دو شنبه 20 مرداد سال 1399

اخبار

زیرساخت‌های پدافندی انتقال خون کردستان تقویت می‌شود

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان ضمن اهدای خون خود به بیماران و بازدید از اداره کل انتقال خون کردستان بر لزوم تقویت زیرساخت های این اداره کل جهت افزایش قدرت مانور در حوزه پدافند غیرعامل تاکید کرد.
زیرساخت‌های پدافندی انتقال خون کردستان تقویت می‌شود


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کردستان
؛ حسین خوش اقبال  با حضور در مرکز انتقال خون شهرستان سنندج یک واحد کامل خون خود را به بیماران نیازمند به خون و فرآورده های آن اهدا کرد و طی بازدید از بخش های فنی اداره کل در جریان نقاط قوت و نیازمندی های این اداره کل قرار گرفت.
خوش اقبال در این بازدید به اهمیت نقش انتقال خون در پدافند زیستی اشاره کرد و گفت: وجود ذخایر خون کافی و قدرت تداوم فعالیت های ضروری انتقال خون در بحران ها کاهش آسیب پذیری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران را موجب می شود.  
وی با بیان اینکه زندگی انسان همواره با وقوع حادثه اجین است ادامه داد : کمترین انتظار از دستگاه های خدمتگزار حوزه بهداشت و درمان در حوزه مدیریت بحران حفظ جان مردم، تضمین امنیت افراد و صیانت از حاکمیت ملی در همه‏ی مواقع در برابر هرگونه شرایط است .
خوش اقبال افزود : یک انتقال خون توانمند می بایست با کارگیری هرگونه ابزار ،شرایط و موقعیت‏ها بتواند با کمترین تعداد منابع انسانی با تهدیدات مقابله کند و برای دستیابی به این اهداف ضروری است زیرساخت های انتقال خون کردستان تقویت شود .
خوش اقبال با بیان اینکه کمبود فضای فیزیکی مانع اصلی تقویت دیگر زیرساخت ها است، گفت: با تاکید شخص استاندار اتمام پروژه احداث ساختمان انتقال خون استان در دستور کار قرار گرفته است و این معاونت نیز روند انجام کار را ناظر و پیگیر خواهد بود .
وی تمرکز زدایی را یکی از شاخص های ارزیابی مدیریت عملکرد و ارکان پدافند غیرعامل برشمرد و اذعان داشت: متمرکز کردن بخش های خدمت رسان یک مجموعه به منظور تسریع در انجام خدمت و صرفه جویی در وقت و هزینه با هدف رضایتمندی ارباب رجوع امری ضروری است اما دستگاه های نقش آفرین در مدیریت بحران می بایست توجه ویژه ای به تمرکز زدایی در حوزه فنی داشته باشند.
خوش اقبال زلزله کرمانشاه را زنگ خطر و درسی جدی برای کردستان دانست و گفت: عملکرد دستگاه های فعال در حوزه پدافند غیرعامل رصد و پایش می شود و ضروری است این دستگاه ها نسبت به ارسال گزارشات به موقع در خصوص ظرفیت ها، توانمندی ها و کاستی ها اقدام کنند.
او با بیان اینکه نباید تا زمان بروز بحران صبر کرد و بی نظمی در اجرای چارچوب های پدافند غیر عامل را با تعبیر غافلگیر شدن پوشش داد، افزود: ضروری است همه مدیران استان ابتدا مجموعه خود را تقویت کنند و سپس با هم افزایی با دیگر ادارات آنها را تا رسیدن به بستری که بتوانند بهترین خدمات را ارائه دهند همراهی نمایند.
در ادامه مدیرکل انتقال خون استان گزارش فعالیت چند ساله انتقال خون را ارائه کرد.
محمد سعید کریمیان با بیان اینکه سازمان انتقال خون در رده بندی پدافند غیرعامل از رده حساس خارج شده و در طبقه حیاتی جای گرفته است گفت: حداقل امکانات برای یک دستگاه حیاتی دارا بودن دو ساختمان مجهز و استاندارد است که تاکنون محقق نشده است.
کریمیان گفت : در سالهای اخیر شمار بیمارستان ها و تخت های فعال مراکز درمانی استان افزایش چشمگیری داشته است و این در حالی است که توجه متوازن به انتقال خون را شاهد نبوده ایم .
وی در پایان به شاخص های سلامت و خیر بودن مردم کردستان اشاره داشت و یادآور شد کردستان این ظرفیت را دارا است تا سهم بیشتری از تولید پلاسما و دیگر فرآورده های خون کشور را عهده دار شود.

بازدید [ 772065 ]
برچسب ها