شنبه 16 فروردین سال 1399

اخبار

استاندار کردستان؛

طرح‌های پیشران کشاورزی با تخصیص مناسب آب چهره کردستان را متحول می‌کند

استاندار کردستان تاکید کرد با طرح‌های پیشران کشاورزی و میزان تخصیص دریافت شده آب سیمای استان کردستان در آینده‌ای نه چندان دور متحول خواهد شد.
طرح‌های پیشران کشاورزی با تخصیص مناسب آب چهره کردستان را متحول می‌کند
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ بهمن مرادنیا در بازدید از طرح پایاب و مخزن سد آزاد گفت: در طرح پیشران کشاورزی سه محور افزایش تولید گوشت قرمز، توسعە باغات و افزایش اراضی کشاورزی بصورت آبی تا سطح یکصد هزار هکتار در نظر گرفته شده است.
وی با قابل تقدیر دانستن اقدامات انجام شدە در پایاب سد آزاد گفت: ۱۶ هزار و ٨۰۰ هکتار توسعه باغات و اراضی در حال انجام است که چهار هزار و ۳۰۰ هکتار آن تا پایان شهریور امسال به اتمام می رسد.
مرادنیا افزود: برای چهار هزار و ۳۰۰ هکتار از اجرای طرح باغات از طریق سد آزاد تاکنون ٨۳ میلیارد تومان هزینه شده و ۲۰ میلیارد دیگر نیز نیاز است و پیشرفت پروژە در حال حاضر نیز ۹۲ درصد است.
استاندار کردستان تخصیص آب برای ۹٦ هزار از اراضی استان را رویدادی تاریخی دانست و گفت: برای اجرای این طرح پنج ساله از رهبر معظم انقلاب درخواست یک و نیم میلیارد دلار کرده ایم که امیدواریم این اعتبار را از صندوق توسعه ملی دریافت کنیم.
وی در ادامه گفت: با اجرای کامل طرحهای پیشران علاوه بر تثبیت ۲۵ هزار شغل ۶۰ هزار شغل جدید ایجاد خواهد شد.
مرادنیا در ادامه در پاسخ به سوالی که آیا شایعه‌ی انتقال آب سد آزاد به همدان صحت دارد، یادآوری کرد: تمام تلاش ما این است که سهم مناسب از منابع آب خود داشته باشیم تا به میانگین کشور برسیم.
وی اضافه کرد: حتی با اجرای ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به آبی به ۲۳ درصد خواهیم رسید که میانگین کشور در این بخش ۴۷ درصد است.
مرادنیا افزود: شهرستانهای قروه و دهگلان و بعضی از روستاهای ما با کمبود آب شرب مواجه هستند، در نتیجه باید در ابتدا تامین نیازهای استان صورت بگیرد.

بازدید [ 210843 ]
برچسب ها