شنبه 18 مرداد سال 1399

اخبار

استاندار کردستان خواستار شد:

فاصله کردستان با استان‌های برخوردار باید کم شود

استاندار کردستان خواستار کم شدن فاصله استان در حوزه های مختلف توسعه ای با دیگر استان‌های برخوردار شد.
فاصله کردستان با استان‌های برخوردار باید کم شود

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ بهمن مرادنیا در ششمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان کردستان که با حضور کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در سنندج برگزار شد با بیان این مطلب گفت: هم اکنون فاصله استان کردستان در حوزه مسائل توسعه ای با دیگر استان‌های برخوردار کشور بسیار معنی‌دار است و باید تلاش کنیم با تخصیص اعتبارات خاص و ویژه این فاصله را به حداقل ممکن رسانده و کردستان را به شاخص‌های توسعه‌ای و میانگین کشور برسانیم.
 وی با بیان اینکه ما باید کاری کنیم که کردستان مرکزیت کرد و کردستانی‌ها باشد افزود‌: این امر تنها با تلاش  مدیران و تخصیص اعتبارات خاص در جهت رشد شاخص ها امکان پذیر است پذیراست.
  مرادنیا  افزود: هم اکنون دیگر وقت عمل فرارسیدە و باید از شعار پرهیز کنیم زیرا بخشی از کاستی ها که در استان وجود دارد حاصل بی توجهی مدیران در سطح استان بوده است و قطعاً حاکمیت  در این خصوص نظر سوء نداشته است.
وی توسعه کردستان را جز با تزریق اعتبارات دولتی و حمایت همه جانبه دولت میسر ندانست و ادامه داد:  در گذشته همواره کردستان مورد بی توجهی واقع شده است در نتیجە همە باید تلاش کنیم کردستان را میانگین شاخص های کشور برسانیم.
 استاندار کردستان در ادامه سخنان خود گریزی نیز بە بخش آب استان زد و گفت: هم اینک چند سد در استان کردستان وجود دارد که هیچ بهره مندی و سودی برای کردستان و کشاورزی آن ندارد .
وی خاطرنشان کرد: بهره مندی مردم از آب سدهای کردستان یکی از مطالبات جدی آنهاست و باید مدیران حوزه آب در سطح کشور به این مهم توجه ویژه داشته باشند.
 مرادنیا همچنین درآمد پایین مردم کردستان رانیز از نظر دور ندانست و افزود: سرانه مردم کردستان نصف میانگین کشوری است که توجه به حوزه کشاورزی می‌تواند بخشی از این کمبودها را جبران و سرانه و درآمد مردم را افزایش دهد.
 وی کشاورزی را از پتانسیل های بزرگ استان کردستان برشمرد و اضافە کرد: در صورت بهره مندی مردم کردستان از آب های مرزی وآب موجود در سدها بە مقدار لازم، تولید گندم در این استان می تواند به میزان ۹۰۰ هزار تن درسال افزایش پیدا کند که این خود درآمد سرشاری را عاید کشاورزان و افزایش سرانه و درآمد مردم می‌کند.
مرادنیا افزود: در کشور سالانه ۱۲۰ هزار تن گوشت قرمز از خارج وارد می شود که در صورت توجه به استان کردستان و بهره مندی کشاورزان و دامپروران از تسهیلات ارزان‌ قیمت این میزان گوشت قرمز در استان کردستان می تواند تولید شود
که این هم ایجاد شغل خواهد کرد و هم اینکە حل مشکل برخی شهرهای استان را از حاشیه نشینی را در پی خواهد داشت.  
استاندار کردستان در بخش دیگری از سخنان خود به سفر ریاست جمهوری در سال ۹۴ به استان کردستان اشاره کرد و گفت: در آن سفر وعده داده شود که ۸۳۰ میلیارد تومان اعتبار در مدت دوسال به استان در حوزه های مختلف تخصیص داده شود که ۵۰ درصد آن تحقق پیدا کرده و امیدواریم باقیماندە این میزان اعتبار در کمترین زمان ممکن تکمیل و به استان کردستان داده شود تا از این رهگذر بتوان پروژه های نیمه تمام را در حوزه‌های مختلف به اتمام رساند.
مرادنیا با بیان اینکه در سالیان گذشته در حوزه حمل و نقل کارهای بسیار خوبی صورت گرفته است گفت: اعتباراتی که برای توسعه زیرساخت های حمل و نقل در استان در نظر گرفته شده است ناکافی است و امیدواریم دولت با تخصیص اعتبارات به موقع بتواند گام مهمی را در توسعه زیرساخت های حمل و نقل و تکمیل راه آهن همدان به سنندج و کریدور شمال به جنوب بردارد.

 استاندار کردستان با بیان اینکه حضور کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در استان کردستان می تواند راهگشای حل برخی از مشکلات اساسی استان باشد ابراز امیدواری کرد: این کمیسیون بتوانند در بخش تکمیل زیرساخت های حمل و نقل، کشاورزی و آب استان کردستان گام‌های اساسی بردارد .
مرادنیا همچنین در پایان ضمن تبریک ماه ربیع و میلاد پیامبر بزرگ اسلام مردم کردستان را مردمانی دیندار و حافظ مرزهای ایران برشمرد و گفت: همه ما باید تلاش کنیم که استان کردستان سرزمین وحدت، برادری، مهربانی و پیشرفت باشد وتثبیت این امر جز با توسعەهمە جانبە استان ممکن نخواهد نبود.

برچسب ها