جمعه 15 فروردین سال 1399

اخبار اقتصادی و عمرانی

معاون عمرانی استاندار کردستان مطرح کرد:

ضرورت توجه شهرداریهای استان به ایفای نقش فرهنگی در شهرها/شهرداریها طرحهای بدون پیوست زیست محیطی را اجرا نکنند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان بر ضرورت توجه شهرداری‌ها به ایفای نقش فرهنگی در شهرهای استان تاکید کرد.
ضرورت توجه شهرداریهای استان به ایفای نقش فرهنگی در شهرها/شهرداریها طرحهای بدون پیوست زیست محیطی را اجرا نکنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استاندار کردستان مهندس امیر قادری روز سه شنبه در همایش شهرداران شهرهای استان اظهار کرد: برای دستگاه های خدمات رسان از جمله شهرداریها در ایام نوروز تعطیلی وجود ندارد و آنها باید به صورت مرتب به شهروندان خدمات ارائه بدهند.
وی با بیان اینکه شهرداران باید شهرها را متناسب با فرهنگ مردم منطقه آماده کنند، تاکید کرد: ساماندهی ورودی شهرها، لکه گیری، خط کشی، رنگ آمیزی جداول و بویژه توجه به ساماندهی سرویس های بهداشتی بخصوص در شهرهای گردشگرپذیرتر چون سنندج، بانه و مریوان از جمله تکالیف اصلی شهرداریها در این ایام است.
وی با اشاره به لزوم تزریق شور و نشاط به جامعه خاطرنشان کرد: یکی از نقش های کلیدی ک شهرداریها می توانند ایفا کنند نقش فرهنگی است؛ شاید در گذشته به این مهم توجه نشده اما امروزه دیگر رویکرد قدیمی به شهر و شهروندان پاسخگو نیست و چون هر روز به جمعیت شهرنشین و مطالبات مردمی افزوده می شود، لذا شهرداریها باید از ابتکار و خلاقیت برای اداره شهرها استفاده کنند.
معاون عمرانی استاندار کردستان با اشاره به محدود بودن منابع و نامحدود بودن نیازها گفت: چگونگی اولویت بندی این نیازها و تخصیص منابع به آنها برای مدیران بسیار مهم است و یک سازمان یا نهاد چون شهرداری زمانی می تواند نقش خود را به درستی ایفا کند که نیازسنجی درستی انجام بدهد و در کنار این موضوع شهرداریها باید بحث آموزش پرسنل در سال آینده را در سرلوحه کار قرار بدهند.
مهندس قادری در ادامه به بحث شوراها پرداخت و با بیان اینکه دولت و شوراهای شهر هرکدام دارای نقش مشخصی هستند، افزود: در خصوص شورا دو کلیدواژه مهم یعنی مشارکت و نظارت وجود دارد و شوراها غیر از این دو مورد نقشی ندارند.
وی با تاکید بر لزوم پرهیز شوراها از دخالت در مسائل پرسنلی شهرداریها یاداور شد: در برخی شهرها از گذشته شوراها به اندازه ای نیروی مازاد به شهرداریها تحمیل کرده اند که موجب شده است اکنون شهرداریها در پرداخت حقوق پرسنل دچار
 مشکل شوند.
مهندس قادری در ادامه گفت: اما در نقطه مقابل در برخی شهرهای استان چون شوراها و شهرداریها در چهارچوب قانون عمل کرده اند، مشکلی از بابت حقوق پرسنل خود ندارند که ناشی از وجود نظم در شورا و شهرداری است.
وی تاکید کرد: وظیفه شوراهای شهر این است که مردم را در اداره امور شهرها مشارکت و نظارتهای لازم را انجام دهند و وظیفه دولت نیز در ارتباط با شهرداریها، هدایت، حمایت و نظارت می باشد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار افزود: شهرداریها موظفند منابع پایدار درآمدی را تعریف نمایند و دولت هم مکلف به حمایت از شهرداریها است.
مهندس قادری با بیان اینکه شهرداریها به موضوع حمل و نقل و مخیط زیست توجه بیشتری داشته باشند، تاکید کرد: شهرداریها طرحها را بدون پیوست زیست محیطی در شهرها اجرا نکنند.
وی با بیان اینکه شهرداریهای شهرهای کوچک هم باید به این مسائل توجه کنند، گفت: این شهرها در آینده تبدیل به سکونتگاه هایی با جمعیت بالا خواهند شد.
معاون استاندار کردستان افزود: ممکن است شهرداریها با توجه به توان مالی موجود نتوانند پروژه های بزرگ مقیاس اجرا کنند، اما از پروژه های کوچک مقیاس آغاز کنند که می تواند رضایتمندی مردم را ارتقا دهد.
مهندس قادری تصریح کرد: به عنوان نمونه ایجاد پاتوق های شهری در محلات که مردم را دور هم جمع کند تاثیر زیادی در رضایتمندی مردم خواهد داشت .
وی تاکید کرد: شهرداریهایی که در مسائل فرهنگی و تعاملات اجتماعی وارد شوند، موفقتر از شهرداریهایی هستند که صرفا به مسائل کالبدی و فیزیکی در شهرها توجه می کنند.
مهندس قادری در پایان افزود: شهرداریها نسبت به ثبت اموال منقول و غیرمنقول خود اقدامات لازم را انجام بدهند.

بازدید [ 607563 ]
برچسب ها