چهار شنبه 7 خرداد سال 1399

اخبار اقتصادی و عمرانی

فیروزی عنوان کرد:

فناوری اطلاعات، سیستم اداری را کارآمدتر می‌کند

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان، با اذعان به اهمیت توسعه دولت الکترونیک، خاطرنشان کرد: فناوری اطلاعات، سیستم اداری را کارآمدتر می کند.
فناوری اطلاعات، سیستم اداری را کارآمدتر می‌کندبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری؛
حسین فیروزی در اجلاس مشترک مدیران فن آوری اطلاعات، امور اداری و دبیرخانه های دستگاه های اجرایی استان، با یادآوری اینکه در سند چشم اندار ۱۴۰۴ پیش بینی شده ایران به جایگاه نخست علم و فناوری منطقه دست یابد، افزود: بخشی از این پیشرفت، توسعه دولت الکترونیک است و با توجه به اینکه در حال حاضر در جایگاه نهم منطقه قرار داریم و سایر کشورها نیز به شدت در حال تلاش برای پیشرفت هستند، رقابت سختی پیش رو داریم و باید با تمام توان تلاش کنیم.

وی در ادامه به ۳ نظریه در خصوص تاثیرگذاری فناوری اطلاعات بر دنیا اشاره و اظهار داشت: نظریه اول جبر فناوری است به این معنی که خواسته یا ناخواسته خود را به ما تحمیل می کند و افراد جامعه را به یک برخورد انفعالی با فناوری وادار می کند.

فیروزی در رد این نظریه گفت: فناوری های خوب و جدید بسیاری وجود دارد که هنوز نتوانسته خود را به سیستم ما تحمیل کند و حتی اگر فناوری خود را به زندگی ما تحمیل می کند، نباید برخورد انفعالی داشته باشیم چون موجب عقب ماندن ما از برنامه سند چشم انداز می شود.

معاون استاندار، پارادایم تقویت را به عنوان دومین نظریه مطرح و اضافه کرد: این دیدگاه فناوری اطلاعات را بازتولید جریان سلطه و تقویت روش های پیشین می داند.

وی خاطرنشان کرد: این نظریه را می توانیم مورد نقد قرار دهیم چرا که فناوری اطلاعات موجب تغییرات بنیادی شده و ادامه روش های پیشین نیست لذا اگر با چنین دیدگاه منفی با فناوری مواجه شویم از برنامه عقب خواهیم ماند.

فیروزی نظریه سوم را سیستم های فنی و اجتماعی خواند که به فناوری اطلاعات به عنوان ابزاری کارآمد می نگرد و انسان، ساختار، فناوری و اجتماع با هم در ارتباط می داند.

وی افزود: کردستان طی ۵ سال گذشته پیشرفت خوبی در خوزه زیرساخت ها داشته از جمله دسترسی ۷۰۰ روستای استان به اینترنت که امیدواریم به زودی به ۱۰۰۰ روستا افزایش یابد و همچنین تولید نرم افزار در داخل استان که توسط جوانان کردستانی انجام شده است.

فیروزی در ادامه گفت: عده ای معتقد بودند با فراهم شدن زیرساخت ها به هدف می رسیم و عده ای پیشرفت های حوزه انسانی را زمینه ساز نیل به اهداف پیش بینی شده عنوان می کردند اما وجود هر دوی اینها در کنار هم عامل اصلی رسیدن به هدف است که هنوز در ادارات ما رابطه هم افزای میان انسان و رایانه ایجاد نشده است.

وی بر لزوم تسریع در توسعه دولت الکترونیک تاکید کرد و افزود: هم فرصت ۱۴۰۴ فرصت زیادی باقی نمانده و هم رقبا به شدت در حال تلاشند ما هم ضرورت ها و اهمیت موضوع را درک می کنیم و باید بیش از گذشته تلاش کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان در تشریح اقدامات انجام شده در استان در حوزه دولت الکترونیک، گفت: در حال حاضر ۴۵۰ دستگاه اجرایی استان از شبکه دولت برخوردار هستند که سالیانه بیش از یک و نیم میلیون مکاتبه در استان از این طریق انجام می شود که با صرفه جویی در مصرف کاغذ و هزینه های پستی حدودا ۳۰ میلیارد ریال در هزینه ها صرفه جویی شده است.

فیروزی در پایان گفت: نسبت به گذشته گام های بسیار خوبی برداشته ایم اما هنوز راضی نیستیم چرا که نسبت به برنامه عقب هستیم اما با توجه به وجود کارشناسان خوب و ذهنیت آماده ای که در خصوص فناوری اطلاعات، در استان داریم می توانیم نوید بدهیم که برنامه های دولت را با تمام توان پیش خواهیم برد و اگرچه در شاخص های اقتصادی در رده های آخر کشور قرار داریم اما در فناوری اطلاعات می توانیم اول تا سوم باشیم.

شایان ذکر است، در چهل و چهارمین مجمع مدیران دبیرخانه های نظام اداری کشور، استانداری کردستان در زمینه تحقق دولت الکترونیک و اصلاح و بهبود فرآیندهای مکاتبات اداری رتبه برتر در میان سایر استان های کشور را کسب کرده است.

بازدید [ 651396 ]
برچسب ها