سه شنبه 14 مرداد سال 1399

اخبار

معاون عمرانی استاندار کردستان:

شهرداران از تسهیلات قرض الحسنه سازمان شهرداری‌های کشور برای اجرای پروژه‌های عمرانی استفاده کنند

معاون عمرانی استاندار کردستان گفت: یکی از مواردی که شهرداران و شهرداریهای استان باید دنبال کنند بحث دریافت تسهیلات قرض الحسنه سازمان شهرداریها و دهیاریهای وزارت کشور برای طرحهای عمرانی است.
شهرداران از تسهیلات قرض الحسنه سازمان شهرداری‌های کشور برای اجرای پروژه‌های عمرانی استفاده کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ امیر قادری در جلسه شورای سازمان همیاری شهرداریهای استان و در جمع شهرداران با بیان این مطلب اظهار کرد: تفاهمنامه ای در این راستا میان سازمان شهرداریها و دهیاریهای وزارت کشور و پست بانک منعقد شده که می توان از آن برای اجرای پروژه های عمرانی بویژه در شرایط فعلی که با رکود ساخت و ساز و کمبود درآمد شهرداریها مواجه هستیم، استفاده کرد.
معاون عمرانی استاندار کردستان خاطرنشان کرد: سازمان شهرداریها و دهیاریهای وزارت کشور 2 میلیارد تومان سقف برای این تسهیلات تعیین کرده و البته ظرفیت افزایش این سقف وجود دارد.
قادری در ادامه بر ضرورت توجه بیشتر شهرداریهای استان به بافتهای فرسوده تاکید کرد و گفت: ظرفیت های خوبی در قانون برنامه ششم توسعه و قانون بودجه سالجاری برای این موضوع در نظر گرفته شده است و 12 میلیارد تومان سهم استان از محل بافتهای فرسوده برای احیای این بافتها است که از این محل در شهرهای مختلف استان پروژه هایی در حال انجام است.
وی تصریح کرد: در بند ب ماده 2 قانون برنامه ششم توسعه از بافتهای ناکارآمد شهری به عنوان موضوع محوری نام برده شده و در مواد 59 و 61 قانون مذکور هم اعتباراتی به همین منظور لحاظ شده که باید از آن استفاده کرد.
قادری اظهار کرد: در این رابطه در سالجاری شهرداریهای سنندج، بیجار، قروه و دیواندره و سقز کار کرده اند و شهرداریهای دیگر استان هم باید به آن ورود کنند.
وی تصریح کرد: در زمینه تامین قیر هم با توجه به تفاهمنامه ای که که با راه و شهرسازی منعقد شده باید شهرداریها از ظرفیت بند (ه) تبصره یک قانون بودجه سالجاری حداکثر استفاده را داشته باشند.
معاون استاندار کردستان گفت: در سالهای گذشته از محل اعتبارات موضوع تبصره 2 ماده 39 قانون مالیات بر ارزش افزوده شهرداریها برای شهرهای زیر 50 و 100هزارنفری استان کمکهای زیادی به شهرداریها شد اما این ظرفیت در حال حاضر لغو شده که امیدواریم با پیگیریهایی که انجام شده طی شش ماهه دوم امسال این موضوع دوباره جربان بیفتد.
قادری در ادامه بر ضرورت توجه بیشتر شهرداران به مسئله آموزش پرسنل تاکید کرد و گفت: ارتقای سطح علمی و تجربی نیروهای شهرداری بسیار مهم است و بسیاری از تخلفات ناشی از کم اطلاعی و نبود آگاهی های لازم بوده ک می توان این ضعف را با برگزاری دوره های آموزشی جبران کرد.
وی در ادامه یادآور شد: شهردارانی که شهرداریهای متبوع آنها امکان ارتقای درجه شهرداری را دارند این موضوع را از طریق دفتر امور شهری استانداری دنبال کنند.
قادری در ادامه به لایحه تامین درآمد پایدار شهرداریها اشاره کرد و گفت: در صورت تصویب این لایحه نگرانی شهرداریها تا حدود زیادی از بین می رود و البته این مهم منوط به وجود مدیریت منسجم در شهرداریها است.
معاون عمرانی استاندار کردستان تاکید کرد: در زمینه جلوگیری از ورود نیروهای مازاد و تحمیلی به شهرداریهای استان هم از طریق معاونت عمرانی و هم از طریق خود شهرداریها تلاش زیادی شده و بل کنترل و نظارتها به حداقل رسیده اما باید این مشکل به صفر برسد.
قادری تاکید کرد: طبق قانون هر شهرداری که نیازمند جذب نیرو است باید از طریق طی فرآیند قانونی و با برگزاری آزمون نسبت به این کار اقدام شود.
قادری در پایان با اشاره به اهمیت مسئله پسماند تاکید کرد: شهرداریهای شهرهای استان به این موضوع نیز بیش از گذشته توجه کنند.

بازدید [ 45315 ]
برچسب ها