دو شنبه 20 مرداد سال 1399

اخبار اقتصادی و عمرانی

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری کردستان تاکید کرد

ضرورت پویایی بافت‌های فرسوده شهری/توجه به بافت‌های ناکارآمد الزام توسعه شهرها است

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری کردستان تاکید کرد: باید به سمت پویایی بافتهای فرسوده که هسته های مرکزی شهرها هستند گام برداریم.
ضرورت پویایی بافت‌های فرسوده شهری/توجه به بافت‌های ناکارآمد الزام توسعه شهرها است


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان
جمشید اسدی روز یکشنبه در همایش هم اندیشی طرح ملی بازآفرینی شهری با احیاء بافتهای فرسوده و ناکارآمد گفت: در این جلسه شهرداران و روسای شوراهای اسلامی 30 شهر استان حضور دارند.
وی با بیان اینکه مدل توسعه ایران از گذشته توسعه از مرکز بوده است، تصریح کرد: برنامه ریزیها همواره از مرکز انجام شده و تا به شهرستانهای فرادست رسیده ابعاد مختلف همه جانبه توسعه مغفول مانده است.
مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری کردستان بر ضرورت توسعه درون زا تاکید کرد و گفت: باید اهتمام ویژه ای برای این نوع توسعه در استان رقم بزنیم.
اسدی افزود: احیاء محدوده های شهری به دلایل مختلف پروژه ای زمانبر شده و لذا مهمترین موضوع برای توسعه شهرها توجه به بافتهای ناکارآمد شهری است.
وی خاطرنشان کرد: در زمانهای دور هسته مرکزی شهرها در این بافتها بنا شد که در آن دوران الزامات خاص خود را داشت، اما با گذشت زمان و به دلیل موضوعاتی چون ترافیک بهره برداری از این محیط ها که هویت اصلی شهرها به شمار می روند به خوبی اتجام نگرفته است.
اسدی تاکید کرد: لازم است به سمت پویایی این هسته های مرکزی شهری گام برداریم و این امر مهمی است.
وی یاداور شد: در برنامه پنجم توسعه ظرفیت های خوبی برای این قضیه منظور شده بود و سالانه باید حداقل 10 درصد بافتهای فرسوده شهری احیاء می شد اما از این ظرفیتها به خوبی بهره برده نشد.
وی از وجود 133 هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری در کشور خبر داد و گفت: 21 میلیون نفر از جمعیت ایران در این نقاط زندگی می کنند، ضمن آنکه بیش از 50 درصد جمعیت استان کردستان هم در بافت ناکارآمد شهری سکونت دارند.
اسدی برخی از مهمترین مشکلات این بافتها را ناپایداری اقتصادی و اجتماعی، نبود مدیریت یکپارچه، مقاوم نبودن در برابر زلزله و تاب آوری ضعیف در برابر حوادث دانست و گفت: باید برای مقابله با این مشکلات برنامه جدی اتخاذ شود.

بازدید [ 761805 ]
برچسب ها