت: همگان باید واقف باشند که اقتصاد و تجارت بر اساس ارتباط شکل می‌گیرد و ما باید با گسترش ارتباطاتمان توانمندی‌های خود را به دیگران معرفی کنیم.

وی با اعلام اینکه سفر به سلیمانیه به همراه هیاتی متشکل از مدیران اجرایی، بخش خصوصی و دو تن از معاونین انجام شد گفت: شش کمیته کاری مشترک در بخش‌های توسعه مرزها، کشاورزی، زیرساخت‌ها، سرمایه‌گذاری و مباحث ورزشی و فرهنگی تشکیل و جمع بندی این گروه‌های کاری منتج به امضای تفاهم‌نامه مابین طرفین شد.

استاندار کردستان بە بازدید از برخی طرح‌های صنعتی در جریان سفر به سلیمانیه نیز اشاره کرد و ادامه داد: ما در مرزهای خود دارای مشکلاتی هستیم که قرار شد این مشکلات جمع‌بندی و در راستای رفع آن اقدام کنیم.

بهمن مرادنیا همچنین توسعه بازارچه‌های مرزی را نیز از نظر دور نداشت و گفت: بازگشایی مرز سیف سقز خواسته مردم است و از دو طرف محدودیت‌هایی در این رابطه وجود داشت و قرار بر این شده است استاندار سلیمانیه با دولت مرکزی رایزنی‌های لازم را انجام دهد و امیدواریم تا یکماه آینده بازارچه سیف سقز و بازگشایی آن نهایی و اجرایی شود.

وی افزود: در خصوص مرز سیرانبند بانه نیز وزیر کشور عراق قول مساعدت و همکاری داده و ما نیز برای نهایی شدن و رسمیت مرز سیرانبند با تهران رایزنی کنیم.

مرادنیا اظهار داشت: در خصوص مرز باشماق هم مشکلاتی وجود دارد و طرف عراقی از مرز تا سلیمانیه را چهار خطه تعریف کرده و در ایران نیز با اتمام جاده سنندج به مریوان بخش زیادی از مشکلات حل  و مسیر سنندج تا سلیمانیه به ۲/۵ ساعت کاهش خواهد یافت.

وی تحکیم روابط دو استان کردستان و سلیمانیه را یکی از اهداف سفر به سلیمانیه عنوان کرد و افزود: ما در این سفر دیدارهایی نیز با برخی از سرمایه گذاران داشتیم و عموماً سرمایه‌گذاران علاقه‌مند و مشتاق به حضور در کردستان هستند ولی دارای موانع و مشکلاتی هستند که باید آنها را رفع کنیم.

مرادنیا اضافه کرد: برخی سرمایه‌گذاران برای پیشبرد کارهای خود گیر اداری دارند که در این خصوص معاون اقتصادی ماموریت یافته که موانع پنجره واحد سرمایه‌گذاری را بر طرف و در این زمینه تسهیل‌گری کند.

وی همچنین گسترش روابط فرهنگی، حل مشکل ویزا و اقامت کارگران کردستانی در سلیمانیه و ارتباطات علمی و دانشگاهی را از دیگر مباحث مطرح شده عنوان کرد و گفت: طبق آمارها ۲۰ هزار نفر در کردستان عراق مشغول بکار هستند که در زمینه ویزا و اقامت مشکل دارند و قرار شده اقداماتی انجام شود که بدون محدودیت بتوانند به فعالیت خود در اقلیم کردستان و استان سلیمانیه ادامه دهند.

مقام عالی دولت در کردستان همچنین  به توافق برای ایجاد شهرک‌های صنعتی مشترک در شهرهای مرزی نیز گریزی زد و گفت: ایجاد این شهرک‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش بیکاری وایجاد امنیت داشته باشد.

بازدید [ 24339 ]
برچسب ها