سه شنبه 6 خرداد سال 1399

اخبار

معاون اقتصادی استاندار:

سند توسعه کردستان، اهرم قدرتمندی برای توسعه استان

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان، گفت: طی یکسال اخیر ۴۰ جلسه برای پیگیری مصوبات شورای توسعه استان تشکیل شده که نتایج خوبی اخذ کردیم و توانستیم اهرم قدرتمندی از آن برای توسعه استان بسازیم.
سند توسعه کردستان، اهرم قدرتمندی برای توسعه استانبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛
در هشتمین جلسه شورای توسعه کردستان که با حضور وزیر کشور در استانداری کردستان برگزار شد، حسین فیروزی با اشاره به اینکه از ۴۲ مصوبه عمرنی و زیرساختی این شورا ۲۰ مصوبه اجرایی شده و ۲۲ مصوبه در حال پیگیری است، افزود: پیشرفت مصوبات اجرایی ۶۷/۶ درصد بوده که نویدبخش توسعه استان است.

وی در ادامه به پیشرفت ۵۵ درصدی راه آهن سنندج_ همدان، پیشرفت ۳۵ درصدی فرودگاه سقز، پیشرفت ۹۳ درصدی راه های روستایی و همچنین پرداخت مطالبات پیمانکاران اشاره و خاطرنشان کرد: هیچکدام از مصوبات شورای ت سعه استان را رها نکرده ایم و پیگیر همه آنها هستیم.

فیروزی رسیدگی به راه های استان را افتخار بزرگ دولت تدبیر و امید دانست و افزود: ارتقاء زیرساخت ها زمینه توسعه استان را فراهم می کند.

معاون اقتصادی استاندار کردستان، با یادآوری اینکه تا سال ۹۲ سنگ آهن به صورت خام از استان خارج می شد و بهره ای بجز تخریب زیرساخت های استان نداشت، ادامه داد:در حال حاظر در استان یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن سنگ آهن به کنسانتره تبدیل می شود و حتی یک گرم خام فروشی در استان نداریم.

فیروزی همچنین به کلنگ زنی زنجیره فولاد در ۳ شهرستان استان اشاره و خاطرنشان کرد: صنعت فولاد صنعتی مادر است که صنایع مرتبط آن چهره استان را تغییر خواهد داد.

وی در خصوص تاثیر مصوبات شورای توسعه بر اخذ مجوز دومین پتروشیمی کردستان نیز گفت: ما در یک رقابت نابرابر با سایر استان ها قرار داشتیم و هرجا کم آوردیم از اهرم "مصوبه شورای توسعه استان به ریاست وزیر کشور" استفاده کردیم و نهایتاً موفق شدیم هفته قبل مجوز خوراک پتروشیمی ها را از وزارت نفت اخذ کنیم.

معاون استاندار، از احداث منطقه ویژه اقتصادی بانه و احداث شهرک صنعتی سرنجیانه سنندج به عنوان ۲ اقدام در حوزه زیرساختهای صنعتی استان نام برد و اضافه کرد: شهرک صنعتی سرنجیانه به دلیل نزدیکی به فرودگاه سنندج و قرار گرفتن در مسیر کوریدور شمال جنوب در محور کامیاران، از موقعیت مناسبی برخوردار است.

وی در بخش دیگری از این گزارش عملکرد با گله مندی از وزارت نیرو، گفت: از ۷ مصوبه این حوزه فقط ۲ مصوبه اجرایی شده انتظار داریم در این زمینه توجه بیشتری به کردستان شود.

فیروزی در پایان پیشنهاد کرد: کمیته تامین اعتبار در شورای توسعه استان ایجاد شود، افزایش تخصیص سهم آب استان به جد پیگیری شود. اعتبارات جهشی برای استان در نظر گرفته شود، در شروع عملیات اجرای طرح های پیشران توسعه تسریع شود، شبکه بانکی و صندوق توسعه ملی ملزم به همکاری در راستای اجرای مصوبات گردند، شورای توسعه استان به لحاض ساختاری به شورای توسعه شرق و غرب لینک شود، هلدینگ های به سرمایه گذاری در کردستان تشویق و ترغیب شوند.

بازدید [ 555009 ]
برچسب ها