جمعه 22 فروردین سال 1399

اخبار اقتصادی و عمرانی

معاون عمرانی استاندار کردستان تاکید کرد:

سازمان محیط زیست کشور نسبت به انتقال آب از کردستان حساس باشد/طی چهارسال گذشته فضای سبز در استان تغییر کاربری نیافته است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان گفت: سازمان محیط زیست کشور باید در زمینه بحرانهایی که انتقال آب به وجود می آورد، مسئولیت برعهده بگیرد.
سازمان محیط زیست کشور نسبت به انتقال آب از کردستان حساس باشد/طی چهارسال گذشته فضای سبز در استان تغییر کاربری نیافته است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان مهندس امیر قادری روز پنجشنبه در آئین تودیع و معارفه مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اظهار کرد: درباره محیط زیست در کشور در قالب شعار صحبت بسیار شده اما در عمل نگرانی های جدی وجود دارد؛ حفظ محیط زیست به عنوان یک نیاز و پاسخ به درخواستهای بحق مردم یک ضرورت است.

وی افزود: انسان به همان اندازه که حق استفاده از محبط زیست را دارد، به همان اندازه هم مسئولیت نگهداری از محیط زیست را برعهده دارد.

معاون استاندار کردستان تصریح کرد: اگر انسانها کمک نکنند کره زمین دیگر قابل سکونت نخواهد بود و باید در سطح محلی، منطقه ای، ملی و بین المللی درست عمل شود.

وی خاطرنشان کرد: در سطح کلان کشور ترکیه بدترین کار را در منطقه انجام می دهد و با سدهایی که بر روی دجله و فرات بسته و حقآبه های زیست محیطی را رعایت نکرده استانهای شمالی، شمالغرب و غربی کشور ما در آینده قابل سکونت نخواهد بود.

مهندس قادری تاکید کرد: باید در این زمینه در سطح بین المللی تجدیدنظر شود، چون تنها ایران و عراق و سوریه گرفتار نخواهند شد و سایر کشورها هم درگیر می شوند.

مهندس قادری با بیان اینکه در سال 8 تا 10 میلیارد مترمکعب آب از سفره های زیرزمینی خارج می شود، گفت: با این وضعیت شرایطی پیش خواهد آمد که برخی نقاط کشور خالی از سکنه خواهد شد و لذا هم مردم باید در این زمینه دقت بیشتری کنند و هم رفتار مسئولان تغییر یابد.

وی افزود: محیط زیست باید در زمینه بحرانهایی که انتقال آب به وجود می آورد مسئولیت برعهده بگیرد.

مهندس قادری خاطرنشان کرد: در اطراف دریاچه ارومیه 30 هزار حلقه چاه بدون مجوز کار شده و هر اندازه رهاسازی آب انجام می گیرد اتفاقی برای این دریاچه نمی افتد و با ادامه این شرایط دریاچه ارومیه، برای کردستان و آذربایجان غربی و شرقی مشکلات جدی به وجود خواهد آمد.

وی از رسانه ها خواست به عنوان چشمان تیزبین مردم در مسائل زیست محیطی حساس باشند و مسئولان را نقد کنند.

معاون عمرانی استاندار کردستان با بیان اینکه منشا اصلی ریزگردهای استان خارجی است، گفت: اگرچه هزینه زیادی در راه مقابله با ریزگردها انجام شده اما خروجی چندانی نداشته است.

مهندس قادری با بیان اینکه ایران 3.08 درصد مناطق بیابانی جهان را دارد، گفت: 61 درصد مساحت کشور در اقلیم خشک و فراخشک قرار گرفته است و اگرچه 32 میلیون هکتار از اراضی کشور در وضعیت بیابانی قرار دارند، اما در تقسیم بندیهای اکوسیستمی 43 میلیون هکتار در زمره اکوسیستمهای بیابانی است.

وی افزود: 20 میلیون هکتار از اکوسیستم بیابان تحت تاثیر فرسایش است که از این میزان 6.4 میلیون هکتار در کانونهای بحرانی است که در 182 منطقه 97 شهرستان و 18 استان کشور فعال است.
در پایان این همایش فریبا رضایی به عنوان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان معارفه شد.

بازدید [ 600096 ]
برچسب ها