چهار شنبه 1 خرداد سال 1398

اخبار

صادر کنندگان به دنبال تنوع بازار مقصد باشند

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان با اشاره به اینکه عراق مقصد 97 درصد از صادرات کردستان است تاکید کرد: از تجار و بازرگانان انتظار داریم به دنبال تنوع و تعریف بازارهای جدید و بازاریابی باشند.
صادر کنندگان به دنبال تنوع بازار مقصد باشند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ حسین فیروزی در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان کردستان، گفت: افزایش صادرات از هر کشوری، یکی از شاخص های توسعه یافتگی محسوب می شود و افزایش 9 درصدی صادرات و 35 درصدی مبادلات مرزی از مرزهای کردستان در 4 ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل شاخص خوبی است اما باید به دنبال تنوع بازار باشیم و فقط به عراق اکتفا نکنیم.

وی ادامه داد: بیشترین صادرات ما به عراق کالاهای مصرفی و خوراکی است و این نشان می دهد که مهمترین بازار صادراتی ما هم ثبات چندانی ندارد و این بی ثباتی ناشی از ناامنی حاکم بر عراق و سوریه است که امیدواریم با برقراری امنیت در آن کشورها موفق به صادرات کالاهای توسعه ای به آنجا شویم.  

فیروزی در پاسخ به انتقاد نسبت به خسارات زیرساخت های حمل و نقل ناشی از تردد کامیون ها در جاده های کردستان، اظهار داشت: فراموش نکنیم زمانی که قیمت هر بشکه نفت 140 دلار بود و درآمد 8 ساله کشور از نفت 750 میلیارد و از گاز 100 میلیارد دلار بود از هر طرف که وارد کردستان می شدیم جاده ها باریک می شد اما خوشبختانه امروز توسعه زیرساخت های حمل و نقل استان به مطالبه دولت و ملت تبدیل شده است.

معاون استاندار در ادامه خاطرنشان کرد: توسعه صادرات هدف مهمی است و هر اقدامی در این زمینه قابل تقدیر است و با توجه به اینکه صادرات توسط بخص خصوصی انجام می شود از رسانه ها و مطبوعات انتظار داریم در کنار انتقادات، موفقیت های حاصل شده را هم مدنظر داشته باشند.

در ادامه این جلسه و در برسی دستور کارهای دوم و سوم، اهداف کمی برنامه عملیاتی توسعه تجارت خارجی استان بررسی و تصویب شد و نیز برنامه عملیاتی توسعه صادرات مرزی باشماق با هدفگذاری 400 میلیون دلار و سرانبند بانه با 60 میلیون دلار  به تصویب کارگروه رسید.

دستور کار چهارم این جلسه ارائه گزارش اداره کل استاندار در خصوص حضور شرکت همکار این اداره کل در باشماق بود که با توجه به اظهارنظر بازرگانان در این زمینه، فیروزی با تاکید بر اینکه استاندارد حذف شدنی نیست، افزود: به منظور تسهیلگری و ایجاد رضایتمندی در بین صادرکنندگان، اداره استاندار وظیفه دیگری را به شرکت های همکار محول کند و خود در مرز باشماق مستقر شود.

در بخش پایانی این جلسه نیز ضمن اینکه از بخش خصوصی متولی ساخت نمایشگاه بین المللی استان خواسته شد در ساخت آن تعجیل نماید؛ تاکید شد متولی اعطای مجوز نمایشگاه ها فقط سازمان صنعت، معدن و تجارت است و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فقط در خصوص اعطای مجوز نمایشگاه «صنایع دستی» ولا غیر، می تواند قدام نماید.

برچسب ها