یک شنبه 29 دی سال 1398

اخبار اقتصادی و عمرانی

معاون عمرانی استاندار کردستان:

شوراها نظارت مالی بر شهرداریها را پررنگتر کنند/رشد حاشیه نشینی مسئولیت شهرداریها را سنگینتر کرده است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کردستان گفت: چون درآمدهای شهرداریها از جیب مردم تامین می شود لذا شفافیت و انضباط مالی در این حوزه بسیار ضروری است و باید پررنگتر دیده شود.
شوراها نظارت مالی بر شهرداریها را پررنگتر کنند/رشد حاشیه نشینی مسئولیت شهرداریها را سنگینتر کرده است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستا
ن امیر قادری روز چهارشنبه در همایش شهرداران و اعضای شورای اسلامی شهرهای استان اظهار کرد: مباحث امروز را باید به دو بخش شهرداریها و شوراها تقسیم بندی کرد.
وی در خصوص حوزه کاری شوراها با تاکید بر رعایت و پیگیری ماده 71 قانون شوراها گفت: در این ماده 32 وظیفه برای شوراها تعیین شده که حدود نیمی از آنها به نظارتهای فنی و اجتماعی و با سهم بیشتر به نظارتهای بودجه ای و مالی اختصاص دارد.
معاون استاندار کردستان ادامه داد: قانونگذار این حق را به شوراهای اسلامی داده که در نظارت مالی بر شهرداریهای استان ورود کنند و چون درآمدهای شهرداریها از جیب مردم تامین می شود لذا شفافیت و انضباط مالی در این حوزه بسیار ضروری است و باید پررنگتر دیده شود.
قادری با اشاره به لزوم تهیه و تدوین و در نهایت تصویب برنامه گفت: شوراها از سه جهت با برنامه ریزی ارتباط دارند، اول از حیث تهیه برنامه چهارساله خود شوراها که بودجه سالانه بر اساس آن تهیه می شود.
وی تصریح کرد: مورد دوم برنامه راهبردی توسعه شهری مشتمل بر ترسیم چشم انداز و تعیین راهبردها که وظیفه شوراها است و گام سوم نیز تصویب برنامه عمرانی شهرداریها.
معاون استاندار کردستان در ادامه به برخی از مهمترین بایدها و نبایدهایی که لازم است شوراها رعایت کنند پرداخت و گفت: از جمله مسائلی که نباید شوراهای اسلامی به آنها ورود کنند دخالت در عزل و نصب پرسنل شهرداریها است.
وی افزود: همچنین واگذاری طرحهای عمرانی و فعالیتهای خدماتی به خویشان و نزدیکان توسط شوراها منع قانونی دارد و به اعتماد مردم آسیب می زند.
معاون استاندار کردستان تاکید کرد: پرهیز از دخالت دادن ارتباطات فامیلی و خویشاوندی در انتخاب شهرداران و دوری از روزمرگی و بی برنامگی و دنباله روی از شهرداری دیگر مواردی است ک شوراها نباید آنها را انجام بدهند.
قادری مهمترین اقداماتی که شوراهای اسلامی باید انجام دهند را جلب و جذب مشارکت مردمی و نظارت سازمان یافته بر شهرداریها و سایر دستگاه ها مطابق با قانون عنوان کرد.
قادری در ادامه به حوزه کاری شهرداریها پرداخت و گفت: پیگیری برای محقق شدن ماده 15 قانون نوسازی عمران شهری و تهیه برنامه پنجساله شهرداری، توجه به ایمنی شهر طبق بند 14 ماده 55 قانون شهرداریها، تشکیل سازمان مدیریت بحران در شهرداریها و توجه به روستاهای واقع در حریم شهرها از مهمترین رسالتهای شهرداریها می باشد.
قادری خاطرنشان کرد: جمعیت روستاهای واقع در حریم شهرهای مراکز استان 4.15 درصد و جمعیت روستاهای مراکز استان 3.12 درصد رشد داشته است؛ همچنین از سال 1335 لغایت 1395 طی 60 سال جمعیت شهری کشور از 200 به 1245 شهر و جمعیت شهری از 6 به 59 میلیون نفر معادل 10 برابر شده است که این مسئولیت و نقش شوراها و شهرداریها را برجسته تر می کند.
وی افزود: طی سالهای 1990 تا 2015 میلادی جمعیت حاشیه نشین کشور از 15.9 درصد به 20.2 درصد رسیده و 130 هزار هکتار بافت فرسوده ناکارآمد و مسئله دار و بی کیفیت در کشور وجود دارد.
وی در ادامه با بیان اینکه قانون ارزش افزوده حداقل در مناطق کمتر برخودار دارای اشکالاتی است و باید برطرف شود، گفت: 35 درصد درآمد سرانه شهرداری تهران از قانون مالیات بر ارزش افزوده تامین می شود؛ متوسط درآمد شهرداریهای کشور 450 هزار تومان، در تهران 2 میلیون و 700 هزار تومان و در شهرهای کردستان 268 هزار تومان می باشد که با این درآمد ناچیز باید خدمات رسانی به شهروندان انجام و کیفیت زندگی آنها ارتقا یابد.
معاون عمرانی استاندار کردستان در ادامه تاکید کرد: استخدام بی ضابطه در شهرداریها منع شرعی و قانونی و اخلاقی دارد و تمامی استخدامها باید با مجوز و از طریق آزمون و طی سایر مراحل قانونی باشد.
وی با بیان اینکه 70 درصد از نیروهای شهرداری دیپلم و زیردیپلم هستند، افزود: بسیاری از نیروهایی که به صورت غیرقانونی جذب شهرداریهای کشور و استان شده اند فاقد مهارت و تخصص کافی هستند.
قادری یاداور شد: در شهرداریهای استان کردستان به ازای هر یک پست سه نفر مشغول به کار هستند و با این تراکم در بدنه شهرداری خدمات رسانی مطلوب به شهروندان دچار اختلال می شود.

برچسب ها