سه شنبه 14 مرداد سال 1399

اخبار اقتصادی و عمرانی

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور:

فرهنگ و نیروی انسانی توسعه یافته دو ظرفیت عظیم کردستان است

معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور، فرهنگ و نیروی انسانی توسعه یافته را دو ظرفیت کردستان برای رشد و توسعه اعلام کرد.
فرهنگ و نیروی انسانی توسعه یافته دو ظرفیت عظیم کردستان است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ دکتر سعید نمکی در چهارمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان کردستان غنای فرهنگی کردستان را پشتوانه عظیم استان ذکر کرد و افزود: فرهنگ پیوند دهنده یک ملت است و نمود آن در استان چشمگیر و بسیار قابل توجه است.
وی دومین ظرفیت استان را نیروی انسانی توسعه یافته آن عنوان کرد و اظهار داشت: مردم استان کردستان علیرغم همه ناملایمات انسان‌هایی شریف و سخت کوش هستند که نمونه آنها در کمتر استانی مشاهده می شود و مدیران استان باید به این پشتوانه عظیم توجه خاص نشان دهند.
نمکی در ادامه سخنان خود از وضعیت امنیتی استان کردستان ابراز رضایت کرد و اظهار داشت: امروز در استان یک آرایش بسیار ستودنی و زیبا از مدیران اجرایی و نیروهای نظامی و امنیتی وجود دارد که می تواند پشتوانه خوبی برای توسعه کردستان باشد.
وی وجود امنیت پایدار در مرزها را جز با حضور مرزنشینان میسر ندانست و گفت: خوشبختانه در دولت تدبیر وامید توجه ویژه ای به مرزهای کشور شده و لازم است مدیران اجرایی در کنار نیروهای نظامی وامنیتی معیشت مرزنشینان را به نحو قابل قبولی تامین کنند.
معاون سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه موضوع توسعه کشاورزی و بهره مندی استان از آب های مرزی را در سطح ملی دنبال می کنیم گفت؛ حوزه سلامت و رفاه اجتماعی از دیگر مواردی است که به صورت جدی در دولت تدبیر و امید در دست پیگیری است.
وی همچنین حوزه آموزش وپرورش و رفع مشکلات این بخش را یک رسالت بزرگ برای تامین آینده کشور ذکر کرد و اظهار داشت: ساختار آموزش وپرورش ما معیوب و نیازمند یک بازنگری اساسی است.
سعید نمکی با بیان این که هم اکنون ۱۵٨ مدرسه نیمه کاره در استان وجود دارد که به ۱۱۵ میلیارد تومان اعتبار برای اتمام نیاز دارد گفت: در استانی چون کردستان باید به جای درست کردن مدارس کوچک در روستاها، به فکر ایجاد مجتمع های بزرگ آموزشی در مناطق پرجمعیت با امکانات خاص باشیم.
وی در ادامه سخنان خود به وضعیت محیط زیست استان نیز گریزی زد و گفت: کردستان آلایندگی صنعتی قابل توجهی ندارد و بر همین مبنا پتانسیل زیادی برای اکوتوریسم  و سرمایه گذاری بخش خصوصی در این حوزه دارد.
وی افزود: استان کردستان در بخش اکوتوریسم و تکثیر گونه های زیستی برای بخش خصوصی جاذبه دارد.
نمکی اظهار کرد: زیستگاه های جانوری استان کردستان باید به سمت هوشمند سازی حرکت کند و استان کردستان لازم است به صورت پایلوت در یکی از مناطق زیستگاه هوشمند را عملیاتی کند.
معاون سازمان برنامه وبودجه کشور در بخش دیگری از سخنان خود وضعیت حال حاضر آموزش عالی در کشور واستان را مورد انتقاد قرار داد وگفت؛ آموزش عالی ما انسان‌هایی تربیت می کنند که برای خدمت مناسب نیستند و دانشگاه‌های استان باید نیازهای استان را شناسایی و به آن سو حرکت کنند.
نمکی تصریح کرد؛ هر دانشگاهی باید بتواند مشکلات منطقه خود را حل کند و برای رفع مشکلات و معضلات راهکار عملیاتی ارایه کند.
وی اعلام کرد: برنامه ای در سازمان مدیریت برای توسعه آینده کردستان تدوین خواهیم کرد وهر سه ماه یک بار میزان پیشرفت امور را در همه زمینه ها بررسی خواهیم کرد.
وی گفت: در این سفر به هر میزان تعهد برای توسعه کردستان شده باشد آن ارقام را کامل پرداخت خواهیم کرد.

 

بازدید [ 55233 ]